SEC در مقابل Ripple: تحولی قابل پیش بینی اما نامطلوب

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در یک سال گذشته با رمزنگاری مهربان نبوده است. در مارس 2020 ، در SEC v. در مورد تلگرام ، کمیسیون با صدور قدغن جهانی علیه انتشار پیشنهادی گرام توسط تلگرام ، سالها کار ابتکاری را حتی در صورت عدم وجود هرگونه ادعای کلاهبرداری خنثی کرد. سپس ، در آخرین روز سپتامبر 2020 ، قاضی آلوین کی. هلرشتاین با رأی به نفع طرح پیشنهادی SEC برای قضاوت مختصر در Kik Interactive SEC v. امیدهای Kik Interactive را ناکام گذاشت و متوجه شد که کیک هنگام انتشار توکن های رمزنگاری Kin خود اقدام به فروش اوراق بهادار کرده است. هر دوی این اقدامات در منطقه جنوبی نیویورک انجام شد. در 22 دسامبر ، 2020 ، SEC تصمیم گرفت که وقت آن رسیده است که اقدام مهم دیگری را در همان منطقه علیه Ripple Labs و مدیران عامل اولیه و فعلی آن ، Christian Larsen و Bradly Garlinghouse ، به منظور جمع آوری بیش از 1.38 میلیارد دلار از طریق فروش XRP از سال 2013 آغاز کند.

عواقب اولیه این اقدام سریع و شدید بوده است: 24 ساعت پس از طرح دادخواست ، قیمت XRP تقریباً 25٪ کاهش یافت. با این وجود XRP همچنان در رتبه چهارم CoinMarketCap قرار دارد ، و کل سرمایه بازارش بیش از 10.5 میلیارد دلار است.

شکایت

کمیسیون در شکایت خود یک الگوی فروش مستقیم XRP را ترسیم می کند که هرگز در SEC ثبت نشده و یا به دنبال هیچ گونه معافیت از ثبتی نبوده است. از دیدگاه کمیسیون ، این به معنای یک عمل پایدار در فروش غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده و بدون معافیت از ثبت طبق بخش 5 قانون اوراق بهادار از سال 1933 است.

برای خوانندگانی که با رویه های قانونی آشنا نیستند ، ممکن است غیر عادی به نظر برسد که پرونده در یک دادگاه فدرال نیویورک مطرح شود ، خصوصاً از آنجا که دفتر مرکزی Ripple در کالیفرنیا است و هر دو فرد نامبرده در آنجا اقامت دارند. با این حال ، ریپل دفتری در منطقه جنوبی آن ایالت دارد ، برخی از اظهارات توسط گارلینگهاوس در حالی که در نیویورک حضور داشت و فروش قابل توجهی از XRP به ساکنان نیویورک انجام می شد، بیان شد. در اصطلاح حقوقی ، این مطلب منطقه جنوبی نیویورک را برای محل دادرسی مناسب می کند.

علاوه بر این ، ممکن است برای برخی تعجب آور باشد که لارسن و گارلینگهاوس شخصاً در اقدامی که به دنبال بهبودی XRP است که گفته می شود توسط Ripple به طور غیرقانونی از طریق شرکت تابعه کاملاً متعلق بهXRP II LLC ، فروخته شده است، نامشان آورده شده باشد. نام آنها به این دلیل آورده شده است که آنها به طور جداگانه حجم قابل توجهی از XRP را فروخته اند – 1.7 میلیارد توسط لارسن و 321 میلیون توسط گارلینگهاوس – و نیز به این دلیل که SEC ادعا می کند که آنها به ریپل در فروش ” کمک و پشتیبانی کردند “.

کمک و همدستی یک منشاء دعوی (cause of action) است که به یک تخلف اولیه توسط شخص ثالث بستگی دارد ، که در آن کمک کننده و همدست به صورت داوطلبانه و آگاهانه با هدف کمک به موفقیت “معامله غیر قانونی” مشارکت می کنند. در این مورد ، Ripple متخلف اصلی است و هم Larsen و هم Garlinghouse گفته می شود که به طور قابل توجهی در نقشه فروش XRP Ripple شرکت کرده اند ، با این هدف که به شرکت اجازه دهند بدون ثبت XRP تحت قوانین اوراق بهادار فدرال یا تطابق با هر گونه معافیت موجود از ثبت نام، سرمایه گذاری کند.

بخش عمده ای از این شکایت ، مروری بر دارایی های دیجیتال می کند ، جزئیات نسخه SEC از تاریخچه Ripple و فعالیت های تجاری آن در رابطه با XRP را فاش می کند ، نشان می دهد که چگونه از نظر کمیسیون XRP از عناصر آزمون قرارداد سرمایه گذاری Howey  تحت قوانین فدرال اوراق بهادار تبعیت می کند ، و به دنبال این است تا نشان دهد که چگونه لارسن و گارلینگهاوس در فعالیت های این فروش جاری شرکت کردند.

علاوه بر انزجار از تمام “دستاوردهای ناشایست (پول های حرام)” ، حکم خواسته شده متهمان نامدار را برای همیشه از فروش XRP ثبت نشده یا مشارکت به هر طریقی در فروش اوراق بهادار ثبت نشده و بدون معافیت منع می کند. همچنین آنها را از شرکت در هرگونه ارائه اوراق بهادار دارایی دیجیتال منع می کند و به دنبال مجازات های پولی مدنی نامشخص است.

تاریخچه مختصری از Ripple و XRP                                          

ایده موجود در مورد XRP فعلی به اواخر سال 2011 یا اوایل سال 2012 برمی گردد ، قبل از اینکه این شرکت نام خود را به Ripple تغییر دهد. XRP Ledger یا کد نرم افزار به عنوان یک پایگاه داده همتا به همتا عمل می کند و در شبکه ای از رایانه ها پخش می شود که داده های مربوط به معاملات را ضبط می کند. به منظور دستیابی به اتفاق نظر ، هر سرور در شبکه تراکنش های پیشنهادی را از زیر مجموعه گره هایی که به آنها اعتماد دارد که از سرور کلاهبرداری نمی کنند ، ارزیابی می کند. آن گره های قابل اعتماد به عنوان لیست گره های منحصر به فرد سرور یا UNL شناخته می شوند. اگرچه هر سرور گره های قابل اعتماد خود را تعریف می کند ، XRP Ledger نیاز به هم پوشانی زیادی بین گره های قابل اعتماد انتخاب شده توسط هر سرور دارد. برای تسهیل این همپوشانی ، Ripple UNL پیشنهادی را منتشر می کند.

پس از اتمام XRP Ledger در دسامبر 2012 ، و در حالی که کد آن در سرورهایی که آن را اجرا می کردند در حال استفاده بود ، یک منبع ثابت از 100 میلیارد XRP تنظیم و با کمترین هزینه ایجاد شد. از این XRP  ها، 80 میلیارد به Ripple و 20 میلیارد XRP باقیمانده به یک گروه از موسسان ، از جمله لارسن منتقل شد. در این برهه از زمان ، Ripple و بنیانگذاران آن 100٪ XRP را کنترل می کردند.

توجه داشته باشید که این گزینه ها نمایانگر سازش بین شبکه کاملا غیرمتمرکز و نظیر به نظیر که هنگام اعلام بیت کوین (BTC) پیش بینی شده بود و یک شبکه کاملاً متمرکز با یک واسطه معتمد مانند یک موسسه مالی متعارف است. علاوه بر این ، بیت کوین هرگز به گونه ای طراحی یا در نظر گرفته نشده بود که توسط یک نهاد واحد کنترل شود. در مقابل ، تمام XRP در اصل برای شرکتی که آن را ایجاد کرده و بنیانگذاران آن صادر شده است. این رویکرد دوگانه به یک دارایی دیجیتال مبتنی بر بلاکچین و دارایی های متعارف بیشتر که توسط یک نهاد واحد ایجاد و کنترل می شود منجر شد و برخی از علاقه مندان به رمزنگاری را به شکایتی منتهی کرد که XRP به هیچ وجه یک ارز رمزپایه “واقعی” نیست.

طبق شکایت SEC ، از سال 2013 تا 2014 ، Ripple و Larsen با توزیع تقریباً 12.5 میلیارد XRP از طریق برنامه های پاداش که به برنامه نویسان در ازای گزارش مشکلات در کد XRP Ledger پرداخت می کرد ، تلاش کردند تا یک بازار برای XRP ایجاد کنند. به عنوان بخشی از این مراحل حساب شده ، Ripple مقادیر کمی XRP – معمولاً بین 100 تا 1000 XRP در هر معامله – را بین توسعه دهندگان ناشناس و دیگران برای تاسیس بازار معاملات XRP توزیع کرد.

Ripple سپس تلاش های سیستماتیک تری را برای افزایش تقاضای بازار و حجم معاملات XRP آغاز کرد. دست کم از سال 2015 ، ریپل تصمیم گرفت که به دنبال ایجاد XRP به عنوان “دارایی [دیجیتال] جهانی” برای بانک ها و سایر موسسات مالی باشد تا بر انتقال پول موثر باشد. طبق SEC ، این بدان معناست که Ripple نیاز به ایجاد یک بازار معاملات ثانویه فعال و نقدینه XRP دارد. بنابراین ، این شرکت ضمن افزایش فروش XRP به بازار ، تلاش خود را برای توسعه استفاده از XRP گسترش داد.

در این زمان ، آزمایشگاه های Ripple و شرکت تابعه آن ، XRP II LLC ، توسط شبکه اجرای جرایم مالی ایالات متحده یا FinCEN که طبق دستورات خود در قانون رازداری بانک یا BSA عمل می کند مورد تحقیق قرار گرفتند. با همکاری دفتر دادستانی ایالات متحده در ناحیه شمالی کالیفرنیا ، این دو شرکت به دلیل عدم رعایت شرایط مختلف BSA ، از جمله عدم ثبت نام در FinCEN و عدم اجرا و نگهداری صحیح قوانین ضد پولشویی و پرتوکل شناخت مشتری خود متهم شدند. طبق اظهارات FinCEN ، عدم کفایت Ripple در رعایت این الزامات FinCEN ، استفاده از XRP توسط پولشوی ها و تروریست ها را تسهیل می کرد.

این اقدام به محاکمه منتهی نشد و آزمایشگاه های Ripple با موافقت با پرداخت 700 هزار دلار جریمه و همچنین موافقت با اقدامات فوری برای رفع انطباق شرکت ها با الزامات BSA ، این اتهامات را فیصله دادند. این تسویه حساب توسط FinCEN در 5 مه 2015 اعلام شد. بحث اصلی FinCEN در طول تحقیقات خود این بود که XRP یک ارز دیجیتال است. ریپل به این موقعیت تن داد و از آن زمان برای مطابقت با الزامات BSA تلاش کرده است.

در همان زمان ، همانطور که در شکایت SEC ذکر شده است ، از سال 2014 تا سه ماهه سوم سال 2020 ، این شرکت حداقل 8.8 میلیارد XRP در بازار و فروش های سازمانی فروخته است ، و تقریباً 1.38 میلیارد دلار برای تأمین بودجه فعالیت های خود جمع کرده است. علاوه بر آن ، این شکایت ادعا می کند که از سال 2015 تا حداقل مارس 2020 ، در حالی که لارسن به عنوان مدیر عامل شرکت Ripple و بعداً رئیس هیئت مدیره، وابسته به Ripple بود ، لارسن و همسرش بیش از 1.7 میلیارد XRP را به سرمایه گذاران عمومی در بازار فروختند. درآمد لارسن و همسرش حداقل 450 میلیون دلار از این فروش ها بوده است. از آوریل 2017 تا دسامبر 2019 ، به عنوتن مدیر عامل شرکت Ripple ، گارلینگهاوس بیش از 321 میلیون XRP را که از Ripple دریافت کرده بود به سرمایه گذاران عمومی در بازار فروخت و از این فروش تقریباً 150 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

XRP مانند بیت کوین یا اتر نیست

توضیحات قبلی تصویری از یک دارایی دیجیتال را نشان می دهد که به طور گسترده توسط افراد پراکنده در سراسر جهان نگهداری می شود. در مورد بیت کوین و اتر (ETH) ، این نوع تمرکززدایی ظاهراً کافی بود تا SEC را متقاعد کند که این دو دارایی دیجیتال نباید به عنوان اوراق بهادار درنظر گرفته شوند. همانطور که مدیر بیل هینمن از بخش امور مالی شرکت SEC در ژوئن سال 2018 توضیح داد:

“اگر شبکه ای که رمز یا سکه روی آن کار می کند به اندازه کافی غیرمتمرکز باشد – جایی که خریداران دیگر انتظار معقول از شخص یا گروهی ندارند که اقدامات اساسی مدیریتی یا کارآفرینی انجام دهد – دارایی ها ممکن است یک قرارداد سرمایه گذاری نباشد. علاوه بر این ، هنگامی که تلاش های شخص ثالث دیگر عامل اصلی برای تعیین موفقیت شرکت نیست ، عدم تقارن اطلاعاتی (asymmetric information) در مورد مواد کاهش می یابد. وقتی یک شبکه واقعاً غیرمتمرکز می شود ، توانایی شناسایی یک صادر کننده یا مروج برای شفاف سازی های مورد نیاز دشوارتر می شود و از اهمیت کمتری برخوردار می شود. […] شبکه ای که بیت کوین در آن فعالیت می کند و به نظر می رسد برای مدتی و شاید از ابتدا در آن غیر متمرکز بوده است . به نظر می رسد اعمال روش افشای قوانین فدرال اوراق بهادار برای پیشنهاد و فروش مجدد بیت کوین ارزش کمی ببخشد.”

این نوع تجزیه و تحلیل برای XRP واقعاً کارساز نیست ، که بیشتر آن متعلق به شرکتی است که آن را ایجاد کرده است ، در حالی که این شرکت همچنان دارای نفوذ قابل توجهی بر اینکه کدام گره ها به عنوان اعتبارسنج قابل اعتماد برای معاملات عمل می کنند است و در حالی که شرکت همچنان نقش مهمی در سودآوری و ماندگاری دارایی دارد. البته اکنون بخشی از این نقش ، شامل پاسخگویی به این آخرین ابتکار SEC است.

واکنش احتمالی دادگاه

متأسفانه برای ریپل و مدیران عامل سابق و فعلی آن ، SEC یک پرونده قوی دارد که در آن XRP در آزمون قرارداد سرمایه گذاری Howey جای می گیرد. برگرفته از رای دیوان عالی 1946 در SEC v. WJ Howey ، این آزمون نشان می دهد که شما یک اوراق بهادار را در صورتی خریداری کرده اید که: (1) پول یا چیز دیگر با ارزشی را (2) در یک کاسبی مشترک ، (3) با انتظار سود ، (4) از تلاش های اساسی مدیریتی دیگران ( 5) سرمایه گذاری کنید. به نظر می رسد که بیشتر خریداران XRP یا قطعاً تعداد بسیار زیادی از آنها در یکی از این دسته ها جای می گیرند.

ریپل بیش از 1.38 میلیارد دلار از فروش XRP به دست آورد ، بنابراین کاملاً مشخص است که خریداران چیزی با ارزش می خریدند. بعلاوه ، هیچ تلاشی برای محدود کردن خریداران در مورد مقدار XRP که ممکن است “برای سایر موارد غیر از اهداف سرمایه گذاری” از آن استفاده کنند وجود نداشت و به نظر می رسد که این عنصر نیز وجود داشته باشد. این واقعیت که ثروت همه سرمایه گذاران همراه با ارزش XRP در بازار افزایش و کاهش می یابد باید “شرط مشترک  بودن” (commonality requirement) را برآورده کند.

این شکایت مواردی را نشان می دهد که Ripple برای ارتقا سودآوری انجام داده است ، از جمله اظهاراتی که بیان کرده است و همه این ها نشان می دهد که یک دلیل خرید XRP پتانسیلی برای ترقی است. محدودیت عملکرد XRP در مقایسه با عرضه تجاری آن دلیل دیگری بر این باور است که اکثر خریداران برای سرمایه گذاری قصد خرید داشتند و به دنبال این بودند که از افزایش قیمت سودی به دست بیاورند.

سرانجام ، مشارکت و نقش قابل توجه شرکت ، به ویژه با توجه به منافع مالکانه مداوم آن در XRP ، به این معنی است که یک دلیل قوی وجود دارد که سودآوری XRP بسیار وابسته به تلاش های Ripple است. همه اینها بیانگر این واقعیت است که ، تحت پوشش Howey ، XRP به نظر میرسد که یک اوراق بهادار باشد.

پاسخ Ripple به اقدام SEC

پاسخ Ripple به اقدام اجرایی SEC حتی قبل از اینکه SEC به طور رسمی شکایت کند اعلام شد. در 21 دسامبر ، گارلینگهاوس با محکوم کردن اقدام برنامه ریزی شده SEC در توییتی آژانس را به دلیل انتخاب موارد برگزیده و تلاش برای “محدود کردن نوآوری ایالات متحده در صنعت رمزنگاری تنها به BTC و ETH” انتقاد کرد. اندکی بعد ، مشاور عمومی ریپل ، استوارت آلدروتی ، با اشاره به مسئله FinCEN 2015 ، ادله محکمی از اینکه چگونه شرکت در مورد موضوع مذکور پاسخگو خواهد بود آورد و ادعا کرد که این قضیه که XRP بیشتر یک ارز دیجیتال است تا یک اوراق بهادار تحت پوشش Howey، تصمیمی بوده است که دولت گرفته است.

متأسفانه ، طبقه بندی به عنوان ارز دیجیتال لزوماً مانع درنظر گرفته شدن به عنوان یک اوراق بهادار نیست. همانطور که دادگاه دیگری در منطقه نیویورک در مورد پرونده CFTC v در سال 2018 همین تصمیم را گرفت. مک دونل ، در چارچوب اختیارات کمیسیون معاملات آتی کالاها برای تنظیم دارایی های دیجیتال گفت “آژانس های فدرال ممکن است در یک موضوع یا منطقه خاص دارای صلاحیت همزمان یا همپوشانی باشند.

بنابراین ، حتی اگر FinCEN رمزنگاری را به عنوان یک دارایی دیجیتال درنظر بگیرد ، CFTC ممکن است با آن به عنوان یک کالا رفتار کند. SEC می تواند آن را به عنوان یک اوراق بهادار فرض کند. و سرویس درآمد داخلی می تواند آن را به عنوان یک دارایی ارزیابی کند.

نتیجه گیری

این نظر نباید به عنوان تأیید رویکرد فعلی SEC و خصومت با پیشنهادات رمزنگاری تلقی شود. همانطور که در شکایت SEC ذکر شده است ، فروش XRP که اکنون مورد سوال است طی سالهای زیادی انجام شده است. فروش اولیه به سال 2013 برمی گردد ، پیش از آنکه SEC بطور علنی موضع خود را مبنی بر اینکه دارایی های دیجیتال اگر در تحلیل قرارداد سرمایه گذاری Howey جای می گیرند ، باید به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند ، که تا سال 2017 با گزارش DAO ارائه نشده بود. علاوه بر این ، از سال 2015 ، Ripple طبق توافقی که با FinCEN کرده اند پیش رفته است. از آن زمان ، Ripple تلاش کرده است تا عملیات های خود را با الزامات BSA مطابقت دهد و به گونه ای عمل کند که گویی XRP یک ارز است نه یک اوراق بهادار.

برچسب‌ها
RippleSECخبر

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.