معرفی وایرکس توکن (Wirex Token)

شرکت وایرکس (Wirex) در سال 2014 با هدف وارد کردن ارزهای دیجیتال به زندگی روزمره، با استفاده از شبکه گسترده ویزا تاسیس شد.

اولین کارت وایرکس ویزا (Wirex Visa) در ژانویه 2015 صادر شد که باعث رشد فوق العاده این پروژه و پذیرش گسترده مشتریان شد. می‌توان گفت تاحدودی با صدور این کارت به هدف خود دست یافت و توجه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و بازار را به خود جلب کرد. پس از آن، وایرکس مرکز تحقیق و توسعه خود را در پایتخت اوکراین، کیف، افتتاح کرد و همچنین شروع به سرمایه‌گذاری در زمینه تکنولوژی و امنیت کرد.

تا پایان سال 2016، وایرکس توانست 70 درصد سهم بازار را به خوداختصاص دهد و 1 میلیون کاربر در سراسر جهان جذب کند. در ماه اکتبر، این پروژه در مسابقه استارت‌آپ فین/سام (Fin/Sum) پیروز شد و بیش از 30 شرکت از سراسر جهان را شکست دادند. جایزه Fin/Sum، انگیزه‌ای برای موفقیت وایرکس در ژاپن و تأسیس دفتری در توکیو بود.

گفتنی است این وایرکس از شرکت SBI، یکی از مهم‌ترین بازیگران در عرصه فین‌تک و ارزهای دیجیتال، سرمایه جذب کرد. در نتیجه مشارکت و حمایت سرمایه‌گذاران ژاپنی و رشد چشمگیر در این بازار، وایرکس تصمیم گرفت تا یک شعبه دیگر نیز در لندن تاسیس کند. تا پایان سال 2017، این شرکت سهم بازار خود را حفظ کرد و تعداد کارکنان به سرعت به 100 نفر در سه دفتر در لندن، توکیو و کیف افزایش داد.

وایرکس یکی از اولین شرکت‌های دوستدار کریپتو در بریتانیا بود که به عنوان یک موسسه پول الکترونیکی از مرجع امور مالی بریتانیا (FCA) مجوز گرفت. از آن‌جایی که وایرکس به اقتصاد توکنی یا به اصطلاح توکنومیک (tokenomic) باور دارد، لذا از اتریوم، لایت کوین و ریپل را در راستای افزایش پذیرش و گسترش فهرست خود از ارزهای دیجیتال، پشتیبانی می‌کند.

همچنین وایرکس یکی دیگر از اولین خدمات جهان را در قالب کریپتوبک (Cryptoback™) معرفی کرد. کریپتوپک، یک برنامه پاداش ارز دیجیتال انحصاری است که در تمام تراکنش‌های موجود در فروشگاه، ۰.۵٪ ارز دیجیتال رایگان با کاربران می‌دهد.

پروژه وایرکس با 2 میلیون مشتری در بیش از 130 کشور به سرعت در حال گسترش و پیشرفت است. همچنین این شرکت در کانادا، آمریکا و سنگاپور نیز دفاتر خود را به ثبت رسانده است.این شرکت برای گسترش برنامه‌های کارت وایرکس ویزا در سطح جهانی، قراردادهایی با حامیان BINاز سنگاپور، ایالات متحده آمریکا و کانادا امضا کرد.

پلتفرم وایرکس

وایرکس می‌تواند سیستم‌هایی عاری از محدودیت‌های بسازد که تراکنش‌ها را سریع‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر کند. پلتفرم این شبکه از میکروسرویس‌های (microservices) مبتنی بر فضای کلودی (cloud) استفاده می‌کند. زیرساخت‌های وایر‌کس به طور منظم بررسی و آزمایش می‌شود و فرایند بروزرسانی آن سریع می‌باشد. همچنین این پلتفرم دارای گواهینامه PCI DSS سطح 1 است که نشان‌دهنده امنیت بالای این شبکه و پلتفرم است.

محرک لیکوییدتی (Liquidity Engine)

محرک لیکوییدتی وایرکس، شبکه‌ای از ارائه‌دهندگان لیکوئیدتی است که قادر به تامین نقدینگی برای بیش از ۸۰۰  جفت ارز، از جمله ارزهای دیجیتال و فیات است. به منظور تسهیل چنین پوشش ارزی، وایرکس  تعدادی از ارائه دهندگان نقدینگی خارجی را با شبکه خود ادغام کرده است.

 • ۳ صرافی ارزهای دیجیتال و فیات برای پوشش جفت ارزهای مختلف و یافتن بهترین نرخ‌ها
 • استفاده از ۳ کارگزار فرابورس برای پذیرش سفارشات با ارزش بالا و یافتن بهترین قیمت برای سفارشات ارزی خاص
 • ۲ کارگزار فارکس (FX) برای ارائه نرخ تبادل بین بانکی برای جفت ارزهای سنتی

همچنین وایرکس از ترکیبی از ابزارها با بهترین راه حل‌های موجود در بازار برای مبارزه با موراد زیر استفاده می کند:

 • تراکنش‌های جعلی
 • دسترسی و تراکنش های غیرمجاز

گفتنی است که این پروژه از ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی و ML برای کشف و جلوگیری از الگوهای جدید مرتبط با کلاهبرداری استفاده می‌کند.

احراز هویت مشتری (KYC) و احراز هویت تجارت (KYB)

پروژه وایرکس‌  با استفاده از احراز هویت مشتری و تجارت، به عنوان یک نهاد نظارتی عمل می‌کند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نظارت بر افراد سیاسی و سنجش شرایط تحریم‌ها
 • تشخیص چهره و شناسه
 • اثبات آدرس و محل سکونت
 • مبارزه با ‍پولشویی (AML) مبتنی بر بلاک چین

زیرساخت‌های بانکی

وایرکس‌ با تعدادی از شرکای بانکی برای ایجاد و بستن حساب‌‌های بانکی فردی و شرکتی، شروع و دریافت نقل و انتقالات بانکی و مبادله ارز وارد همکاری شده است. پروژه وایر‌کس، به مشتریان خود حساب‌های بانکی بین المللی چند ارزی متصل به سوییفت (SWIFT)، سپا (SEPA) ارائه می‌دهد.

زیرساخت‌های ویزا (Visa)

پلتفرم وایرکس با شبکه جهانی ویزا ادغام شده تا به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهد. یکپارچه‌سازی شبکه ویزا امکان پردازش تراکنش‌های شبکه وایرکس را به طور قدرتمند و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند.

همچنین وایرکس از پردازش تراشه و پین (EMV)، مگ‌استریپ (magstripe) (نوار مغناطیسی روی یک کارت سوایپ که حاوی اطلاعات شخصی است)، کارت مجازی در سراسر ریل کارت اعتباری و نقدی پشتیبانی می‌کند. موارد گفته شده از تمام عناصر مهم شبکه از جمله ورود مشتری، ایجاد کارت، تحویل کارت، پردازش تراکنش کارت و غیره را مدیریت و کنترل می‌کنند.

اپلیکیشن وایرکس

وارکس‌، به کاربران خود کیف‌پول‌های تلفن همراه با قابلیت پشتیبانی از بیش از ۲۰ ارز دیجیتال و فیات و همچنین کارت‌های ویزا-وایکرس ارائه می‌کند. این کارت به مشتریان امکان می‌دهد تا پول خود را با بیش از ۴۰ میلیون تریدر در سراسر جهان مبادله کنند.

تاکنون بیش از دو میلیون نفر در پلتفرم وایرکس ثبت نام کرده‌اند. در حالی که توکن وایرکس پتانسیل زیادی در فضای پرداخت‌های دیجیتال دارد، بی توجهی تریدرها به این ارز دیجیتال و این پلتفرم، مانع بزرگی برای پذیرش انبوه آن است.

در واقع، تعداد تریدرهایی که در سراسر جهان دارایی‌های دیجیتال را به عنوان وسیله پرداخت می‌پذیرند، کمی بیش از ده‌ها هزار نفر است که این مقدار برای ‍ذیرش گسترده ارزهای دیجیتال کافی نیست. کارت ویزا-وایرکس این مشکل را حل می‌کند و به مشتریان اجازه می‌دهد تا در هر جایی که ویزا پذیرفته می‌شود، از ارز دیجیتال خود استفاده کنند.

نقشه راه وایرکس (رودمپ)

نمای کلی توکن

توکن وایرکس با نماد اختصاری (WXT)، یک توکن ابزار مبتنی بر بلاک چین استلار است که توسط وایرکس گیبرالتار لیمیتد (Wirex Gibraltar Limited) ایجاد شده است. گیبرالتار لیمیتد یک شرکت تابعه متعلق به وایرکس لندن است.

پروژه وایرکس بر روی بلاکچین استلار (Stellar) قرار دارد چرا که معتقد است شبکه استلار مناسبترین بلاکچین برای پرداخت‌های ارز دیجیتال است. تراکنش‌ها در بلاکچین استلار، نسبتا ارزان بوده و توان عملیاتی بالایی دارد.

توکن  WXT

توکن وایرکس به گونه‌ای طراحی شده که به نفع جوامع رو به رشد کاربران و بازاریابی B2C و B2B آن‌ها باشد. همچنین در صورت حفظ تعادل مورد نیاز توکن‌های WXT، هزینه‌ و کارمزدهای کاربران کمتر خواهد شد.

تخفیف در کارمزدها

هر کاربر حق دارد تا ۱۰۰٪  تخفیف در کارمزدها دریافت کند، البته این مقدار تخفیف به میزان دارایی‌ها کاربران از WXT بستگی دارد. این تخفیف‌ها شامل،

 • کارمزد معاملات
 • هزینه‌های مدیریت ماهانه حساب
 • کارمزد انتقال بانکی
 • شارژ از طریق کارت اعتباری یا نقدی
 • هزینه‌های خودپرداز
 • هزینه‌های هاستینگ توکن
 • کارمزدهای انتقال داده‌ها در بلاکچین

جمع آوری جوایز

توکن WXT، برای کاربران خود جوایز در نطر گرفته که به اختصار در زیر آورده شده است.

 • کریپتوپک (Cryptoback™): 0.5٪ تا 1.5٪ تخفیف برای هر خرید با استفاده از توکن وایرکس در فروشگاه‌ها
 • پیشنهاد تجاری: تخفیف/بازگشت نقدی وجوه توسط شبکه‌های تجاری که به صورت WXT پرداخت می‌شود
 • پیشنهادات سفر: تا 1٪ جوایز برای تراکنش‌های خارجی پرداخت شده در WXT
 • پاداش‌های تجاری وایرکس: مشوق‌های بیزنس برای استفاده از استیبل کوین‌های وایرکس

توزیع توکن

عرضه عمومی: حداکثر ۴ درصد از کل عرضه باید در طول IEO و در مبادلات مختلف فروخته شود.

دور سرمایه‌گذاری خصوصی: ۵٪ پیش فروش توکن‌های وایرکس به گروهی از سرمایه گذاران نهادی و خصوصی به ارزش اسمی ۰.۰۱ دلار. لازم به ذکر است که در این دوره، هیچ تخفیفی اعمال نخواهد شد.

پلتفرم رزرو: حداقل ۴۹ درصد از کل عرضه توسط پلتفرم رزرو نگهداری می‌شود تا از توکن WXT در برابر تورم و نوسانات بازار محافظت کند. علاوه بر این، وایرکس از پلتفرم رزرو برای جبران خسارت کاربران در صورت هرگونه نقض امنیتی که منجر به از دست رفتن وجوه کاربران می‌شود، استفاده می‌کند.

تیم توسعه‌دهنده: ۱۷ درصد از عرضه توکن‌های وایرکس برای تیم‌های مدیریت و توسعه‌دهنده با دوره‌های ۲۰ تا ۳۶ ماهه ذخیره می‌شود. هدف از این کار تشویق اعضای فعلی و جذب استعدادهای جدید به تیم وایرکس است.

شرکت تضامنی: ۱۴ درصد از توکن‌ها برای زیرساخت‌های پروژه، مشارکت‌ها و خدمات سازمانی برای مشتریان و شرکای شرکت استفاده می‌شود.

مکانیزم توکن‌سوزی: وایرکس تا ۲۵ درصد از توکن‌های خود را که در پلتفرم رزرو نگهداری می‌شوند را در یک دوره 5 ساله می‌سوزاند.

وایرکس ۲

هدف از این ساختار، اطمینان حاصل کردن از این است که در یک دوره ۵۴ ماهه  نتوان بیش از ۱٪ الی ۲٪ از توکن‌های جدید را در هر ماه به گردش درآورد.

تحلیل تکنیکال

در بازه زمانی هفتگی، قیمت توکن WXT، به سطح مقاومتی رسیده است. با توجه به پتانسیل بالای این ارز دیجیتال، توکن وایرکس می‌تواند حتی پس از اندکی اصلاح در این بازار قرمز و ریزشی به رشد خود ادامه دهد.

برای خرید WXT، می‌توانید منتظر یک موقعیت خرید باشید یا با پذیرش ریسک در این بازار نزولی، در دو مرحله از این ارز دیجیتال خرید کنید. تمام سطوح کلیدی در نمودار مشخص می‌شوند و شما می‌توانید بر اساس استراتژی خود تصمیم بگیرید.

وایرکس

ریسک دارایی‌های دیجیتال

همانطور که می‌دانید سرمایه‌گذاری و معامله در ارزهای دیجیتال ریسک بالایی دارد و باید همیشه احتمال شکست تحلیل را در نظر بگیرید و بدانید که این تحلیل نظر شخصی تحلیلگران بر اساس دانش آن‌هاست.

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست