تغییر قوانین حسابداری ایالات متحده از سال 2025؛ خبر خوش برای شرکت‌های دارنده ارز دیجیتال

تغییر قوانین حسابداری ایالات متحده از سال 2025؛ خبر خوش برای شرکت‌های دارنده ارز دیجیتال

طبق گزارش‌ها، هیئت استانداردهای حسابداری مالی ایالات متحده (Financial Accounting Standards Board) به اتفاق آرا قوانینی را برای حسابداری ارزش منصفانه (fair value) دارایی‌های ارز دیجیتال شرکت‌ها تصویب کرده‌است. این قوانین در سال 2025 اجرایی خواهند شد.

ارزش منصفانه (fair value) چیست؟

هیئت استانداردهای حسابداری مالی ایالات متحده (FASB) سازمانی است که قوانین حسابداری و گزارش‌های مالی را برای سازمان‌هایی که از اصول حسابداری ایالات متحده (GAAP) پیروی می‌کنند، تنظیم می‌کند. ارزش منصفانه (fair value) تخمین قیمت یک دارایی است که برای تعیین آن ارزش فعلی بازار و سایر عناصر تعیین‌کننده در نظرگرفته می‌شود. FASB در ماه اکتبر سال گذشته به صورت آزمایشی ارائه ارزش منصفانه دارایی‌های دیجیتال در گزارش‌های حسابداری را آغاز کرده بود. حسابداری ارزهای دیجیتال مفهومی نوظهور در حوزه ثبت و گزارشگری مالی محسوب می‌شود. با وجود جایگاه متفاوت ارزهای دیجیتال در سیستم مالی قانونی کشورهای مختلف، آن‌ها نوعی دارایی نامشهود  (intangible assets) درنظرگرفته می‌شوند که مالکیت آن‌ها برای شرکت‌ها بعضاً می‌تواند منجر به پرداخت مالیات شود. از آنجایی که تاکنون هیچ استاندارد مشخصی برای حسابداری ارزهای دیجیتال تعریف نشده بود، حسابداران چاره‌ای نداشتند جز اینکه به استانداردهای موجود مراجعه کنند.

پیش از این شرکت‌ها ملزم بودند ضرر تحقق‌نیافته ناشی از ریزش ناگهانی قیمت دارایی‌های دیجیتال را حتی اگر قیمت آنها دوباره افزایش‌یافته باشد در ترازنامه‌های مالی خود گزارش کنند. در قوانین حسابداری جدید این امکان به وجود آمده‌است که شرکت‌ها رشد ناشی از افزایش قیمت دارایی‌های دیجیتال را نیز در ترازنامه خود ثبت کنند. به این معنی که شرکت‌ها در صورت تمایل می‌توانند از این به بعد ارزش منصفانه دارایی‌های دیجیتال خود را در گزارش‌های خود اعلام کنند.

کریستین بوتوسان عضو FASB می‌گوید:

این موضوع که مدت‌ها از سوی مایکل سایلور، بنیان‌گذار مایکرواستراتژی، پیگیری می‌شد، راه را برای افزودن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به ترازنامه شرکت‌ها باز می‌کند. از این پس شرکت‌های بیشتری با اطمینان خاطر و بدون دغدغه مالیات می‌توانند مانند مایکرواستراتژی، بیت کوین خریداری کنند.

مایکل سایلور، رئیس مایکرواستراتژی در X نوشت:

بیت کوین در حال افزوده شدن به مقررات حسابداری ارزش منصفانه است. این ارتقا در قوانین حسابداری FASB مانع بزرگی را که جلوی پذیرش گسترده بیت کوین را می‌گرفت را از بین می‌برد.

به منظور انطباق با این تغییرات، ارزهای دیجیتال در ترازنامه‌ها تحت عنوان دارایی‌های نامشهود درنظر گرفته خواهند شد. این قوانین در سال 2025 اجباری خواهند بود، اما شرکت‌ها این انتخاب را دارند که زودتر از آن استفاده کنند.

منبع

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.