ارز دیجیتال آلپاکا

ارز دیجیتال آلپاکا

آلپاکاها حیواناتی هستند که به قابلیت زندگی در ارتفاعات معروفند. آلپاکا فایننس (Alpaca Finance) هم پلتفرم خود را حول این ویژگی و با ارائه یک روش کاربرپسند برای کسب سود بالاتر از طریق اهرم، شکل داده است.

کاربران فضای دیفای (DeFi) همیشه به‌دنبال به حداکثر رساندن سود و بازدهی خود بوده و هستند. آلپاکا، بر خلاف سایر پروتکل‌های وام‌دهی دیفای، به کاربران این امکان را می‌دهد که بیشتر از وثیقه‌های اهدایی خود وام بگیرند. این وام‌های کم وثیقه، بازدهی درصدی سالانه یا APY را هم برای وام‌دهندگان و هم برای وام‌گیرندگان همزمان با افزایش ریسک، بیشتر می‌کند.

کسانی که در زمینه کشت سود یا ییلد فارمینگ (Yield Farming) فعالیت می‌کنند، از نقدینگی کم وثیقه آلپاکا به عنوان اهرم استفاده می‌کنند و موقعیت خود و در نتیجه بازده آتی آتی را چند برابر می‌کنند. وام‌دهندگان آلپاکا، که نقدینگی فوق‌الذکر را در اختیار استخرهای دارایی یک طرفه قرار می دهند، از استفاده از استخرهای بیشتر و در نتیجه APYهای وام‌دهی بالاتر سود می‌برند.

علاوه بر این، وام‌دهندگان می‌توانند بازدهی سرمایه خود را با قرض‌دادن توکن‌های بهره‌دار خود برای ایجاد آلپاکا یواس‌دی (AUSD) افزایش دهند. ییلد فارمرها همچنین این گزینه را دارند که در معرض قرارگرفتن و ریسک را سفارشی کنند یا از خزانه‌های خودکار برای دسترسی به استراتژی‌های خنثی بازار بدون نیاز به نظارت و مدیریت مستمر موقعیت‌ها استفاده کنند.

جدا از تأثیر مستقیم این پلتفرم بر روی کاربران، آلپاکا در حال تقویت نقدینگی فضای دیفای به طور کلی با افزایش عمق بازار و در عین حال حفظ ایمنی در مجموعه خود است.

اکوسیستم

در سطح بسیار بالایی، آلپاکا فایننس نمایانگر یک بازار دو طرفه مشترک همراه با وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان است. با نکاهی دقیق‌تر، به حضور تعدادی از ویژگی‌ها و محصولات پی می‌بریم که پیرامون این فرآیند کار می‌کنند تا کارایی سرمایه، ایمنی و سهولت استفاده را افزایش دهند.

وام‌دهی

آلپاکا به وام‌دهندگان این امکان را می‌دهد که با سپرده‌گذاری دارایی‌ها (در اینجا BNB) در خزانه مربوطه خود، سود کسب کنند. سپس این دارایی‌ها به‌عنوان وام‌های دارای وثیقه بسیار کم به ییلد فارمرهای با عملکرد اهرمی ارائه می‌شوند که فقط می‌توانند در داخل این پلتفرم مورد استفاده قرار گیرند.

وام‌دهندگان در ازای تامین مالی پروتکل، به میزان یکسانی توکن‌های بهره‌دار مخصوص استخر (ibTokens) را دریافت می‌کنند. آلپاکا از این ibTokenها (به عنوان مثال ibBNB) برای ردیابی وجوه سپرده‌گذاری شده و سود انباشته آن‌ها استفاده می‌کند که با نرخ ارز ibToken بیان می‌شود.

به عنوان مثال، زمانی که آلپاکا ییلد فارمینگ اهرمی را راه‌اندازی کرد، 1 واحد ibBNB را می‌شد با 1 واحد BNB مبادله کرد. در طول سال بعد، APY وام‌دهنده به طور متوسط ​​11٪ بود، بنابراین در پایان سال اول، 1 ibBNB برابر با 1.11 BNB بود.

علاوه بر این، برای افزایش سود ibTokenها، وام‌دهندگان می‌توانند آنها را استیک کرده و در قالب ارز دیجیتال آلپاکا (ALPACA) پاداش دریافت کنند. اگر نظر خود را تغییر دهند، وام دهندگان همیشه می توانند ibTokenهای خود را از حالت استیک خارج کنند و زمانی که نقدینگی کافی در استخر فراهم شود، آن‌ها را با توکن پایه مربوطه مبادله یا سواپ کنند.

آلپاکا یواس‌دی

آلپاکا یواس‌دی یا به اختصار AUSD یک فورک از بلاکچین میکردائو (MakerDAO) است و مانند دای (DAI) یک استیبل کوین غیرمتمرکز و دارای وثیقه بیشتر از موجودی خود است. در حال حاضر USD Alpaca توسط ارزهای دیجیتال بی‌ان‌بی (BNB)، تتر (USDT) و بایننس یواس‌دی (BUSD) پشتیبانی می‌شود.

وام‌دهندگان می توانند آی بی توکن‌های خود یا توکن‌های بومی خود (به عنوان مثال BNB) را به عنوان وثیقه قرار دهند تا بتوانند AUSD را بدون نیاز به مجوز تولید یا درواقع قرض کنند. برخلاف بسیاری دیگر از استیبل کوین‌های دارای وثیقه بیش از موجودی خود، این سیستم در واقع بازدهی سرمایه را با اجازه دادن به وام‌دهندگان برای ادامه کسب سود بر روی وثیقه خود ممکن می‌کند.

کارمزد حفظ ثبات (نرخ بهره سالانه) برای AUSD از 2% برای اکثر انواع وثیقه شروع می‌شود. با گذشت زمان، از طریق تشویق کاربران به ایجاد یا بستن پوزیشن‌های AUSD برای حفظ همبستگی آن با دلار آمریکا تنظیم می‌شود.

یکی دیگر از مکانیسم‌های حفظ ثبات دلاری، ماژول مبادله پایدار داخلی است که به آربیتراژگران اجازه می‌دهد تا AUSD را به BUSD با نرخ 1:1 (یک به یک) و با کارمزدهای پایین خریداری کنند و بفروشند. همچنین یک صندوق بیمه AUSD Peg وجود دارد که در صورتی که ارزش AUSD به طور قابل توجهی کاهش یابد، به‌عنوان پشتیبان بازپرداخت عمل می‌کند.

در زمان انتشار این مقاله، تقاضای زیادی برای AUSD در اکوسیستم گسترده دیفای وجود ندارد. بنابراین، باوجود مکانیسم‌های تثبیت‌کننده‌ای که در بالا ذکر شدت تحت اتصال با دلار آمریکا معامله می‌شود.

کشت سود اهرمی

عملکرد اصلی آلپاکا این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا از استخرهای خاصی کشت سود با اهرم تولید کنند. در بی‌ان‌بی چین (BNB Chain)، با استخرهای انتخابی PancakeSwap و MDEX یکپارچه شده است، و در فنتوم (Fantom)، دسترسی به برخی از استخرهای SpookySwap را ارائه می‌دهد.

حداکثر اهرم موجود در پلتفرم آلپاکا 6 برابر است، اما حد بالا در استخرهای نقدینگی مختلف متفاوت است. این پارامترها در حال حاضر توسط تیم توسعه آلپاکا فایننس تعیین و تنظیم شده است.

علاوه بر انتخاب اهرم مورد نظر، کاربران می‌توانند درمورد نحوه سپرده‌گذاری و استقراض دارایی‌ها تصمیم بگیرند. دارایی‌های سپرده‌شده، که عملاً وثیقه نیز هستند، و دارایی‌های استقراضی به‌طور مساوی برای تأمین استخر نقدینگی فارم تقسیم می‌شوند. این امر همچنین فرصت‌هایی را برای فارمرها در برابر موقعیت‌های خرید، فروش یا پوشش ریسک فراهم می‌کند. هنگامی که یک کاربر بیش از 2 برابر، اهرم مالی می‌گیرد، در واقع دارایی قرض گرفته شده را می‌فروشد. با این حال، در استخرهایی که هر دو دارایی را می توان قرض گرفت (به عنوان مثال، BNB-BUSD).

استیکینگ

زمانی که یک کاربر عملیات فارمینگ را آغاز می‌کند، توکن LP یا استخر نقدینگی به طور خودکار استیک می‌شود. پاداش‌ها شامل جوایز ییلد فارمینگ، کارمزد معاملات و پاداش‌های ALPACA است. پاداش‌های فارمینگ نمایش داده شده با 9٪ کارمزد فارمینگ آلپاکا که از قبل کم شده نشان داده می‌شود. علاوه بر این، بهره وام، که به نرخ استفاده از استخر وام دهی مربوطه مرتبط است، از کل APY نیز کم می‌شود.

پاداش‌های فارمینگ به صورت خودکار ترکیب می‌شوند، که این امر آلپاکا را برای فارمرهایی که از اهرم (1x) استفاده نمی‌کنند نیز جذاب می‌کند. هر بار که یک کاربر با یک استخر Alpaca سروکار داشته باشد، پروتکل به‌طور خودکار پاداش‌های DEX هر شرکت‌کننده را به‌عنوان توکن‌های LP می‌فروشد، تبدیل می‌کند و برایشان استیک می‌کند.

فارمرها همیشه می‌توانند موقعیت خود را تنظیم کنند. اهرم را با قرض گرفتن توکن‌های بیشتر افزایش دهند و یا با افزودن وثیقه بیشتر، میزان اهرم خود را کاهش دهند. راه دیگر برای تنظیم اهرم، بستن جزئی یا کامل موقعیت است.

هر استخر آستانه لیکویید شدن خاص خود را دارد. اگر نسبت بدهی یک موقعیت، یعنی ارزش بدهی تقسیم بر ارزش کلی موقعیت (ارزش بدهی / ارزش موقعیت)، از آستانه لیکویید شدن بیشتر شود، توسط یک ربات مخصوص آن موقعیت لیکویید می‌شود. موقعیت بسته می‌شود، بدهی بازپرداخت می شود، 5٪ از ارزش موقعیت به عنوان دستمزد لیکویید کم می‌شود و فارمر لیکوییدشده می‌تواند مبلغ باقی مانده را نگه دارد.

صندوق‌های خودکار

از زمان راه‌اندازی  صندوق‌های خودکار آلپاکا در پایان ژانویه 2022، تاکنون طرفداران زیادی داشته است. هشت صندوق، با ظرفیت تکمیل، تقریباً 150 میلیون دلار ارزش کل قفل شده (TVL) دارند.

این صندوق‌ها به کاربران در حال حاضر در قالب BNB و Fantom یک راهکار شبه دلتا خنثی (بازار خنثی) ارائه می‌دهند. برای انجام این کار، هر صندوق یک موقعیت لانگ و یک موقعیت شورت را به طور همزمان فارم می‌کند، آنها را با قرار دادن در معرض بازار صفر اندازه‌دهی می‌کند و سپس به‌طور خودکار برای حفظ بی طرفی آن‌ها را مجدداً متعادل می‌کند.

از طریق این استراتژی، کاربران می‌توانند 5 تا 10 برابر سود در جفت استیبل کوین‌های اهرمی کسب کنند و در عین حال میزان ریسک مشابهی را حفظ کنند. علاوه بر این، آلپاکا هیچ گونه لیکویید شدنی را تضمین نمی‌کند.

صندوق‌های خودکار به صورت خودکار ترکیب می‌شوند و سپرده‌های انعطاف پذیر (اندازه و مدت) را ارائه می‌دهد. مشکلات فعلی در مورد مقیاس‌پذیری به دلیل لغزش‌هایی است که هنگام تعادل مجدد موقعیت‌ها ایجاد می‌شود.

NFTها

آلپاکا از مجموعه نسبتاً بزرگ NFTهای خود برای پاداش‌دهی مشارکت در آرای حاکمیتی، بازار سازهای خودکار، Grazing Ranges و غیره استفاده می‌کند.

در اوایل نوامبر، آلپاکا مجموعه 10000 عددی NFT خود به نام Alpies را بر روی بایننس اسمارت چین راه‌اندازی کرد، و توکن های غیر مثلی ETH. Alpies به عنوان قهرمان در گیم “بازی برای کسب درآمد” آتی آلپاکا استفاده خواهد شد.

حفاظت از کاربر

طرح بیمه Alpaca برای پوشش هر گونه مشکل ناشی از قراردادهای هوشمند یا زیرساخت‌های Alpaca (به عنوان مثال، کلاهبرداری‌ها، خرابی های اوراکل، و کمبودها) ساخته‌شده‌است. علاوه بر این، Alpaca توسط Nexus Mutual و InsurAce.io تحت پوشش قرار می‌گیرد و به کاربران این امکان را می‌دهد که خود را دربرابر از دست دادن وجوه بیمه کنند.

ویژگی Alpaca Guard زمانی فعال می‌شود که قیمت توکن آن در یک صرافی قیرمتمرکز DEX (مثلاً PancakeSwap) بیش از 10% پایین‌تر از قیمت متوسط ​​ارائه‌شده توسط گروهی از اوراکل‌ها باشد. در این وضعیت در حالی که کاربران هنوز می‌توانند وثیقه اضافه کنند، نمی‌توانند سرمایه بیشتری قرض کنند، موقعیت‌های خود را باز/بسته کنند و یا لیکویید شوند.

توکن

آلپاکا (ALPACA) توکن مدیریتی و کاربردی مبتنی بر استاندارد BEP-20 شرکت آلپاکا فایننس است. هولدرهای توکن ALPACA همچنین به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با استفاده از پروتکل از طریق توزیع هزینه و برنامه بازخرید و سوزاندن‌توکن سود می‌برند.

صندوق حاکمیت آلپاکا یک فورک از کرو دائو (Curve DAO) است. دارندگان می توانند ALPACA خود را تا یک سال قفل کنند و در ازای آن xALPACA دریافت کنند. xALPACA با مدت زمان قفل افزایش می‌یابد و نشان‌دهنده سهم دارندگان از مجموعه پاداش‌های حاکمیتی و قدرت رای است. مجموعه جوایز حاکمیتی از انتشار آلپاکا، جوایز استخر Grazing Range (پروژه شریک) و درآمد پروتکل تشکیل شده‌است.

حاکمیت نحوه جمع‌آوری و توزیع درآمد پروتکل را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، در حال حاضر، 5٪ از پاداش‌های فارمینگ بازده کاربر برای بازخرید ALPACA و ارائه بخشی از سود سالیانه xALPACA استفاده می‌شود. مثال دیگر 10 درصد سود وام‌دهنده است که برای بازخرید و سوزاندن ALPACA استفاده می‌شود.

از آنجایی که میزان سقف عرضه ALPACA به 188 میلیون واحد محدود شده است. این توکن در نهایت به دلیل بازخرید و سوزانده‌شدن به یک ارز ضد تورمی تبدیل می‌شود.

آلپاکا هیچ‌گونه پیش فروش، سرمایه‌گذار یا اهدای توکنی پیش از استخراج ندارد. اکثریت قریب به اتفاق (87٪) توکن‌ها به اداره اکوسیستم از طریق پاداش‌دادن به شرکت‌کنندگان برای استفاده از پلتفرم و هولد کردن ALPACA کمک می‌کنند.

صندوق توسعه، تخصیصی برای تیم آلپاکا فاینانس، 8.7 درصد است و همان برنامه دو ساله واگذاری توزیع عادلانه را دارد. 4.3 درصد باقیمانده مربوط به Warchest است که (به طور کلی) به معنای هزینه های استراتژیک یکباره مانند کارمزدهای لیست شدن، مشارکت و قانون‌گذاری است.

