هوش مصنوعی DALL-E 2 چیست؟ چطور عکس دلخواه خود را با نوشتن چند کلمه درست کنیم؟

هوش مصنوعی DALL-E 2 چیست؟ چطور عکس دلخواه خود را با نوشتن چند کلمه درست کنیم؟

ابزارهای تبدیل متن به عکس یکی از مباحث داغ این روزهای دنیای فناوری محسوب می‌شوند که کاربران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند. هوش مصنوعی دال ئی 2 (DALL-E 2) یکی از همین ابزارهاست که توانسته عملکرد بهتری را در مقایسه با رقبا از خود نشان دهد. نسخه اولیه این محصول با نام دال ئی (DALL-E)، نام خود را از ترکیب یک انیمیشن علمی تخیلی با نام WALL-E و همچنین نقاش معروف سالوادور دالی گرفته‌است. هر دو نسخه این هوش مصنوعی توسط شرکت اوپن ای‌آی (OpenAI)، خالق چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) توسعه یافته‌اند. در مطلب پیش رو به معرفی امکانات و قابلیت‌های این سرویس و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

هوش مصنوعی DALL-E 2 چیست؟

دال ئی 2 یک ابزار تبدیل متن به تصویر ساخته‌شده توسط مؤسسه اوپن ای‌آی است که تمرکز ویژه‌ای روی توسعه ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی دارد. این سرویس توانایی ارائه خروجی‌های نزدیک به واقعیت را دارد و به همین دلیل توجه بیشتری از سوی رسانه‌ها دریافت کرده است. اگرچه در ابتدای عرضه آن، تنها افراد محدودی می‌توانستند اقدام به ساخت عکس‌های مصنوعی کنند، اما اکنون اغلب کاربران قادر هستند تا از امکانات آن بهره بگیرند.

دال ئی 2 ابتدا در تابستان 2022 با یک نسخه بتا عمومی محدود منتشر شد و سپس چند ماه بعد نسخه بتا کامل آن که اکنون برای همه در دسترس است، عرضه شد. در حال حاضر حتی می‌توانید آن را در بخشی از مایکروسافت بینگ در قسمت Image Creator که آن را به‌طور کامل در چت بینگ ادغام می‌کند، به‌صورت رایگان امتحان کنید.

هوش مصنوعی Dall-E 2 مانند سایر ابزارهای فعال در این زمینه، توصیفات کاربر را برای ساخت عکس مورد استفاده قرار می‌دهد. واضح است که هرچقدر جزئیات بیشتری از سوی کاربر وارد شود، نتیجه دقیق‌تری هم ارائه خواهد شد. همچنین در تصاویر خروجی آن، خبری از استایل‌های هنری نیست؛ اگرچه کاربر می‌تواند درصورت علاقه اقدام به افزودن استایل‌ها به تصاویر نماید.

نحوه استفاده از DALL-E 2

برای ساخت عکس و دریافت خروجی توسط هوش مصنوعی Dall-E 2 تنها کافی است تا مراحل گفته‌شده در پایین را دنبال کنید.

مرحله اول:

برای شروع کار، وارد سایت Openai.com شوید و یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید.

ساخت حساب کاربری در این وب‌سایت رایگان است، اما برای احراز هویت دومرحله‌ای به شماره همراه نیاز خواهد داشت که هنگام نگارش این مطلب از شماره‌های ایران پشتیبانی نمی‌کند. البته از شماره‌های مجازی نیز می‌توان استفاده کرد که در اینترنت به صورت رایگان یا پولی می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

همچنین می‌توانید با کمک‌گرفتن از دوستان و آشنایان ساکن خارج از کشور، این مشکل را رفع کنید.

مرحله دوم:

پس از اتمام فرایند ساخت حساب کاربری و ورود به آن، پنجره‌ای پاپ‌آپ برای معرفی هوش مصنوعی Dall-E 2 باز خواهد شد.

کلید Continue را بزنید تا فرایند استفاده از ابزار مذکور و سیستم اعتبار مجازی آن برای شما نمایش داده‌شود.

زمانی  که برای اولین بار ثبت نام می‌کنید، 50 اعتبار رایگان به‌طور آزمایشی در ماه اول خود دریافت می‌کنید. سپس در آغاز هر ماه میلادی، 15 اعتبار جدید دریافت خواهید کرد.

هر اعتبار برای یک درخواست از Dall-E 2 کاربرد دارد. ممکن است این درخواست برای ساخت یک تصویر یا استفاده از قابلیت‌های دیگر مثل Outpainting باشد.

درصورت اتمام اعتبار رایگان، می‌توانید اقدام به خرید آن کنید. درحال‌حاضر هر ۱۱۵ اعتبار در سایت OpenAI برابر با ۱۵ دلار است.

مرحله سوم:

در صفحه اصلی DALL-E 2، چند گزینه مختلف برای شروع خواهید دید. می‌توانید توضیحی را برای خود تایپ کنید، یا تصویری را برای هوش مصنوعی آپلود کنید تا براساس دستورالعمل‌های شما ویرایش شود و یا Surprise me را انتخاب کنید، که به‌طور خودکار متنی را ایجاد می‌کند که برای سرگرمی با هوش مصنوعی طراحی شده‌است.

به یاد داشته باشید، شما فقط تعداد محدودی اعتبار دارید، پس با دقت برنامه ریزی کنید. در حال حاضر، بیایید فرض کنیم که می‌خواهید با انتظار یک نتیجه خاص، توضیحاتی را تایپ کنید.

مرحله چهارم:

توضیحات خود را تایپ کنید. شما 400 کاراکتر برای استفاده دارید، بنابراین وقت بگذارید و دقیق باشید. DALL-E 2 به خوبی با تصاویر هنری بازی می‌کند، بنابراین از درخواست یک نقاشی، شیشه ویترای، هنر دیجیتال یا رسانه خاصی که می خواهید امتحان کنید نترسید. وقتی آماده شدید، Generate را انتخاب کنید.

مرحله پنجم:

هوش مصنوعی Dall-E 2 برای هر درخواست، چندین خروجی متفاوت ارائه می‌کند.

کاربر می‌تواند با استفاده از کلیدهای قرارگرفته در گوشه بالایی سمت راست صفحه، اقدام به گزینش یا دانلود عکس‌های دلخواه خود کند.

مرحله ششم:

اگر می‌خواهید خروجی‌های جدیدی در اختیار داشته باشید، روی گزینه Variations کلیک کنید که اقدام به ساخت تصاویر تازه بر مبنای عکس انتخاب‌شده می‌کند.

در صورتی که قصد دارید به‌طور کلی خروجی دیگری دریافت کنید، دوباره روی کلید Generate بزنید. توجه داشته باشید که حتی اگر توضیحات خود را تغییر ندهید، باز هم یک اعتبار از شما به‌ازای هر کلیک روی گزینه گفته‌شده، کم خواهد شد.

مرحله هفتم:

گاهی اوقات تغییر فقط یک یا دو کلمه مختلف، می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. دوباره فکر کنید که چجور تصویری می‌خواهید و در صورت لزوم برای چیز جدیدی تلاش کنید. نتایج ممکن است غیرمنتظره باشد، اما لذت کار با هوش مصنوعی در همینجا است.

نکاتی برای دریافت خروجی‌های بهتر

بسیاری از کاربران تنها به‌منظور سرگرمی و امتحان‌کردن قابلیت‌های هوش مصنوعی به سراغ ابزار Dall-E 2 می‌روند؛ اما این سرویس می‌تواند برای برخی از افراد گزینه بسیار جدی‌تری باشد و جهت انجام پروژه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. با رعایت برخی نکات، می‌توانید خروجی‌های بهتری را دریافت کنید که در پایین به تعدادی از آن‌ها اشاره شده‌است. همچنین پیروی از موارد گفته‌شده می‌تواند به ذخیره اعتبار حساب کاربری هم کمک کند.

  • توضیحات واردشده نباید خیلی طولانی باشند و معمولاً بهترین نتیجه تنها با چند کلمه به‌دست خواهد آمد. حتی می‌توانید از ایموجی‌ها برای کوتاه‌کردن توضیحات استفاده کنید که توسط هوش مصنوعی به‌صورت خودکار بررسی و تحلیل می‌شوند.
  • اشاره به نوع خاصی از هنر، دال ئی 2 را تشویق می‌کند تا از دوره زمانی که آن سبک مد بود، مانند “سوررئالیسم” نیز الهام بگیرد. نمونه‌های دیگر عبارتند از dieselpunk، post-apocalyptic و cyberpunk. همچنین می‌توانید مستقیماً چیزی شبیه به “دهه 1950” را به توضیحات خود اضافه کنید تا تصویری به سبک آن دوره خاص را بدست آورید.
  • اگر می‌خواهید تصاویر واقع‌گرایانه در خروجی داشته باشید، می‌توانید از اصول عکس‌برداری مثل زاویه دید، نورپردازی و تکنیک‌های مختلف در قسمت جزئیات کمک بگیرید.
  • در صورتی که هوش مصنوعی Dall-E 2 تعداد زیادی از آثار یک هنرمند یا عکاس را بررسی کرده باشد، با واردکردن نام آن می‌توانید خروجی نزدیک به سبک وی را در اختیار داشته باشید. از این ویژگی می‌توان برای ساخت تصاویر مشابه با کارتون‌ها یا فیلم‌های خاص هم استفاده نمود.
  • ابزارهای هوش مصنوعی معمولاً با چهره‌ها مشکل دارند، مگر اینکه درخواست خیلی خاصی داشته باشند. اگر چهره در تصویر شما برای شما خیلی عجیب است، می‌توانید دوباره امتحان کنید و توضیح دیگری برای چهره اضافه کنید، مانند نوع حالتی که می‌خواهید، جایی که چهره به آن نگاه می‌کند و غیره.
  • هنگام بارگذاری عکس در هوش مصنوعی Dall-E 2 می‌توانید از دستورات مختلفی مثل حذف اشیا یا جابه‌جا کردن موقعیت آن‌ها بهره بگیرید یا نقایص عکس را برطرف کنید.

منبع digitaltrends.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420