نگاهی به مسیر پر پیچ و خم بیت کوین در سال 2023؛ در سالی که گذشت چه اتفاقاتی افتاد؟

نگاهی به مسیر پر پیچ و خم بیت کوین در سال 2023؛ در سالی که گذشت چه اتفاقاتی افتاد؟

قیمت بیت کوین درست از ابتدای ژانویه 2023 سیر صعودی پیدا کرد و در شرایطی که برخی شرکت‌ها با مشکلات قانونی مواجه می‌شدند به رشد خود ادامه داد.

امسال پرونده صرافی ورشکسته FTX تا حدودی بسته شد. مدیرعامل سابق FTX با هفت اتهام جدی روبرو شد و گفته‌می‌شود در صورت اثبات آن‌ها، با بیش از صد سال زندان مواجه خواهد شد. البته او تاکنون در تمام اتهامات خود را بی‌گناه اعلام کرده‌است. سال 2023 تغییرات مهمی را در زمین بازی صنعت بلاکچین به‌وجود آورد. در این مقاله به مهم‌ترین اتفاقاتی که رخ داد می‌پردازیم:

پایان تقریبی پرونده صرافی FTX

صرافی ارز دیجیتال FTX با مدیریت جوانی میلیاردر به نام سم بنکمن-فرید، که بیشتر به خاطر سبک زندگی مجلل و کمک‌های سیاسی چند میلیون دلاری‌اش شهرت داشت، در نوامبر 2022 سقوط کرد. در طول سالی که گذشت، تیم مدیریتی جدید درگیر برگرداندن پول طلبکاران این صرافی بودند و در تمامی جلسات دادگاه، او عامل اصلی شکاف 8 میلیارد دلاری بین FTX و آلامدا ریسرچ در نوامبر 2022 شناخته شد.

بنکمن فرید به‌طور دقیق برای دو فقره کلاهبرداری ارز دیجیتال، دو فقره توطئه برای کلاهبرداری، یک فقره کلاهبرداری اوراق بهادار، یک فقره توطئه برای کلاهبرداری در کالاهای اساسی و یک فقره توطئه برای پولشویی مجرم شناخته شد. او در 28 مارس 2024 برای صدور حکم نهایی توسط قاضی ناحیه نیویورک، لوئیس کاپلان، به دادگاه بازخواهد گشت.

جرایم بنکمن فرید هرکدام بین پنج تا حداکثر 20 سال حبس دارد و تخمین زده‌می‌شود با حدود 115 سال زندان روبرو باشد.

بیت کوین چه واکنشی به این اتفاقات نشان داد؟

بیت کوین در آن تاریخ نوسانات کمی از خود نشان می‌داد اما با اعلام ورشکستگی FTX و آلامدا ریسرچ (Alameda Research) همه‌چیز تغییر کرد. در 8 نوامبر، نواسانات، در نهایت قیمت بیت کوین را از محدوده 146 روزه‌ای که در آن قیمت بین 18600 تا 24500 دلار بود، خارج کرد. این ارز دیجیتال به 16,754 دلار سقوط کرد و به همراه آن بسیاری از آلن کوین ها کاهش قیمت شدیدی تجربه کردند.

سقوط سیلیکون ولی بنک

در تاریخ 10 مارچ 2023، سیلیکون‌ولی بنک (Silicon Valley Bank)، یکی از 20 بانک بزرگ آمریکا از نظر دارایی کل، به دستور یک نهاد قانونی در کالیفرنیا در دهم ماه مارس به فعالیت خود پایان داد. این اتفاق درحالی رخ داد که درست یک روز قبل، بانک سیلورگیت نیز به‌طور داوطلبانه خود را منحل کرد. سیلورگیت مهم‌ترین بانک‌ فعال در فضای ارزهای دیجیتال بود که در تامین نقدینگی شرکت‌ها نقش مهمی داشت. قیمت بیت کوین روز پنجشنبه 9 مارچ، پس از خبر انحلال سیلورگیت، با ۶.۶٪ افت به ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش یافت. این روند نزولی با اضافه شدن خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی در روز جمعه ادامه یافت و قیمت بیت کوین به ۱۹٬۵۶۹ دلار رسید.

البته پس از گزارش واشنگتن پست، مبنی بر اینکه اگر دارایی‌های سلیکون‌ولی بنک به فروش نمی‌رسید، مقامات فدرال ایالات متحده محافظت از سپرده‌های بیمه نشده در این بانک را برعهده می‌گرفت قیمت بیت کوین افزایش یافت و به به محدوده ۲۲٬۴۶۰ دلاری رسید.

درخواست بلک‌راک برای عرضه ETF اسپات بیت کوین

در ماه ژوئن 2023 یک اتفاق غیرمنتظره، رالی صعودی بیت کوین را آغاز کرد. درحالی که تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال، سطح 26000 دلار را به عنوان سطح حمایت کلیدی بیت کوین در نظرگرفته بودند، این ارزدیجیتال نه تنها وارد آن محدوده نشد بلکه سطح مقاومت 27500 دلاری را نیز شکست و به افزایش قیمت‌ ادامه داد. گفته می‌شود علت آن درخواست بلک‌راک برای عرضه ETF اسپات بیت کوین بود که موجی از خوش‌بینی در فضای کریپتو به جریان انداخت. هم‌اکنون با وجود بیش از ده‌ها درخواست از جانب شرکت‌های مختلف، انتظار می‌رود که ما اوایل سال آینده شاهد عرضه ETF اسپات بیت کوین باشیم.

 

افزایش معاملات آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو همانند سال 2020

در اکتبر 2023، یک تحول قابل توجه در دنیای ارزهای دیجیتال رخ داد. بورس کالای شیکاگو (CME – Chicago Merchantile Exchange) یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازار بورس‌ در جهان که از نظر حجم معاملات آتی بیت کوین در رتبه چهارم قرار داشت، با رشدی سریع به رتبه اول، پیش از بایننس، دست یافت. اتفاقی که یادآور مراحل اولیه دوره صعودی بیت کوین در تاریخ 2020-2021 می‌باشد.‍ چرا که افزایش سهم CME از بازار آتی بیت کوین نشان‌دهنده افزایش سرمایه‌گذاران سازمانی است.

استعفا مدیرعامل صرافی بایننس

چانگ‌پنگ ژائو، سرمایه‌دار و میلیاردر کانادایی چینی الاصل که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان را مدیریت می‌کرد در سپتامبر 2023 از سمت خود استعفا داد.

برای کسانی که شاید از موضوع بی اطلاع باشند، باید بگوییم که ماجرا از 6 ژوئن (16 خرداد) شروع شد. در آن روز کمیسیون بورس آمریکا به طور رسمی از صرافی جهانی بایننس، شعبه آمریکایی آن معروف به Binance.US (با اسم رسمیBAM Trading) و مدیرعامل این کمپانی یعنی چانگ پنگ ژائو شکایت کرد. علت آن هم نقض قوانین اوراق بهادار در آمریکا و فعالیت غیر قانونی ذکر شده‌است.

مشکلات ژائو فقط در خاک آمریکا باقی نماند و به سایر کشورها هم سرایت کرد. بریتانیا، فرانسه، آلمان، هلند، قبرس، اتریش و بلژیک کشورهایی هستند که این صرافی در آن‌ها با مشکلات قانونی مواجه شد. لغو مجوز فعالیت و یا تحت نظارت شدید قرارگرفتن هم از جمله معضلاتی بود که گریبان‌گیر بایننس در سالی که گذشت ‌شده‌بود. جدای از این موضوع، خروج گسترده سرمایه و کاهش تعداد معاملات نیز در این صرافی نیز چالش‌‌هایی به وجود آورد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) هنوز به دنبال شواهدی است که نشان دهد بایننس کلاهبرداری‌هایی به سبک صرافی FTX انجام داده‌است.

