یازده سال از اولین هاوینگ بیت کوین گذشت؛ از ۱۲ دلار تا ۳۸۰۰۰ دلار

یازده سال از اولین هاوینگ بیت کوین گذشت؛ از ۱۲ دلار تا ۳۸۰۰۰ دلار

بیت کوین یازده سال پیش اولین هاوینگ خود را تجربه کرد و از آن زمان تاکنون قیمت آن از ۱۲ دلار به قیمت فعلی ۳۸۰۰۰ دلار افزایش یافته‌است.

مروری کوتاه بر نقاط عطف تاریخی بیت کوین

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، اولین هاوینگ خود را یازده سال پیش تجربه کرد. این موضوع بهانه‌ای است که برخی از نقاط عطف تاریخی این ارز دیجیتال را قبل از هاوینگ بعدی در آوریل 2024 مرور کنیم.

اولین تراکنش بیت کوین تقریباً 15 سال پیش و در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ انجام شد، چند ماه پس از آن که خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، پایت پیپر بیت کوین را در اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، سه سال و ده ماه پس از استخراج اولین بلاک بیت کوین، اولین هاوینگ اتفاق افتاد. بر اساس داده‌های StatMuse در آن زمان، بیت‌ کوین حدود ۱۲ دلار قیمت داشت.

اگرچه رویداد هاوینگ و سقف عرضه 21 میلیون ارز دیجیتال به طور مستقیم در وایت پیپر آن توضیح داده نشده‌است، این سند هنوز به مکانیسم‌های خاصی برای کنترل ایجاد بیت کوین‌های جدید تاکید کرده‌است. بر أساس نوشته‌های وایت پیپر پاداش بلاک ماینر «هر ۲۱۰ هزار بلاک به نصف کاهش می‌یابد، که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.» این مکانیسم با هدف مقابله با تورم این ارز دیجیتال و حفظ کمیابی آن برنامه‌ریزی شده‌است.

قبل از وقوع هاوینگ اول، ماینرها با 50 بیت کوین در هر بلوک پاداش دریافت می‌کردند. پس از اولین رویداد هاوینگ در سال 2012، این پاداش به 25 بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ دوم در سال ۲۰۱۶ انجام شد که پاداش را به 12.5 بیت کوین کاهش داد. جدیدترین رویداد هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش آن از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش یافت.

هاوینگ بیت کوین از سری رویدادهای مهم برای معامله‌گران تلقی می‌شود زیرا تعداد بیت کوین‌های جدید تولیدشده توسط شبکه را کاهش می‌دهد. این امر عرضه کوین‌های جدید را محدود می‌کند، بنابراین در صورت قوی ماندن تقاضا، قیمت‌ها می‌توانند افزایش یابند.

تنها یک سال پس از اولین هاوینگ، بیت کوین تا نزدیک به 1000 دلار افزایش یافت، در حالی که هاوینگ دوم باعث افزایش 350 درصدی در طول سال شد. متعاقباً قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود نزدیک به 20000 دلار در دسامبر 2017 رسید.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟

انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین در آوریل 2024 رخ دهد؛ زمانی که تعداد بلاک‌ها به 740 هزار واحد رسیده‌است. بازه زمانی چهارمین هاوینگ این ارز دیجیتال شاهد کاهش پاداش بلاک از 6.25 به 3.125 واحد بیت کوین خواهد بود. تاریخ دقیق هاوینگ هنوز مشخص نیست زیرا زمان تولید بلاک‌های جدید متفاوت است و شبکه به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک تولید می‌کند. بنابراین بهتر است بازه زمانی می تا جولای 2024 را برای این رویداد درنظر بگیریم.

منبع

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.