گردهمایی جکسون هول سال 2023 همین پنجشنبه برگزار می شود؛ سخنرانی رئیس فدرال رزرو

نشست یا گردهمایی سالانه سیاست‌های اقتصادی جکسون هول (Jackson Hole) به میزبانی فدرال رزرو، این هفته از پنجشنبه 24 آگوست (2 شهریور) تا شنبه 26 آگوست (4 شهریور) برگزار می‌شود.

جکسون هول، یک گردهمایی سیاست اقتصادی سالانه است که از سال ۱۹۷۸ توسط بانک فدرال رزرو شهر کانزاس حمایت مالی‌شده و از سال ۱۹۸۱، در جکسون هول ایالت وایومینگ برگزار می‌شود. همه ساله در این گرده ؟همایی به یک موضوع مهم که اقتصاد جهانی با آن روبرو است، پرداخته می‌شود. شرکت‌کنندگان این نشست را بانکداران مرکزی برجسته‌، وزرای دارایی و همچنین اساتید دانشگاهی، فعالان برجسته بازارهای مالی و رسانه‌های خبری از سرتاسر جهان تشکیل می‌دهند.

این رویداد همیشه زیر ذره‌بین بسیاری از مردم جهان است چرا که در آن در مورد تغییرات عمده سیاست‌های جهانی تصمیم‌گیری می‌شود. موضوع اصلی گردهمایی جکسون هول امسال «تغییرات ساختاری در اقتصاد جهانی» است. در حالی که تعدادی از بانک‌های مرکزی و اقتصاددانان در این رویداد سخنرانی خواهند کرد، بازارها عمدتا منتظر سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، در روز جمعه هستند.

جروم پاول در جکسون هول در مورد USD  سخن می‌گوید

مثل همیشه، دستور کار کامل نشست جکسون هول تا قبل از شروع رویداد (پنجشنبه) در رسانه ها انتشار نمیابد اما زمان‌بندی مهم ترین بخش این جلسه مشخص شده است. رئیس فدرال رزرو، پاول، سخنرانی خود را در روز جمعه، 25 آگوست در سمپوزیوم جکسون هول انجام خواهد داد که بسیار بر بازار های مالی نوسان ایجاد میکند.

همانطور که در در بالا گفته‌ایم، سخنرانی‌های جکسون هول گاهی توسط روسای فدرال رزرو برای اشاره به تغییرات عمده سیاست‌ها استفاده می‌شود. حتی اگر چنین نکاتی اشاره نشود، اظهاراتی که در طول سخنرانی بیان می‌شود اغلب باعث نوسانات بزرگ در بازارهای مالی جهان می‌شود. به عنوان مثال، سال گذشته پاول با تاکید بر اینکه با وجود چالش‌های اقتصادی، تورم را تحت کنترل قرار خواهند داد (لحن هاکیش)، باعث ریزش قیمتی دارایی‌های ریسکی شد. شاخص S&P 500 (US500) در 26 آگوست 2022 پس از این سخنرانی پاول در گردهمایی سال 2022 بیش از 3 درصد کاهش داشت.

موضوع اصلی که رئیس فدرال رزرو در جکسون هول به آن اشاره می‌کند

سوال اصلی این است که این بار از جروم پاول چه انتظاری داریم، باید گفت که به نظر می‌رسد فدرال رزرو در مسیر درستی برای تحقق اهداف پاول قرار در حرکت است. چون‌که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ژوئیه 2023 به 3.2 درصد در سال رسید که فاصله نسبتاٌ زیادی با 8.5 درصد سال قبل که در ژوئیه 2022 گزارش شد، دارد.(تورم کاهش داشته) اما پیشرفت در کاهش تورم اصلی آن‌چنان موفق نبوده‌است. چرا که رقم گزارش‌شده تورم اصلی تها توانست از 5.9 درصد سال‌به‌سال در جولای 2022 به 4.7 در جولای 2023 درصد کاهش بیابد.

با این اوصاف، پیامی که پاول تلاش می‌کند در جکسون هول امسال بدهد این است که هدف (کاهش تورم) هنوز محقق نشده‌است، افزایش نرخ بهره هنوز امکان‌پذیر است و برای فکرکردن در مورد کاهش نرخ بهره‌ها زود است.

در حالی که بازارهای مالی دیگر باور ندارند که فدرال رزرو قبل از پایان این دوره یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد، اما زمان کاهش نرخ بهره اصلا نشده است. به طور کلی، داده‌های اخیر مربوط به ایالات متحده، مانند تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم یا شاخص میزان خرده‌فروشی ماه جولای، بسیار بالا بوده‌است و نشان می‌دهد که  رشد اقتصادی ایالات متحده زیاد است، پس با تورم بالا ، شرایط برای کاهش نرخ بهره هنوز فراهم نشده‌است.

