فناوری کراس‌چین (cross-chain) چیست؟

فناوری کراس‌چین (cross-chain) چیست؟ 

فناوری کراس‌چین (cross-chain) یک اصطلاح فنی است که به اتصال دو یا چند بلاکچین مجزا به همدیگر اشاره دارد. به وسیله این فناوری تبادل اطلاعات و داده‌ها در یک شبکه مختلط از چند بلاکچین فراهم می‌شود.

فناوری کراس چین نیاز به واسطه را از بین می‌برد. این فناوری، نقش اساسی در همکاری بلاکچین‌ها، جابجایی دارایی‌ها و اطلاعات را برعهده دارد. این امر به خودی خود می‌تواند در نهایت منجر به پذیرش بیشتر وب 3.0 شود. از کراس‌چین در موارد متعددی مانند انتقال دارایی‌های دیجیتال از طریق یک پل، اوراکل ها و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: وب 3.0 چیست

چرا به کراس‌چین نیاز داریم؟

از آنجایی که پذیرش بلاکچین توسط مردم در حال افزایش است، وابستگی متقابل بلاکچین‌ها نیز بیشتر خواهد شد.  در حال حاضر کراس‌چین فناوری بسیار مهمی محسوب می‌شود. زیرا با وجود آن نیاز به اشخاص ثالث (یعنی صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز) از بین می‌رود. این به این معنی است که کاربران خودشان سرمایه و داده‌های خود را کنترل می‌کنند و مالک آن هستند. بنابراین، قابلیت همکاری بین بلاکچین‌ها و حذف واسطه، به گونه‌ای باعث امنیت بیشتر یک شبکه می‌شود. مشابه با تراکنش‌های بین بانکی، فناوری کراس‌چین، نقش مهمی در امور مالی افراد ایفا می‌کند.

از طرف دیگر، اکوسیستم‌های دیفای، بدون این فناوری نمی‌توانند شکوفا شوند، زیرا مبادله توکن‌ها و انتقال داده‌ها بین بلاک‌چین‌ها، بدون وجود کراس‌چین، متمرکز، با واسطه و با نظارت شخص ثالت خواهد بود.

توجه داشته باشید کراس‌چین کارایی بلاکچین را بهبود می‌بخشد و به کاربران اجازه می‌دهد آزادانه‌تر با همدیگر ارتباط برقرار کنند.

فناوری کراس‌ چین چگونه کار می‌کند؟

گرچه تعداد پل‌های بلاکچینی بسیار زیاد است، اما به طور کل، این پروژه‌ها با فرایند قفل‌کردن دارایی دیجیتال، صدور توکن و سوزاندن توکن پیش می‌روند.

اساس این عملکرد به شرح زیر است:

کاربران توکن‌های خود را در پل بلاکچین A واریز می‌کنند (این مقدار توکن در پل قفل می‌شود).  هنگامی که دارایی دیجیتال به پل وارد می‌شود، مقدار برابری از توکن‌های رپدشده از  بلاکچین B برای آدرس کیف پول مدنظر ارسال می‌شود.

هنگامی که کاربر به برداشت دارایی‌های دیجیتال خود در بلاکچین A نیاز پیدا کند، توکن رپدشده را باید به پل برگرداند.

توکن رپدشده سوزانده می‌شود و پل، توکن اصلی در زنجیره A را در دسترس کاربر قرار می‌دهد.

مزایای کراس‌ چین

اتصال دو شبکه بلاکچینی مستقل به هم

بزرگترین مزیت فناوری کراس‌چین این است که بلاکچین های کاملاً مستقل از یکدیگر  را به طور مؤثر به هم ارتباط می‌دهد.

مقیاس پذیری بهتر

فناوری کراس چین، نقشی حیاتی در مقیاس‌پذیری بلاکچین ایفا می‌کند، زیرا تجربه کاربر را با ایجاد تعامل با یکدیگر بهبود می‌بخشد. این امر در نهایت منجر به مقیاس پذیری بیشتر می‌شود.

افزایش سرعت تراکتش‌ها

فناوری کراس‌چین کاربران را از مکانیسم دست و پا گیر فعلی نجات می‌دهد. با این فناوری، تراکنش‌ها بلافاصله تأیید می‌شوند و به مقصد می‌رسند. سرعت تراکنش‌ها در این مدل بیشتر از یک انتقال معمولی است. این فناوری با تسهیل ارتباط بلاکچین‌های مختلف، امکان استفاده از سرعت چندین بلاکچین را به کاربران می‌دهد.

جلوگیری از انحصار و منوپولی:

انحصار توسط شرکت‌ها یا پروژه‌های بزرگ، همیشه به یک صنعت آسیب‌ میزند و جلوی رشد و پیشرفت آن را می‌گیرد. در دنیای ارزهای دیجیتال، بلاکچین بیت کوین و اتریوم بخش زیادی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. این امر فضایی برای پروژه‌های جدید باقی نمی‌گذارد. فناوری کراس‌چین باعث می‌شود از تمرکز روی چند شبکه بلاکچینی بزرگ جلوگیری شود.

سخن پایانی

این مقاله یک مرور کلی در مورد فناوری کراس‌چین است. امیدواریم نحوه عملکرد و اهمیت این فناوری را در توسعه بلاکچین‌های مختلف، چه در حال حاضر و چه در آینده، متوجه شده‌باشید.

منابع:  coinmarketcap ,medium

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420