تمامی این ماجراها سرانجام با اقدام ناگهانی و غیرمنتظره ژائو پایان یافت. او ماه گذشته از سمت خود استعفا داد و با پرداخت چهار میلیارد دلار جریمه موافقت کرد.  نفوذ ژائو در صنعت ارزهای دیجیتال غیرقابل انکار است. توییت‌های انتقادی او درباره شیوه‌های تجاری FTX در سال 2022 باعث وحشت گسترده‌ای شد و به فروپاشی صرافی سرعت بخشید. قرار است حکم ژائو در فوریه سال آینده اعلام شود.

بیت کوین چه واکنشی به این اتفاقات نشان داد؟

بعد از انتشار خبر استعفای چانگ پنگ ژائو، قیمت بایننس کوین (BNB) نه درصد کاهش یافت. قیمت بیت کوین از بالای ۳۷ هزار دلار به حدود ۳۵۹۰۰ سقوط کرد اما طرفداران بیت کوین قیمت را به ۳۶۳۰۰ دلار رساندند. این افت قیمتی زیاد ادامه نیافت و بعد از آن بیت کوین با انتشار اخبار مثبت و البته حمایت خریداران، به اوج گرفتن خود ادامه داد.

نرخ CPI ماه نوامبر آمریکا بالاخره مطابق با پیش‌بینی‌ها اعلام شد؛ سال ۲۰۲۴، سال کاهش نرخ بهره؟

در طول سال‌های پر فراز و نشیب 2022 و 2023، که تورم در آمریکا بسیار بالا بود، داده‌های ماه نوامبر نشان داد که نرخ تورم در آمریکا بالاخره کاهش یافته‌است. بر اساس گزارش اداره آمار کار (BLS)، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در نوامبر به 3.1 درصد کاهش یافت که یعنی از 3.2 درصد در ماه اکتبر و 3.7 درصد در ماه سپتامبر کمتر شده‌است. تصمیم‌فدرال رزرو مبنی بر توقف و کاهش احتمالی نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ نیز یک سیگنال مثبت برای صنعت کریپتو و سایر سهام‌ها محسوب می‌شود. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند کاهش نرخ بهره منجر به افزایش انفجاری بازار کریپتو شود و شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاران به‌وجود بیاید.

قیمت بیت کوین افزایش یافت

بیت کوین پس از انتشار خبر نرخ تورم در ماه نوامبر، افزایش یافت و به محدوده ۴۲٬۰۰۰ دلار رسید. سپس این ارز دیجیتال در زمان انتشار خبر، 1.67٪ اصلاح قیمتی تجربه کرد و به 41,101.95  دلار رسید.

سخن پایانی

شکی نیست که بیت کوین با عبور از قیمت‌هایی کمتر از 15000 دلار به سمت مرز 45000 دلار، بهبودی آهسته اما قابل توجهی از خود نشان داده‌است. شوک‌های ژئوپلیتیکی مانند حمله روسیه به اوکراین در صبح ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ و سقوط صرافی FTX در نوامبر همان سال، صنعت کریپتو را به شدت تکان داد. اما 2023، سالی بود که اتفاق‌هایش ثباتی نسبی در روند بازار کریپتو به‌وجود آورد.

افزایش قیمت بیت کوین تأثیر مشابهی بر دیگر توکن‌ها دارد. بنابراین امسال شاهد بودیم که سایر ارزهای دیجیتال محبوب هم رشد کردند. طبق گزارش‌ها از حداکثر عرضه 21 میلیون بیت کوین، بیش از 19 میلیون بیت کوین تا اواخر دسامبر در گردش بوده‌است. طبق آمار کوین مارکت کپ، قیمت بیت کوین در سال گذشته 161.26 درصد افزایش داشته است. اما بزرگترین ارز دیجیتال جهان از هنوز با اوج قیمتی خود در سال 2021 که از 65000 دلار هم عبور کرد، فاصله زیادی دارد. گفتنی است اتریوم [ETH]، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، 83.54 درصد در سال گذشته افزایش یافته‌است.

منبع

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.