کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک که با نام NFT های صوتی نیز شناخته می‌شود، موج جدیدی از نوآوری و خلاقیت را در صنعت موسیقی ایجاد کرده است.

این نوع جدید موسیقی تنها در فوریه 2021 بیش از 20 میلیون دلار درآمد به ارمغان آورد. کارشناسان صنعت موسیقی پیش بینی می‌کنند که این روش جدید مبتنی بر بلاک چین به نفع خالقان موسیقی خواهد بود و مشکلات اصلی این صنعت را حل می‌کند. همچنین تحولات بسیاری به وجود خواهد آورد.

کریپتو موزیک چیست؟

آلبوم برادران تنسی که در اوایل 2021 منتشر شد، علیرغم اینکه نظر منتقدان را به خود جلب نکرد، از جنبه‌های دیگر بسیار موفق ظاهر شد. در واقع، این آلبوم به‌عنوان یک توکن غیر مثلی یا NFT، برای اولین بار با استفاده از فناوری بلاکچین، انقلابی در صنعت هنر و موسیقی ایجاد کرد.

موسیقی کریپتو می‌تواند شامل هر چیزی مانند آلبوم، آهنگ، یا آثار هنری مربوط به آلبوم باشد. اصطلاح “NFT” صوتی در دنیای بلاکچین تاکنون بسیار پر سروصدا بوده است؛ اما ابتدا بیایید بررسی کنیم NFT به چه معناست؟

NFT چیست؟

توکن غیر مثلی (NFT) یک توکن رمزنگاری‌شده است که مشخص می‌کند چه کسی مالک این دارایی دیجیتال در بلاک چین است. NFT ها دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که همان‌طور از نامشان پیداست قابلیت کپی شدن ندارند. عدم قابلیت کپی شدن باعث می‌شود NFTها برای صنعت موسیقی بسیار کارآمد باشند.

هنرمندان می‌توانند NFT های موسیقیایی خود را بسازند و سپس آن‌ها را به طرفداران خود به ازای دریافت ارزهای دیجیتال بفروشند. خریداران ممکن است بخشی از NFT یا یک NFT کامل را بخرند اما نمی‌توانند این NFT را با مورد دیگری عوض کنند. تصمیم اینکه موسیقی به‌صورت قطعه‌ای به فروش برسد یا کامل بر عهده شخص هنرمند است.

بازار موسیقی NFT چیست؟

بازار موسیقی NFT یک dApp (برنامه غیرمتمرکز) است که هنرمندان و طرفداران می‌توانند در آن اقدام به خریدوفروش NFTهای موسیقی کنند. خالقان موسیقی می‌توانند ضمن آپلود آهنگ‌ها در پلتفرم‌های موسیقی NFT، آن‌ها را در بلاک چین توزیع کنند. برای جلب طرفداران به این نوع از انتشار، اقدامات دیگری نظیر ملاقات با هنرمند و یا ارسال هدیه آن‌ها نیز در نظر گرفته‌شده است.

NFT های صوتی چگونه صنعت موسیقی را متحول می‌کنند؟

  1. توقف سرقت هنری از آثار موسیقی

فناوری NFT، در جلوگیری از سرقت آثار هنری بسیار موفق ظاهرشده است. با استفاده از این فناوری برای هنرمندان سخت‌تر خواهد بود که از آثار یکدیگر تقلید کنند و درنتیجه از درگیری‌های حقوقی پرهزینه اجتناب خواهد شد.

  1. بازگشت کنترل به دست هنرمندان

فناوری NFT می‌تواند صنعت موسیقی را که مانند یک هرم از بالا به پایین کنترل می‌شود، عوض کند. این صنعت تحت سلطه سه شرکت بزرگ سونی، گروه یونیورسال موزیک و گروه موسیقی وارنر است و درآمدهای حاصله از آن بین واحدهای بی‌شماری مانند توزیع‌کننده، تولیدکننده و غیره تقسیم می‌شود. اغلب اوقات هنرمند اصلی یا خالق اثر برای دریافت درآمد خود مدت زیادی باید صبر کند. رسیدن حداقل دستمزدها به هنرمندان چه هنگام انتشار آهنگ و چه هنگام برگزاری کنسرت و تورهای جهانی موجب نارضایتی بسیاری از آن‌ها شده‌است. بسیاری از نوازندگان ازجمله شان مندس فعالیت در کریپتو موزیک را تنها به همین دلیل آغاز کرده‌اند. برای مثال در مدت 20 دقیقه، گریمز، 5.8 میلیون دلار از فروش آثار دیجیتالی خود به دست آورد.

  1. دریافت حق امتیاز از فروش مجدد موسیقی کریپتو

هنرمندان می‌توانند پس از فروش اولیه، حق امتیاز اثر هنری خود را داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، می‌توان تعیین کرد هر بار که خریداران NFT صوتی را در بازار توکن های غیر مثلی به فروش می‌گذارند، 10 درصد تراکنش به خالق اثر تعقل بگیرد.

  1. اتصال مستقیم هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی

NFT به‌طور هم‌زمان طرفداران را قادر می‌سازد تا قطعه‌ای از موسیقی موردعلاقه خود را در اختیار داشته باشند، همچنین راهی برای تأمین مالکیت معنوی اثر برای هنرمندان موردعلاقه خود نیز فراهم می‌کنند.

  1. پایان دادن به فروش غیرقانونی بلیت‌های کنسرت

استفاده از NFT و قراردادهای هوشمند می‌تواند خدمات ارائه‌شده توسط اسکالپرها (کسانی که بلیت‌های اصلی را می‌خرند و آن‌ها را به قیمتی بالاتر در جای دیگر به فروش می‌رسانند) از بین ببرد. Yellowheart که در سال 2018 تأسیس شد، یک پلتفرم فروش بلیت مبتنی بر بلاک چین است که اصالت بلیت‌های دیجیتال را تضمین می‌کند. از طریق Yellowheart، هویت شرکت‌کنندگان در کنسرت ثبت می‌شود. هنرمندان نیز کنترل کاملی بر نحوه خریدوفروش مجدد هر بلیت دارند و درنتیجه کار برای اسکالپرها بسیار سخت می‌شود.

مشکلات مرتبط با کریپتو موزیک

فرایند تولید NFT ها با مصرف زیاد انرژی همراه است. در سال 2018 تخمین زده شد که استخراج اتریوم نسبت به انرژی مصرف شده کل در کشور ایسلند بیشتر بوده است. اگرچه جایگزینی بلاک چین های اثبات سهام به اثبات کار به بهبود شرایط کمک شایانی میکند.

نتیجه گیری

کریپتو موزیک در حال تغییر صنعت موسیقی است. باوجوداین، چالش‌های زیست‌محیطی و اجتماعی هنوز وجود دارد. اگر موسیقی کریپتو موزیک بتواند در جذب گسترده هنرمندان و طرفداران موفق عمل کند، ممکن است صنعت موسیقی را سریع‌تر از اختراع ضبط وینیل یا دیسک فشرده متحول کند.

منبع coinmarketcap

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

ریپل چیست؟
ریپل چیست؟
ریپل یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش بالا و هزینه انتقال بسیار است.…
فهرست