نقشه راه

سه حوزه اصلی در نقشه راه آلپاکا عبارت از صندوق‌های خودکار، ادغام با سایر شبکه‌ها و گیم‌فای به همراه NFTها هستند.

آلپاکا به اضافه کردن صندوق‌های خودکار به فانتوم و BNB ادامه خواهد داد. برای مثال صندوق‌های پس‌انداز که اخیراً معرفی شده‌اند، نمونه‌ای از این صندوق‌ها هستند. این‌ها مانند صندوق‌های خودکار فعلی عمل می‌کنند به جز اینکه موقعیت‌ها در یک توکن مشخص (مثلاً BNB) به جای خنثی بودن نسبت به بازار، به نسبت ۱ برابر خرید تراز می‌شوند. به‌علاوه، به‌روزرسانی مدل نرخ بهره و تغییر بالقوه پارامترهای پیرامون دسترسی، تا حدودی ساختار صندوق‌های خودکار را برای افزایش پایدار ظرفیت بازسازی می‌کند.

برای افزایش توان و دسترسی، آلپاکا فایننس قصد دارد چندین ادغام داشته باشد. همراه با راه‌اندازی در بلاکچین‌های جدید، آلپاکا از کیف پول‌های موبایل و وب بیشتری پشتیبانی می‌کند. این نقشه راه همچنین شامل استقرار محصولات Alpaca مانند AUSD، ibTokens (به عنوان وثیقه)، و استخرهای وام دهی و راه اندازی یک پلتفرم سازمانی است.

راه‌اندازی مجموعه NFT آلپایز (Alpies) پیش‌درآمدی برای ساخت گیم “بازی‌برای‌کسب‌درآمد” آلپاکا است. هدف این است که بازی را با مجموعه محصولات فعلی آلپاکا ادغام کنند تا بخش وسیع‌تری از مشتریان را جذب کنند. نسخه اولیه خصوصی برای فصل آخر 2022 عرضه خواهد شد.

ریسک‌ها

از زمان راه‌اندازی در سال 2020، پروژه‌های مختلف بی‌ان‌بی چین تحت حملات هکری و کلاهبرداری مختلف قرار گرفته‌اند. در حالی که این ربطی به خود بلاکچین ندارد، برای بسیاری از کاربران آینده نگران کننده است. با این حال، آلپاکا تا‌به امروز مورد کلاهبرداری قرار نگرفته‌است و 20 ممیزی امنیتی مختلف را از شرکت‌هایی مانند CertiK و PeckShield با موفقیت پشت سر گذاشته‌است. طرح بیمه آلپاکا و پوشش بیمه‌ای Nexus Mutual و InsurAce.io نیز به عنوان پشتیبان جانبی عمل می‌کنند.

چالش دیگر آلپاکا نظریه مرغ و تخم مرغ در مورد استفاده از استخرهای نقدینگی آن است. آلپاکا باید به گونه‌ای درجه بهره وام را تنظیم کند تا نرخ‌ها را برای وام‌دهندگان جذاب و برای وام‌گیرندگان در همه شرایط بازار مقرون به صرفه نگه دارد.

تحلیل تکنیکال

پس از رشد 800 درصدی از روزهای اول عرضه در صرافی‌ها، توکن آلپاکا در حال کاهش قیمت است. سطح حمایت قابل توجهی در 0.266 دلار دارد و کل حرکت به نوعی مانند یک مثلث است.

ما باید شاهد خروج قوی از خط روند نزولی به عنوان اولین علامت مثبت برای اتخاذ یک موقعیت باشیم. اگر خط روند قیمت را رد کند و سطح حمایتبی نتواند حفظ شود، ممکن است سطوح قیمتی بسیار پایین‌تری را ببینیم.

نتیجه‌گیری

در بیشتر موارد، آلپاکا در ارائه سود قوی با سرمایه مناسب برای کاربران موفق بوده است. اکنون با چالش بعدی خود یعنی افزایش مقیاس‌پذیری از طریق صندوق‌های خودکار، ادغام‌های بلاکچینی متقابل و گیم‌فای برای ۱۰ میلیون کاربر جدید روبرو است.

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.