پِرپِچوال کانترکت (Perpetual Contract) چیست؟

پِرپِچوال کانترکت (Perpetual Contract) چیست؟

پِرپِچوال کانترکت (Perpetual Contract) یا قرارداد دائمی یک مدل از ابزارهای مالی با عنوان مشتقات (Derivatives) هستند که نوعی قرارداد آتی محسوب می‌شوند با این تفاوت که تاریخ انقضا ندارند. مشابه قراردادهای آتی، در این نوع معامله نیز از توکن‌ها به عنوان وثیقه برای بازکردن یک پوزیشن استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد پِرپِچوال کانترکت چگونه است

در این دسته از قراردادهای آتی اگر حدس می‌زنید که قیمت یک ارزدیجیتال بیشتر می‌شود و همین اتفاق هم بیافتاد، به دلیل قابلیت اهرمی آن، توکن‌های بیشتری از آنچه وارد کرده‌اید دریافت خواهید کرد. برعکس، اگر اشتباه حدس بزنید، پس از بسته‌شدن پوزیشن خود، بسته به میزان قیمتی که اشتباه حدس زدید، با وثیقه خود خسارت پرداخت خواهید کرد.

این روندی است که در تمام قراردادهای آتی یا فیوچرز انجام می‌شود. اما در معاملات آتی سنتی تاریخ سررسید یا اتمام قرارداد وجود دارد در حالی که کانترکت پِرپِچوال بدون تاریخ پایان خاص است.

تفاوت بین قرارداد پِرپِچوال و قرارداد آتی

تفاوت اصلی بین قراردادهای پِرپِچوال و آتی در این است که این نوع معامله تاریخ انقضا ندارد. به این معنی که قراردادهای آتی پس از گذشت موعد از پیش تعیین‌شده بسته می‌شوند، در حالی که قراردادهای پِرپِچوال، همانطور که از معنی آن پیداست، دائمی هستند و تاریخ انقضا ندارند. این یعنی است شما می‌توانید پوزیشن معاملاتی خود را برای مدت نامحدودی باز نگه‌دارید. در واقع، قرارداد پرپچوال نسخۀ اصلاح‌شده‌ای از فیوچرز است.

فاندینگ ریت (Funding Rate) چیست؟

در قراردادهای فیوچرز سنتی، با نزدیک‌شدن به تاریخ انقضا، قیمت قرارداد به قیمت آن ارز دیجیتال در بازار اسپات نزدیک می‌شود. اما از آنجایی که قرارداد پرپچوال انقضا ندارد، این موضوع معامله‌گران را نسبت به ایجاد دوباره موقعیت خرید و فروش استقراضی بی‌نیاز می‌سازد. به همین خاطر، قیمت قراردادهای دائمی باید با قیمت دارایی مرتبط در بازار اسپات مرتبط باشد. برای این کار صرافی‌های کریپتو مبلغی به عنوان فاندینگ ریت (Funding Rate)  به کسانی که پوریشن لانگ (افزایش قیمت) و شورت (کاهش قیمت) دارند، پرداخت می‌کنند تا قیمت قرارداد را به قیمت لحظه‌ای آن ارز دیجیتال نزدیک کند.

اگر قیمت یک ارز دیجیتال در بازار فیوچرز بالاتر از قیمت لحظه‌ای آن باشد به تریدرهایی که در پوزیشن شورت قرار دارند فاندینگ ریت پرداخت می‌شود و برعکس برای اینکه قیمت ارز دیجیتال مورد نظر ما در بازار فیوچرز افزایش یابد تا به قیمت لحظه‌ای آن نزدیک شود باید به تریدرهایی که در پوزیشن لانگ قرار دارند فاندینگ ریت پرداخت شود. علت این کار افزایش انگیزه برای ورود به موقعیت لانگ یا شورت و ایجاد فشار فروش و فشار خرید در بازار فیوچرز و در نتیجه دستکاری قیمت در بازار آتی و نزدیکی آن با بازار اسپات می‌باشد. این مبالغ در دوره‌های زمانی منظم (معمولاً 1 ساعته یا 8 ساعته) پرداخت می‌‌شود.

نحوه کار قرارداد دائمی در بازار ارز دیجیتال چگونه است؟

معامله‌گران می‌توانند با خرید استقراضی قراردادهای دائمی از افزایش قیمت سود کسب کنند. بگذارید مثالی بزنیم. تصور کنید آلیس با واریز ۸۰ هزار دلار به عنوان وثیفه، ۲ قرارداد دائمی بیت کوین را خریداری کرده‌است. به این ترتیب برای هر قرارداد ۴۰ هزار دلار پرداخت شده‌است. حال تصور کنید یک ماه بعد قیمت بیت کوین تا ۵۰ هزار دلار افزایش می‌یابد و رضا تصمیم می‌گیرد تا برای کسب سود موقعیت خود را ببندد. در این سناریو، آلیس از هر قرارداد دائمی ده هزار دلار و درمجموع ۲۰ هزار دلار سود برده‌است.

منابع: coindesk ، coinmarketcap

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420