هرچه باید درمورد حق تکثیر NFTها بدانید

هرچه باید درمورد حق تکثیر NFTها بدانید

توکن‌های غیر مثلی یا NFTها تقریباً یک شبه یک تغییر انقلابی در دنیای هنر ایجاد کرده‌اند. به حدی که با وضعیت فعلی، گفته‌می‌شود وارد دوران «رنسانس دیجیتالی» هنر شده‌ایم. نه به خاطر مجموعه‌های «بورد ایپ یات کلاب» و «لیزی لاینز»، بلکه به این دلیل که سازندگان و خریداران اکنون به لطف زیرساخت‌های تکنولوژیکی تغییرناپذیر بلاکچین می‌توانند با اطمینان ثابت کنند که یک اثر هنری متعلق به آن‌هاست. اگر به درستی استفاده شوند، NFTها می‌توانند راه حل مناسبی برای نگرانی‌های سازندگان و بحران‌های کپی رایت یا حق تکثیر ارائه دهند.

NFT چیست؟

توکن غیر مثلی یا NFT یک دارایی دیجیتال قابل شناسایی، غیرقابل تعویض، غیرقابل تکرار و قابل انتقال است که بر روی بلاکچین ثبت شده است و به شکل یک محتوای خلاقانه تولید می‌شود. در اینجا منظور ما از محتوای خلاقانه می‌تواند به معنای تصاویر محصولات مختلف، هنر، طرح‌ها، نقاشی‌ها، عکس‌ها و موارد مشابه باشد.

حق تکثیر آن متعلق به چه کسی است؟

اختلاف نظرهای بسیاری در مورد اینکه چه کسی مالک حق تکثیر یک NFT است وجود دارد. این سردرگمی احتمالاً از این واقعیت ناشی می شود که یک NFT شامل دو بخش است: (1) دارایی دیجیتال قابل شناسایی، غیرقابل تعویض، غیرقابل تکرار و قابل انتقال ثبت شده در بلاکچین، و (2) محتوای خلاقانه. محتوای خلاقانه جدا و متمایز از دارایی واقعی ثبت‌شده در بلاکچین است. به این ترتیب، شخص یا نهادی که محتوای خلاقانه را ایجاد کرده است دارای حق تکثیر است. حتی اگر NFT به شخص دیگری فروخته شود، خالق محتوا همچنان مالک حق تکثیر است. برای مثال هنرمند مطرح، جف کونز، نقاش و مجسمه‌ساز معاصر آمریکایی می‌تواند آثار هنری خود را به یک نفر بفروشد تا آن را به دیوار آویزان کند، اما از آنجایی که جف همچنان مالک حق تکثیر است، می‌تواند همان اثر هنری را به عنوان تصویر روی تی‌شرت بفروشد.

خریدار NFT چه چیزی به دست می‌آورد؟

شخصی که یک NFT را خریداری می‌کند فقط آن دارایی ثبت‌شده در بلاکچین را به دست می‌اورد. خریدار NFT مالک محتوای خلاقانه نیست. خالق محتوا همچنان مالک کپی رایت است، حتی اگر آن NFT میلیون‌ها بار فروخته شود. تنها استثنای این قاعده در صورتی است که صاحب اثر حق تکثیر را به خریدار NFT واگذار کند.

آیا می‌توان حق تکثیر اثر هنری اصلی را به خریدار NFT منتقل کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، خرید یک NFT به این معنی نیست که حق تکثیر محتوای خلاقانه به طور خودکار به صاحب NFT منتقل شود. با این حال، انتقال مالکیت کپی رایت تا زمانی امکان پذیر است که به صراحت در قرارداد بین طرفین ذکرشده‌ باشد.

چگونه می‌توان حق مالکیت معنوی NFT را مدیریت کرد؟

حق مالکیت معنوی یک NFT را می‌توان از طریق یک قرارداد هوشمند که مالکیت را واگذار می‌کند و قابلیت انتقال NFTها را مدیریت می‌کند یا با توافق جداگانه‌ای که مشخص می‌کند حقوق مالکیت NFT (از جمله حق تکثیر) پس از فروش NFT چگونه خواهد بود، واگذار کرد.

نقض حق تکثیر NFT چه زمانی رخ می‌دهد؟

نقض حق نسخه‌برداری NFT زمانی رخ می‌دهد که شخصی محتوای خلاقانه را بدون خریداری کردن، همانطور که در بالا ذکر شد، می‌دزدد، سپس آن را به عنوان یک دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد در بلاکچینی تبدیل به NFT می‌کند و سپس آن را برای فروش در یک بازار عرضه می‌کند.

چه کسی می‌تواند علیه تخلف در زمینه کپی رایت NFT اقدام کند؟

فقط مالک حق نسخه‌برداری یا شخصی که توسط مالک حق نسخه‌برداری به او وکالت داده شده است، می‌تواند علیه شخصی که حق نسخه‌برداری NFT را نقض می‌کند، اعمال قانون کند.

راه‌کار مناسب برای اجرای قانون در این زمینه چیست؟

داشتن استراتژی برای شناسایی تصاویر دزدیده‌شده در اینترنت بسیار مهم است. در غیر این صورت، هنگام نگاه کردن به دریای بی پایان اینترنت، جستجو می تواند یک امر غیرممکن به‌نظر برسد. به عنوان اولین گام در شناسایی نقض قانون کپی رایت NFTها، مهم است که بدانیم جستجو به بلاکچین محدود می‌شود. با اینکه میلیون‌ها NFT بر روی بلاکچین‌ها ساخته می‌شوند، اما اکثر آن‌ها در شبکه اتریوم ساخته می‌شوند. وقتی بر روی شبکه اتریوم نباشد، احتمالاً روی پالیگان است. اکنون، با یک استراتژی متمرکزتر، «دریا» را به «برکه‌ای» برای شناسایی تصاویر دزدیده‌شده تبدیل کرده‌ایم.

چطور نقض قوانین حق تکثیر NFT را شناسایی کنیم؟

در حین جستجوی این “برکه” برای تصاویر دزدیده‌شده چند ابزار خاص وجود دارد. Fingible.nftport.xyz ابزاری است که شبکه های اتریوم و پالیگان را جستجو می‌کند. می‌توان از آن برای جستجوی متنی یا عکس معکوس استفاده کرد. همچنین Tineye.com یک ابزار جستجوی تصویر محبوب و پیشرفته است که قابلیت فیلتر کردن جستجوی شما را در وب‌سایت یک بازار NFT خاص دارد. گوگل ریورس ایمیج سرچ جستجوی تصویر معکوس گوگل سومین ابزاری است که برای شناسایی استفاده می‌شود. برخی از بازارهای NFT، مانند اوپن‌سی (OpenSea)، از گوگل به عنوان میزبان تصویر خود برای NFTها استفاده می‌کنند. بنابراین، جستجوی تصویر گوگل نتایج این بازارهای NFT را نشان می‌دهد.

چگونه NFT متخلف را حذف کنیم؟

قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (DMCA)، یک قانون حق تکثیر در ایالات متحده است که برای محافظت از صاحبان حق نسخه‌برداری به طور خاص در برابر نقض‌های قانون‌های مربوط به دنیای آنلاین طراحی شده است. بخش 512 DMCA ابزاری را برای صاحبان حق نسخه‌برداری و نهادهای آنلاین فراهم می‌کند تا به نقض قوانین آنلاین، از جمله محدودیت‌های مسئولیت برای ارائه‌دهندگان خدمات سازگار رسیدگی کنند. برای حذف یک NFT دزدی از فضای آنلاین، یک اخطار حذف DMCA به بازار NFT ارسال می‌کنید. اخطار حذف DMCA به بازار اطلاع می‌دهد که محتوای متخلف را میزبانی می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که این محتوای نقض‌کننده قانون را حذف کنند.

نکات مربوط به اخطار حذف DMCA

اعلامیه حذف DMCA یک ابزار قدرتمند است. هزینه یا تلاش کمی برای طرف ادعاکننده نقض قانون به‌همراه دارد. طرف شاکی باید حداقل الزامات اعلامیه DMCA را برآورده کند. گیرنده اخطار DMCA باید از مسئولیت نقض حق نسخه‌برداری پیروی کند یا در دردسر نقض قوانین را به عهده بگیرد. با وجود سهولت استفاده از DMCA، بسیار مهم است که از DMCA سوءاستفاده نکنید. اگر طرفی که اخطار DMCA را ارسال می‌کند، از طرف‌های دریافت‌کننده بازخورد بیش از حد در مورد اعتبار ادعاها دریافت کند، طرف در معرض خطر (1) توانایی خود برای اعمال قانون در آینده در آن بازار، یا (2) اقدام قانونی از طرف شخصی است که ادعای نادرست نقض حق چاپ را دریافت کرد، قرار می‌گیرد.

نقض NFT را از طریق DMCA گزارش کردیم، اما حذف نشد. اکنون چه باید کرد؟

پس از دریافت اخطار DMCA، بازار یا میزبان تصویر باید در یک بازه زمانی «معقول» این NFT را حذف کند. هیچ قانون مشخصی برای این زمان “معقول” وجود ندارد، اما اگر ظرف یک هفته حذف نشود، ممکن است لازم باشد از طریق روش دیگری یا از طریق یک وکیل اقدام کنید.

بهترین روش برای ارسال درخواست DMCA چیست؟

اکثر اوقات، بازارهای NFT یا اشخاص ثالثی که محتوای متخلف را میزبانی می‌کنند، از شما می‌خواهند که یک فرم وب را برای ارسال اخطار DMCA خود پر کنید. اگر ایمیل تأیید ارسال فرم وب خود را دریافت نکردید، باید ایمیلی از اخطار DMCA نیز برای میزبان ارسال کنید. یک ایمیل، بازه زمانی پاسخ به اخطار DMCA شما و اثبات تخلفات تکراری را مستند می کند، که اگر موضوع به سمت دعوی قضایی پیش رود مفید خواهد بود.

چگونه می‌توان فعالیت مربوط به یک NFT را پیگیری کرد؟

توکن‌های غیر مثلی یا NFTها بر روی بلاکچین ثبت می‌شوند. این بدان معناست که همه تراکنش‌ها در دسترس عموم هستند. اگر یک NFT متخلف پیدا کردید، می توانید به فعالیت آن NFT نگاه کنید تا هر فروش انجام‌شده از آن NFT را ببینید. این یک مزیت بزرگ در مقایسه با سایر محصولات است که در آن پیگردهای قانونی بر اساس تخمین‌ها استوار است.

چه شواهدی درمورد نقض قوانین نسخه‌برداری NFTها به راحتی بدست می‌آید؟

پس از وضع قرار توقف و تلاش‌های دعوی قضایی، بسیار ارزشمند است که بدانیم از فروش متخلفانه یک NFT چقدر پول به دست آمده است. از آنجایی که فروش NFT روی بلاکچین ثبت شده است، صاحب حق نسخه‌برداری که حق تکثیر خود را اعمال می‌کند، می‌تواند ببیند طرفی که تصویر را دزدیده چقدر پول به دست آورده‌است و خواسته‌های مالی خود را بر اساس آن تنظیم کند. همچنین دانستن محبوبیت آن NFT بسیار ارزشمند است؛ هر چه میزان خریدوفروش یک NFT بیشتر باشد، تقاضا برای آن بیشتر می‌شود. بخش فعالیت NFT تمام انتقال‌های آن را نشان می‌دهد. این اطلاعاتی است که می‌تواند از تقاضای پولی بالاتر در برابر ناقضان حق تکثیر حمایت کند.

منبع bpp.msu.edu

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.