آشنایی با استانداردهای توکن اتریوم : ERC-20, ERC-721, ERC-777, ERC-1155

همان طور که می‌دانید بازار کریپتو را توکن‌های دیجیتال مختلفی تشکیل می‌دهند. این توکن‌ها روی بلاکچین‌های توسعه یافته قرار دارند و قوانین خاصی که به “استاندارد توکن” معروف هستند را پیروی می‌کنند.

معمولاً این استانداردها نحوه انتقال توکن‌های خاص و حفظ سند این انتقال‌ها را در بلاکچین مربوطه تعریف می‌کنند. علاوه بر این، استانداردهای توکن، سازگاری توکن‌ها را با صرافی‌های غیرمتمرکز موجود، کیف پول‌ها و غیره تضمین می‌کنند. اتریوم رایج ترین بلاکچین برای ایجاد قراردادهای هوشمند است. استانداردهای توکن اتریوم، مجموعه‌ای از کدها و داده‌ها هستند که روی بلاکچین این ارز دیجیتال اجرا می‌شوند.

امروزه، انواع مختلفی از استانداردهای ERC یاEthereum Request for Comment» » برای پشتیبانی از انواع مختلف قراردادهای هوشمند وجود دارد که به اختصار هرکدام را تشریح خواهیم کرد.

ERC-20

استاندارد ERC-20 یکی از معروف‌ترین و پراستفاده ترین استانداردها در دنیای کریپتوکارنسی است. توکن‌هایی که از این استاندارد پیروی می‌کنند، با هر پروژه‌ای و هر کیف پولی که مبتنی بر اتریوم باشد، سازگار خواهد بود. استاندارد ERD-20 برای توکن‌های غیرمثلی، ارزهای دیجیتال و توکن‌های استیکینگ در بلاکچین اتریوم قابل استفاده است.

BERC-721

این استاندارد قابلیت‌هایی را برای ردیابی دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد (NFTها) و نشان دادن مالکیت فردی بر آن‌ها فراهم می‌کند.

ERC-777

استاندارد ERC-777 اتریوم، از سرمایه‌ افراد محافظت می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا اپراتورها را شخصا انتخاب کنند. این استاندارد، حریم خصوصی تراکنش‌ها را ارتقا داد و در صورت گم کردن گذرواژه، به کاربران امکان بازیابی رمز عبور را فراهم می‌کند.

ERC-1155

مولتی توکن استاندارد (multi-token standard) نام دیگر استاندارد ERC-1155 است. استاندارد مذکور بر مدیریت کلکسیون‌های دارایی‌های مثلی و غیرمثلی در تنها یک قرارداد هوشمنند متمرکز است. همچنین با این استاندارد می‌توان به طور همزمان انواع توکن‌های دیجیتال را انتقال داد. ERC-1155 معاملات کارآمدتر و هزینه‌های تراکنش‌ها را به صرفه‌تر می‌کند.

منبع: finbold

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست