غیرمثلی‌ترین دارایی جهان چیست؟ آیا می‌توانیم DNA خود را به شکل NFT دربیاوریم و بفروشیم؟

غیرمثلی‌ترین دارایی جهان چیست؟ آیا می‌توانیم DNA خود را به شکل NFT دربیاوریم و بفروشیم؟

اگر طرفدار فضای کریپتو و ارزهای دیجیتال باشید تا به حال از NFTها و ماهیت غیرمثلی آن‌ها شنیده‌اید. اما زمانی که این تکنولوژی با علم ژنتیک ترکیب شود می‌توان غیرمثلی‌ترین و بی‌مانندترین دارایی در جهان، یعنی DNA ان‌اف‌تی‌شده، را به‌وجود آورد.

راشل راسین (Rachel Rossin) هنرمندی است که به طور مداوم مرز بین دنیای مجازی و واقعی را برهم ریخته و توانسته دو مورد غیرمثلی که متعلق به هر شخصی است را با هم ترکیب کند که شامل ثبت DNA خود در بلاکچین است. این برنامه‌نویس خودآموخته توانست با الهام از محاسبات ارگانیک، ژنوم خود را از طریق بازار اوپن‌سی (OpenSea) در یک قرارداد هوشمند ثبت کرد.

ایده ساخت NFT از توالی ژنوم

راشل از زمان جوانی به فناوری علاقه داشت. او از هشت سالگی برنامه‌نویسی را آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ زمانی که برای اولین بار در استخراج بیت کوین فعالیت کرد، فضای کریپتو را کشف کرد. اکوسیستم‌های دیجیتال همچنان بر هنر او تأثیر می‌گذارند به طوری که اغلب آثار وی، شکل آثار تصویر متحرک به خود گرفته‌است. او اخیراً نقاشی‌های رنگ روغن با هولوگرام‌ها را در گالری Magenta Plains در نیویورک به نمایش گذاشت. ان اف تی DNA خانم راسین بر روی پلتفرم اوپن‌سی، حاوی یک رشته کد ارزشمند به نام «ژنوم توالی شده راشل راسین» قرار گرفته‌است. توالی ژنوم او اکنون در یک دفترتوزیع‌شده دائمی با عنوان DNA راشل راسین (۲۰۲۱) ثبت شده‌است.

ژنوم انسان چیست؟

ژنوم یک فرد، شخصی‌ترین و بنیادی‌ترین داده یک فرد است که به صورت منحصر به فردبوده و غیرقابل معاوضه است. در واقع تمام ماده ژنتیکی یک موجود زنده را که حاوی چندین توالی از DNA است را ژنوم می‌گویند. با توجه به اینکه NFTها هم دارایی‌های مجازی منحصر به فرد و غیر قابل معاوضه هستند پس می‌توان گفت که ژنوم نیز می‌تواند یک NFT باشد. زمانی که ژنوم فردی تبدیل به توکن شود به وی اجازه کنترل بیشتری می‌دهد تا آن را کنترل و مدیریت‌کرده و حتی سطح اشتراک گذاری، دسترسی و کسب درآمد از آن نیز بیشتر می‌شود.

ان‌اف‌تی DNA بیشتر در حوزه صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا همیشه موضوع دسترسی به اطلاعات ژنتیکی انسان‌ها برای درمان بیماری‌ها موضوع بسیار حائز اهمیتی بوده است. پیرو استفاده از NFT داده‌های ژنومیک، می‌توانیم شاهد تحول بسیار بزرگی در حوزه سلامت و درمان جهانی باشیم. زیرا در این صورت افراد کنترل بیشتری بر روی داده‌های ژنومی خود خواهند داشت.

فروش مالکیت ژنوم

همان طور که مالکیت هر چیزی حقوقی را به دنبال دارد، مالکیت ژنوم نیز از این امر مستثنی نیست. به نظر شما آیا فروش DNA قابل انجام است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به متن مصاحبه‌ای که آرت نیوز (ARTnews) با راشل راسین انجام داده‌است مراجعه کنیم.

آرت نیوز سوالات زیر را در رابطه با فروش DNA از راشل راسین پرسید و او نیز این چنین پاسخ داد:

  • آیا می‌خواهید DNA خود را بفروشید؟

«ساخت NFT‌ها لزوماً به معنای فروش آن‌ها نیست. من از ابتدا با دنیای کریپتو آشنا شده‌ام، جایی که تمرکز بر روی قراردادها و کدها بوده‌است. البته در حال حاضر هدف از ساخت NFT منحصراً، فروش آن نیست. اما اگر قرار باشد کسی مبلغ یک میلیون دلار یا رقمی بیش از این برای فروش DNA به من پیشنهاد دهد، حتما آن را قبول خواهم کرد. اما از این که بر روی آن برچسب قیمت بگذارم احساس خوشایندی نخواهم داشت».

  • چگونه به ایده ساخت ان‌اف‌تی DNA خود رسیدید؟

«در پی فراگیری ویروس کووید ۱۹ و تمام تلاش‌هایی که برای کشف واکسن انجام شد، به محاسبات ارگانیک علاقه‌مند شدم. در سال ۱۹۹۹، جورجیا تک، ماشین حسابی از نورون‌هایی ساخت که دانشمندان آن را از یک زالو گرفتند. پس می‌توان با محاسبات ارگانیک ژنوم خود را توالی کرد که از همان جا، من شروع به انجام برخی تحقیقات کرده و ژنوم خود را توالی‌یابی کردم. با درک کد ژنتیکی و تأثیر آن بر سلامت روانم و یادگیری در مورد نرم افزارهای wetware، متوجه شدم که فناوری به کدام سو در حال حرکت است!»

 

منبع nftevening.com synbiobeta.com

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست