چرا ChatGPT خطرناک است؟

چرا ChatGPT خطرناک است؟

سم آلتمن (Sam Altman)، مدیرعامل اپن‌ای‌آی (OpenAI)، شرکتی که اپلیکیشن هوش مصنوعی بحث‌برانگیز ChatGPT را توسعه داده، هشدار داده‌است که این فناوری به دلیل ایجاد تغییر در جامعه چندان بی‌خطر نخواهد بود.

شرکت OpenAI، بنیانگذار چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT در مورد ظهور هوش مصنوعی و تهدیدهای آن برای نسل بشر هشداری جدی داده‌است. آلتمن در مصاحبه خود با ABC News گفت تکنولوژی هوش مصنوعی، جنبه‌های مثبت و منفی زیادی دارد. اما پیامدهای منفی آن می‌تواند زندگی بشر را دچار اختلال کند.

ورود نهادهای قانونی به حوزه هوش مصنوعی

آلتمن، تاکید کرد که قانونگذاران و جامعه باید به روند پیشرفت این تکنولوژی نظارت داشته باشند تا در صورت لزوم بتوانند از بشریت محافظت کنند. سم آلتمن اظهار داشت علیرغم خطرات، هوش مصنوعی می‌تواند بزرگ‌ترین فناوری‌ای باشد که بشر تاکنون توسعه داده‌است. بیشترین ترسی که در حال حاضر در مورد هوش مصنوعی وجود دارد، جایگزینی این تکنولوژی با انسان است. با این حال آلتمن اطمینان داد هوش مصنوعی تنها تحت هدایت انسان کار می‌کند. در حال حاضر تنها چیزی که موجب نگرانی او شده، کنترل این تکنولوژی در آینده توسط انسان‌های خاص است.

سم آلتمن اظهاد داشت در آینده افرادی خواهند بود که برخی از محدودیت‌های امنیتی را که ما اعمال می‌کنیم، اعمال نمی‌کنند. او پیگیری این موضوع را برعهده تمامی جوامع و قانون‌گذاران گذاشت و گفت آن‌ها باید تشخیص دهند چه قوانینی اعمال شود، چگونه نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند و این تکنولوژی چگونه مدیریت شود.

هوش مصنوعی خطرناک‌تر از سلاح هسته‌ای

همچنین بسیاری از کاربران ChatGPT گزارش دادند در مکالمات خود با این ربات، با پاسخ‌هایی به شدت دفاعی و تا حدی پارانوئیدی مواجه شدند. گفتنی است مدیر عامل تسلا، ایلان ماسک، یکی از اولین سرمایه گذاران OpenAI در زمانی که هنوز این شرکت غیرانتفاعی بود، بارها هشدار داده‌است که هوش مصنوعی از سلاح هسته‌ای نیز خطرناک‌تر خواهد شد.

ماسک گفت ChatGPT در موتور جستجوی بینگ استفاده می‌شود، با این حال مایکروسافت (مالک بینگ) با ورود ChatGPT بخش نظارت بر موارد اخلاقی را منحل کرده است. اکنون هیچ نظارتی بر عملکرد هوش مصنوعی وجود ندارد، که این خود یک مشکل اساسی است. ماسک افزود وی بیش از یک دهه خواستار ایجاد مقررات امنیتی هوش مصنوعی است. او هشدار داد اگر موارد امنیتی رعایت نشود در آینده چه چیزی برای انسان‌ها باقی خواهد ماند؟

سم آلتمن در پایان صحبت‌های خود اطمینان خاطر داد او همواره با مردم صادق خواهد بود چراکه برخلاف بسیاری از شرکت‌ها، OpenAI هیچ مالک میلیاردری ندارد. این به این معنی است که منفعت مالی شخص خاصی در خطر نیست و در صورت بروز مشکل او هیچ ابایی از گزارش آن در اخبار ندارد.

منبع theguardian

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست