بیت کوین معضل کم آبی را برطرف می‌کند! ادعایی واقعی یا رویایی دور؟

بیت کوین معضل کم آبی را برطرف می‌کند! ادعایی واقعی یا رویایی دور؟

خاورمیانه و شمال آفریقا مناطقی از کره زمین هستند که بیشترین بحران کم آبی را دارند؛ اما آیا واقعاً بیت کوین قابلیت این را دارد که کمبود آب در این کشورها را برطرف کند؟ مطمئناً به طور مستقیم چنین چیزی امکان پذیر نیست. اما دو راه غیرمستقیم وجود دارد که بیت کوین با آن‌ها می‌تواند مشکل کم آبی را حل کند.

این نظریه که «بیت کوین از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کند» به این معنا که برق مصرفی ماینرهای بیت کوین با سوزاندن نفت و گازهای طبیعی تأمین می‌شود، مسئله‌ای است که تقریباً رد شده محسوب می‌شود. چرا که داده‌های جدید بلومبرگ اینتلیجنس نشان می‌دهد این شبکه در واقع سازگارترین صنعت با کره زمین است و ۵۳ درصد انرژی آن از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

اتهام اصلی: بیت کوین باعث کم آبی می‌شود.

اما برای حمله به یک تکنولوژی منحصر به فرد مثل بیت کوین، راه و ایده کم نیست. این روزها سر و کله تهمت جدیدی پیدا شده: «بیت کوین آب زیادی مصرف می‌کند». ظاهراً اگر بیت کوین از سوخت فسیلی به عنوان منبع انرژی استفاده کند، بد است؛ اگر از آب هم استفاده کند باز بد است.

وب‌سایت بیت کوین مگزین می‌نویسد کاری که منتقدان بیت کوین دارند با این ارز دیجیتال می‌کنند درست مثل بلایی است که سر زنان در قرن هفدهم انگلستان آمد. در آن دوره زنانی که تصور می‌شد جادوگر هستند باید مورد آزمایشی قرار می‌گرفتند که تفاوتی نمی‌کرد از آن سربلند بیرون بیایند یا خیر. نتیجه نهایی در هر صورت برای این زنان مرگ بود. راه تشخیص یک جادوگر که اغلب در آن، زنان متهم اصلی ماجرا بودند این بود: « او را در آب بیندازید. اگر بتواند شنا کند، او یک جادوگر است و او را اعدام کنید. اگر نتواند شنا کند و غرق شود، این ثابت می‌کند که او جادوگر نبوده!»

مشخصاً این یک استدلال مضحک است که می‌تواند برای بدگویی علیه هر چیزی که با برق کار می‌کند مطرح شود. در واقع دانشگاه کمبریج انگلستان اندازه‌گیری مصرف آب برای هر تراکنش را مردود اعلام کرده‌است. در نتیجه هر منبعی که تراکنش‌ها را طبق مصرف آب می‌سنجد به‌عنوان «شاخصی غیرمعنادار» رد کرده‌است.

این امر باعث نشد که بسیاری از روزنامه‌نگاران دست از این گونه مطالعات بکشند. نویسنده بیت کوین مگزین می‌گوید همین صحبت‌ها باعث شد کنجکاو شوم که «ماجرای واقعی بین بیت کوین و آب چیست؟» بنابراین تصمیم گرفتم از جنبه‌ای دیگر به قضیه نگاه کنم: «آیا بیت کوین می‌تواند به وفور آب (شیرین) کمک کند؟»

کم آبی واقعی بیشتر در کجاها دیده می‌شود؟

اول از همه بیایید بفهمیم کدام کشورها از کمبود آب بیشترین آسیب را می‌بینند؟ یک جستجوی اجمالی در گوگل نشان می‌دهد “12 کشور از 17 کشوری که بیشترین بحران کم آبی در جهان را دارند در خاورمیانه یا شمال آفریقا قرار گرفته‌اند.”

مناطقی که بیشترین بحران کم آبی را تا سال 2040 خواهند داشت

بیت کوین مگزین می‌گوید با کنجکاوی بیشتر جویا شدیم که چگونه این کشورها با کمبود آب مقابله می‌کنند. به نظر می‌رسد وضعیت بسیار وخیم است:

  • 60 درصد از این کشورها تحت “بحران شدید کم آبی” زندگی می‌کنند.
  • دانشمندان انتظار دارند با گرم‌ترشدن کره زمین این وضعیت بدتر هم بشود.
  • طی 30 سال گذشته میزان بارندگی 16.7 درصد کاهش یافته‌است.
  • مصرف آب بسیاری از این کشورها اکنون بیش از میزان بارندگی‌ها است.

کشورهای پیشرفته‌ در خاورمیانه مانند امارات متحده عربی از شیرین‌کردن آب برای حل این مشکل استفاده می‌کنند. با این حال، شیرین‌کردن آب، گران و انرژی‌بر است. این کشور همچنین دارای انبوهی از مسائل زیست محیطی است، از جمله این واقعیت که در امارات متحده عربی، 78 درصد برق از سوخت فسیلی (گاز طبیعی) تأمین می‌شود.

ایالات متحده عربی: سهم تخمینی از منابع تولید برق

به گزارش نشنال نیوز، برای اینکه دنیا آب آشامیدنی کافی داشته باشد، فرآیند شیرین‌سازی یک امری حیاتی است. برخی برآوردها حاکی از آن است که تا سال 2030 شکافی 40 درصدی بین عرضه و تقاضای آب وجود خواهد داشت. در این بین اتکای فزاینده‌ای به شیرین‌سازی آب در سراسر جهان وجود دارد و در حال حاضر 53 درصد از کل شیرین‌سازی در سراسر جهان در خاورمیانه انجام می‌شود.

پراکندگی ظرفیت شیرین‌سازی آب در سراسر جهان در سال 2022

تلاش برای شیرین‌سازی آب با انرژی‌های پاک

تلاش‌ها برای تقویت نیروگاه‌های شیرین‌سازی آب با انرژی‌های تجدیدپذیر به طور فزاینده‌ای در حال انجام است، اما چنین پروژه‌هایی زمان می‌برند. فناوری جدید باید توسعه یابد و پنل‌های خورشیدی جدید باید ساخته‌شوند.

دکتر محمد وکیل شهزاد، مدرس ارشد دانشگاه نورثومبریا در بریتانیا، که یک سیستم شیرین‌سازی آب ثبت‌اختراع‌شده را توسعه داده‌است، می‌گوید: «ما در حال کار برای هیبرید کردن [سیستم‌های شیرین‌سازی] با انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد، موج و خورشید هستیم. ما چندین نمونه اولیه در آزمایشگاه داریم.»

این مزارع خورشیدی را می‌توان جایگزینی برای سوزاندن گاز طبیعی برای نیروگاه‌های شیرین‌سازی آب مورد استفاده قرار داد.” امارات متحده عربی در حال برنامه ریزی برای ساخت یک پنل خورشیدی عظیم در بیابان های وسیع و آفتابی خود است. بزرگترین پروژه خورشیدی این کشور با 5 گیگاوات به یکی از بزرگترین پروژه‌های جهان تا سال 2030 تبدیل خواهد شد. این تاسیسات خورشیدی بطور دوره‌ای مقادیر زیادی برق مازاد تولید می‌کنند.

بیت کوین چطور به رفع مشکل کم آبی کمک می‌کند؟ راه اول: تسریع در شیرین‌سازی آب با انرژی تجدیدپذیر

تا اینجا نوعی مقدمه چینی برای توضیح شیوه غیرمستقیمی بود که بیت کوین در رفع معضل کم آبی می‌تواند موثر باشد. حال یکی از دو حوزه‌ای که استخراج بیت کوین می‌تواند برای کمبود آب کمک کند به‌کارگیری برق مازادی است که با انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

طبق گزارش وب‌سایت هش‌ریت ایندکس، ماینرهای بیت کوین به عنوان مصرف‌کنندگان بی وقفه برق که نیاز به مکان خاصی ندارند، می‌توانند عملیات استخراج خود را مستقیماً در این مزارع خورشیدی راه‌اندازی کنند تا از این برق هدررفته استفاده کنند. همچنین مطالعه اخیری از دانشگاه کرنل توانایی استخراج بیت کوین در سودآوری بیشتر برای اپراتورهای پنل‌های خورشیدی را تایید می‌کند.

با تسریع در ایجاد ظرفیت جدید برای انرژی خورشیدی، استخراج بیت کوین می‌تواند به امارات متحده عربی برای شیرین‌سازی آب با انرژی تجدیدپذیر کمک کند. به این معنی که امارات می‌تواند اهداف رفع کم آبی خود را بدون به خطر انداختن اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای برآورده کند.

استخراج بیت کوین چطور به رفع کم آبی کمک می‌کند؟ راه شماره 2: راندمان شیرین‌سازی آب را افزایش می‌دهد.

آنطور که CNBC گزارش می‌کند، شیرین‌سازی آب بسیار انرژی‌بر است. بنابراین هر گونه افزایش کارایی در هزینه‌های عملیاتی به این معنی است که آب بیشتری را می‌توان با همان هزینه عملیاتی شیرین کرد. به همین دلیل است که مدیریت آب امارات متحده عربی، چه از طریق شیرین‌سازی و چه از طریق سفره‌های زیرزمینی، به دنبال افزایش بهره‌وری عملیات است.

باید اشاره داشت که در همین خصوص یک پروژه استخراج بیت کوین هیجان‌انگیز و پیشگام در حال انجام است. هلدینگ ماراتون دیجیتال اخیرا با زیرو تو (Zero Two) شریک شده‌است.

معمولاً از گرما به طور مستقیم برای شیرین‌سازی آب استفاده می‌شود. اما زیرو تو و ماراتون دیجیتال متوجه شدند که تقریباً 100 درصد برق مورد استفاده دستگاه‌های استخراج بیت کوین به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. اگر این گرما قابل بازیافت باشد، می‌توان از آن دوباره استفاده کرد. این گرمای بازیافتی اکنون برای شیرین‌سازی آب استفاده می‌شود. تنها تفاوت این است که در این بین، تسهیلات شیرین‌سازی از استخراج بیت کوین درآمد کسب می‌کنند! به این معنی که نسبت آب به دلار آن‌ها بهبود می‌یابد: «می‌توان آب بیشتری را با همان هزینه خالص شیرین‌سازی کرد؛ یک دستاورد باورنکردنی.» این جمله از صحبت‌های مدیرعامل شرکت ماراتون دیجیتال، فرد تیل، بود. او توضیح می‌دهد که برای تاسیسات شیرین‌سازی آب، استخراج بیت کوین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تولید انرژی را به طور سودآور ادامه دهند تا بتوانند از گرمای خارج‌شده برای تولید آب شیرین استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

خاورمیانه، جایی که کشور عزیز ما ایران در وسط آن قرار دارد، یکی از خشک‌ترین مناطق جغرافیایی جهان است که روزبه‌روز معضل کم آبی در آن بیشتر می‌شود. در این بین و برای کشورهای خاورمیانه‌ای، شیرین‌سازی آب ایده‌آل‌ترین راه است. به همین دلیل است که اکنون 53 درصد از کل فرآیند تولید آب شیرین از آب دریاها در خاورمیانه انجام می‌شود. اما این روش نیازمند برق و ملزم تولید گازهای گلخانه‌ای است. استخراج بیت کوین به رفع هر دو مورد کمک می‌کند.

اولاً، با استفاده از برق مازاد و هدر رفت پنل‌های خورشیدی در خاورمیانه موجب سودآوری بیشتر این تجهیزات و کاهش ضریب نشر گازهای گلخانه‌ای آن‌ها کمک می‌کند. ثانیاً، برای کارخانه‌های شیرین‌سازی آب سودمند است. چگونه؟ به آن‌ها اجازه می‌دهد بیت کوین استخراج کنند و از گرمای اتلافی ای‌سیک‌ها (ASICS) یا همان واحدهای پردازنده گرافیکی برای شیرین‌سازی آب استفاده کنند. این یعنی نیروگاه‌های مذکور می‌توانند به طور سودآوری آب بیشتری را نمک‌زدایی کنند.

به طور خلاصه: بیت کوین جدای از اینکه بخواهد جای نگرانی برای مصرف جهانی آب باشد، به مناطقی در جهان که آب کمیاب است کمک می‌کند تا کمبود آب خود را بدون افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای به طور سودآوری رفع کنند؛ کاری که در حال حاضر هیچ فناوری دیگری نمی‌تواند انجام دهد.

منبع bitcoinmagazine.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.