پروتکل اردینالز (Ordinals) چیست؟ آیا امکان ساخت NFTها بر روی شبکه بیت کوین فراهم شده است؟

پروتکل اردینالز (Ordinals) چیست؟ آیا امکان ساخت NFTها بر روی شبکه بیت کوین فراهم شده است؟

توکن‌های غیر مثلی (NFT) شبکه بیت کوین، با نام مستعار بیت کوین اردینالز یا مصنوعات دیجیتال، راهی برای ثبت محتوای دیجیتال در بزرگترین بلاکچین جهان است.

پروتکل اردینالز بیت کوین در ژانویه 2023 توسط کیسی رودرمور (Casey Rodarmor) راه‌اندازی شد. این پروتکل اجازه می‌دهد تا محتوای دیجیتال مانند آثار هنری را در بلاکچین بیت کوین ثبت کنید. برخلاف NFTها در اتریوم و سایر بلاک‌چین‌ها، رودرمور می‌خواست یک اثر هنری، متن یا ویدیو را در یک بلاکچین غیرقابل تغییر ثبت کند. اولین NFT شبکه بیت کوین نیز پیکسل آرتی از یک جمجمه بود که رودرمور در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۲ ایجاد کرد.

نحوه ساخت پروتکل اردینالز

از آنجایی که فضای NFT مبتنی بر استاندارد ERC-721 اتریوم در سال 2021 رشد بسیار خیره‌کننده‌ای داشت، رودرمور که یک برنامه نویس و یک هنرمند بود، فرصت ایجاد یک تجربه مشابه و در عین حال منحصر به فرد را در بلاکچین بیت کوین غنیمت شمرد.

عرضه پروتکلی مانند اردینالز با به‌روزرسانی مهم تپروت (Taproot) در شبکه بیت کوین ممکن شده‌است. این به‌روزرسانی که در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) با هدف بهبود حریم خصوصی و کارایی شبکه انجام شد، فرصت‌های زیادی را برای ساخت برنامه‌های بومی بیت کوین در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده‌است. از جمله این فرصت‌ها، ایجاد امکان ثبت طیف خاصی از داده‌ها از جمله داده‌های تصویری و متنی در UTXOهای شبکه بیت کوین است. به این ترتیب می‌توان برای مثال NFTهایی ایجاد کرد که مبادله و معامله شوند. کاری که پروتکل اردینالز زمینه آن را فراهم می‌کند.

باید توجه داشت که برخلاف NFTها در شبکه اتریوم که تنها نشانگری از آن‌ها در شبکه اصلی ثبت می‌شود و خود فایل jpeg در یک سرور ثالث قرار دارد، این نحوه از ثبت NFT در شبکه بیت کوین به سرور خارجی وابسته‌نیست و تمام اطلاعات NFT را در فضای بلاک شبکه بیت کوین ذخیره می‌کند.

زمانی که تصاویر به صورت توکن NFT مینت می‌شوند، پروتکل اردینالز در شبکه بیت کوین تراکنشی ثبت می‌کند که نمودار تعداد آنها نشان‌دهنده تعداد توکن‌های مینت‌شده است؛ نموداری که نشان می‌دهد تعداد NFT های شبکه بیت کوین به صورت تصاعدی در حال افزایش است.

اردینالز بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، پروتکل NFT اردینالز از به‌روزرسانی تپروت بیت کوین استفاده می‌کند. آقای رودرمور در تپروت یک راه گریز پیدا کرد که امکان ذخیره‌سازی 4 مگابایت‌داده در هر بلاک بیت کوین را می‌داد. حال برخلاف تراکنش‌های ساده بیت کوین  که شامل ارسال و دریافت ارزش بین افراد هستند، اردینالز گنجاندن کد قرارداد هوشمند درون یک تراکنش در شبکه بیت کوین را امکان‌پذیر می‌کند.

بر این اساس، پروتکل اردینال به هر ساتوشی یک عدد ترتیبی اختصاص می‌دهد. پس از تخصیص این اعداد، هر ساتوشی را می‌توان درون یک تراکنش بیت کوین با داده‌هایی نظیر تصاویر، متن یا ویدیو ثبت کرد. حالا پس از انجام تراکنش، این داده‌های دلخواه، ساتوشی را به یک NFT قابل انتقال و ردیابی تبدیل می‌کنند. در واقع این داده‌ها به بخش دائمی بلاکچین بیت کوین تبدیل‌شده و از طریق کیف پول‌های سازگار با NFTهای اردینالز قابل مشاهده هستند.

بنابراین، این NFTها دقیقاً همانند هر تراکنش دیگری در بیت کوین امن، غیر متمرکز و غیر قابل تغییر هستند.

 

منبع cointelegraph.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420