نرخ بهره برای طولانی مدت بالا نگه داشته می‌شود؟

بعید است که رئیس فدرال رزرو از پایان دوره افزایش نرخ بهره خبر بدهد. به هر حال، او در آخرین کنفرانس مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC) تاکید داشته که نشست سپتامبر به صورت زنده برگزار می‌شود و هنوز برخی داده‌های کلیدی وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری گزارش شود. برخی از این داده ها تاکنون منتشر شده‌اند؛ مانند داده‌های مشاغل و CPI برای ماه جولای. اما برخی هنوز منتشر نشده‌اند؛ مانند داده‌های مشاغل و CPI برای ماه آگوست.

داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده یا همان CPI برای ماه جولای نشان‌دهنده کاهش تورم است، در حالی که گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا یا NFP در ماه جولای رشد شغلی و همچنین رشد دستمزد شرکت‌های هولدینگ را کمی ضعیف‌تر از حد انتظار نشان می‌دهد. این نتایج، دلایلی نیست که باعث افزایش مجدد نرخ بهره شود. در حالی که مطمئن نیستیم فدرال رزرو بار دیگر در ماه سپتامبر سیاست هاوکیش (افزایش نرخ بهره) را اتخاذ کند، اما مطمئنیم که پایان دوره افزایش نرخ بهره نزدیک است (ورود به حالت داویش) و سوال اصلی این است که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

فدرال رزرو بیشتر و بیشتر بر نیاز به مشاهده تأثیر کامل سیاست انقباضی از قبل ارائه شده تأکید دارد. از آنجایی که اقتصاد ایالات متحده همچنان پرقدرت است، ممکن است منجر به وضعیتی شود که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را متوقف کند اما آن را بلافاصله نیز کاهش ندهد. در نتیجه نرخ بهره ممکن است برای مدت طولانی در سطوح بالا باقی بماند. به نظر می‌رسد که نگه‌داشتن «نرخ بهره بالا برای طولانی مدت» سناریوی احتمالی در نشست جکسون هول باشد. چنین دیدگاهی از نظر موسسات مالی و اقتصاددانان بلومبرگ امکان پذیر است.

واکنش بازارهای مالی به سخنرانی جروم پاول چگونه خواهد بود؟

واکنش بازارهای مالی به آنچه پاول می گوید بستگی دارد. اگر او تا حد زیادی به نکات آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود اشاره کند، واکنش بازار ممکن است خنثی باشد (آنچنان نوسانی نداشته باشد). هر گونه اشاره ای مبنی بر اینکه موضع او در مورد تصمیم سپتامبر از زمان نشست جولای تغییر کرده‌است، احتمالاً انتظارات بازار را شکل می‌دهد و باعث حرکت‌های پر نوسان بازار می‌شود. با این وجود، چنین نتیجه‌ای بسیار بعید به نظر می‌رسد و پاول همیشه مراقب است که هنگام سخنرانی به بازارها سیگنال واضحی ندهد.

جفت ارز یورو/دلار (EURUSD)

یورو به دلار آمریکا یا EURUSD اخیراً در بحبوحه تقویت دلار، به دلیل افزایش بهره وری ایالات متحده، نزول کرده‌است. کاهش ارزش این جفت ارز در سطح حمایت 0401.08 متوقف شد و اما سیاست هاوکیش (Hawkish) پاول، یعنی پیشنهادهایی مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره ممکن است نه تنها در ماه سپتامبر بلکه در جلسات آینده نیز رخ دهد، ممکن است باعث شکست روند نزولی شود و به سمت خط روند صعودی تایم فریم روزانه برود. تریدرها باید به خاطر داشته باشند که سخنرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در روز جمعه، نیز ممکن است بر نوسانات این جفت ارز تأثیر بگذارد.

S&P 500 یا US500

خریداران توانستند اصلاح قیمت‌های اخیر در معاملات شاخص S&P 500 را متوقف کنند و در تلاش هستند تا مجدداً پر قدرت وارد مارکت شوند. یک سیگنال داویش از پاول، مانند این که افزایش نرخ بهره ممکن است تمام شده‌باشد، احتمالاً منجر به رشد یا برگشت روند می‌شود و می‌تواند باعث رسیدن‌به 4490 پوینت یا حتی 4610 پوینت نیز برای این شاخص شود.

طلا

توقف در افزایش قیمت دلار آمریکا به طلا اجازه می‌دهد تا بخشی از کاهش قیمت‌های اخیر خود را جبران کند. قیمت این فلز گرانبها توانست از حد بالایی کانال نزولی کوتاه‌مدت خود عبور کند و به سطح مقاومت روانی 1900 دلار به ازای هر اونس رسیده‌است.

خریداران طلا از سیاست داویش (کاهش نرخ بهره) پاول استقبال می‌کنند، زیرا به حفظ این خروج از کانال نزولی کمک می‌کند و حتی ممکن است منجر به رسیدن‌به 1950 دلار شود.

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420