هاوینگ (Halving) سال ۲۰۲۴ بیت کوین دقیقا چه زمانی رخ می‌دهد؟ و چه تاثیری بر قیمت این ارز دیجیتال خواهد داشت؟

هاوینگ (Halving) سال ۲۰۲۴ بیت کوین دقیقا چه زمانی رخ می‌دهد؟ و چه تاثیری بر قیمت این ارز دیجیتال خواهد داشت؟

هاوینگ بیت کوین، رویدادی است که در آن پاداش استخراج بلاک‌های جدید نصف می‌شود. به این معنی که استخراج‌کنندگان، 50 درصد بیت کوین کمتری به عنوان پاداش برای تایید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. از آنجایی که قبلاً در یک ویدیو به صورت کامل هاوینگ (Halving) را توضیح دادیم، امروز در ایرانیتال قصد داریم تحلیلی از قیمت بیت کوین پس از این رویداد که احتمالاً در آوریل 2024 رخ می‌دهد، داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

به طور میانگین، هر چهار سال یکبار یا پس از پرشدن ۲۱۰ هزار بلاک در بلاکچین بیت کوین، میزان تولید بیت کوین‌های جدید نصف می‌شود. این اتفاق تا زمانی که حداکثر عرضه 21 میلیون واحدی بیت کوین توسط شبکه توزیع شود ادامه می‌یابد. به‌طور دقیق‌تر، پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه‌کردن یک بلاک به بلاکچین ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین و با هدف کنترل تورم بیت کوین، در کد این شبکه قرار داده شده‌است.

هاوینگ بیت کوین از سری رویدادهای مهم برای معامله‌گران تلقی می‌شود زیرا تعداد بیت کوین‌های جدید تولیدشده توسط شبکه را کاهش می‌دهد. این امر عرضه کوین‌های جدید را محدود می‌کند، بنابراین در صورت قوی ماندن تقاضا، قیمت‌ها می‌توانند افزایش یابند.

در حالی که این اتفاق در ماه‌های قبل و بعد از هاوینگ‌های قبلی رخ داده و باعث افزایش سریع قیمت بیت کوین شده‌است، شرایط پیرامون هر هاوینگ متفاوت است و تقاضا برای بیت کوین می‌تواند به شدت در نوسان باشد.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟

انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین در آوریل 2024 رخ دهد؛ زمانی که تعداد بلاک‌ها به 740 هزار واحد رسیده‌است. بازه زمانی چهارمین هاوینگ این ارز دیجیتال شاهد کاهش پاداش بلاک از 6.25 به 3.125 واحد بیت کوین خواهد بود. تاریخ دقیق هاوینگ هنوز مشخص نیست زیرا زمان تولید بلاک‌های جدید متفاوت است و شبکه به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک تولید می‌کند. بنابراین بهتر است بازه زمانی می تا جولای 2024 را برای این رویداد درنظر بگیریم.

با اینکه بلاکچین بیت کوین با تنظیم سختی شبکه سعی در حفظ اعتدال میان قدرت محاسباتی تولیدی توسط ماینرهای جدید را دارد اما همیشه نیز در این امر موفق نیس و زمان ساخت بلاک جدید معمولاً از 10 دقیقه متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که زمان ارائه‌شده، تخمینی است.

تاکنون چند بار هاوینگ بیت کوین رخ داده است؟

قبل از بررسی تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین، باید نیم‌نگاهی به تاریخچه این پدیده بیاندازیم. اولین هاوینگ این ارز دیجیتال ۲۸ نوامبر۲۰۱۲ رخ داد که طی آن پاداش استخراج از ۵۰ به ۲۵ کوین BTC کاهش یافت. پس‌از‌آن و با گذشت ۴ سال، در ۱۰ جولای ۲۰۱۶ بار‌دیگر هاوینگ را شاهد بودیم که در پی آن پاداش استخراج از ۲۵ به ۱۲.۵ BTC رسید. آخرین هاوینگ بیت کوین نیز ۱۳می۲۰۲۰ به‌وقوع پیوست و از آن زمان تاکنون، پاداش ماینینگ ۶.۲۵ BTC است.

هاوینگ چه تأثیری روی قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

مهم‌ترین سؤال افراد درباره هاوینگ این است که آیا این روی قیمت بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت و پاسخ آن این است که کسی نمی‌داند. در واقع، روی کاغذ و از نظر تئوری، با فرض ثابت‌بودن تقاضا، اگر عرضه نصف شود، قیمت باید دو برابر قبل باشد تا به تقاضا پاسخ بدهد، اما لزوماً نمی‌توان گفت که تقاضا ثابت بماند و کاهش پیدا نکند.

اما شاید بررسی سه تجربه تاریخی قبلی در این زمینه خالی از لطف نباشد.

در سال ۲۰۱۲ و پس از اولین هاوینگ بیت کوین، قیمت این رمز ارز حدود ۴۰ روز کاهشی بود؛ ولی خیلی زود به روند صعودی بازگشت و یک سال بعد‌، افزایش ۷۸برابری را تجربه کرد. در سال ۲۰۱۶ و بعد از رسیدن تعداد بلوک‌های بلاکچین بیت کوین به ۴۲۰هزار نیز، قیمت این رمز ارز فقط چند روز کاهشی بود و پس‌از‌آن مجدداً روند طولانی‌مدت صعودی برایش به‌وجود آمد. روی‌هم‌رفته باید بگوییم که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۱ برابر رشد کرد.

در سال ۲۰۱۶ و یک هفته پس از رویداد هاوینگ، تغییر زیادی در قیمت بیت کوین حاصل نشد. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود ۶۵۰ دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به ۶۷۵ دلار رسید که تغییر چشمگیری به حساب نمی‌آمد. اما بیش از یک سال بعد در سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به بالاترین رقم تاریخش یعنی ۲۰۰۰۰ دلار رسید.

در زمان وقوع سومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰، این ارز دیجیتال با قیمت ۸ هزار دلار معامله می‌شد. هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین مقدمه رشد قیمت چشمگیر آن را فراهم آورد؛ به‌گونه‌ای که با گذشت یک سال از این رخداد، قیمت بیت کوین سقف تاریخی ۶۹هزار‌دلاری خود را ثبت کرد؛ یعنی رشدی بیش از ۸ برابر.

با تمام این اوصاف، هر گونه افزایش قیمت به نحوه شکل‌گیری تقاضا برای بیت کوین در طول دوره هاوینگ بستگی دارد. برخی کارشناسان معتقدند در نصف‌شدن پاداش‌های بعدی، تقاضا به هیچ وجه افزایش نمی‌یابد یا حتی ثابت باقی می‌ماند زیرا بازار از آخرین هاوینگ در سال 2020 به میزان قابل توجهی رشد کرده‌است.

یک سناریوی احتمالی

از بررسی سه رخداد هاوینگ پیشین می‌توان به چند نکته مهم رسید:

  • در روزهای ابتدایی پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند.
  • بعد از کاهش قیمت اولیه، رشد چند‌برابری در قیمت بیت کوین رخ می‌دهد.
  • میزان رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ از ۷۸ برابر در چرخه اول، به ۵.۵ برابر چرخه سوم کاهش یافته‌است.

ناگفته نماند که افزایش قیمت پس از هاوینگ را تنها نمی‌توان با یک عامل تحلیل کرد؛ زیرا عوامل اقتصادی دیگری نیز در این موضوع مؤثرند. مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت پس از هاوینگ کاهش عرضه این رمز ارز با نصف‌شدن پاداش استخراج است. در‌عین‌حال هر‌چه به‌سمت جلو حرکت می‌کنیم، تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند.

پس از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین چه می‌شود؟

هنگامی که حداکثر عرضه 21 میلیون واحدی بیت کوین استخراج شد، کاربران دیگر بیت کوین‌های جدیدی را برای تأیید بلاک‌ها دریافت نخواهند کرد. با این حال، آن‌ها همچنان به دریافت کارمزد تراکنش از کسانی که پروسه پرداخت را انجام می‌دهند، به‌عنوان انگیزه‌ای برای تأیید تراکنش‌ها نگاه می‌کنند. تخمین زده می‌شود که آخرین بیت کوین جدید در سال 2140 استخراج شود.

جمع‌بندی

واقعیت این است که هاوینگ به‌عنوان پدیده‌ای ضدتورمی، در بلند‌مدت تأثیر مثبتی بر روند حرکت قیمت بیت کوین می‌گذارد. اگر قرار است این تأثیر ادامه پیدا کند، باید استخراج بیت کوین پس از هربار هاوینگ برای ماینرها مقرون‌به‌صرفه باقی بماند. تنها تعداد مشخصی بیت کوین (۲۱ میلیون) وجود خواهد داشت و با این رویداد، تورم حاصل از عرضه بیت کوین‌ها با کندکردن نرخ توزیع کنترل می‌شود.

منبع

beincrypto.com

coindesk.com

nvestopedia.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427