ارزهای دیجیتال حوزه هوش مصنوعی، بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳

ارزهای دیجیتال حوزه هوش مصنوعی، بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳

بیشتر از 50 درصد تریدرهای مؤسسه‌ای و بزرگی که توسط بانک جی‌پی مورگان مورد بررسی قرار گرفته‌اند، عقیده دارند که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تأثیرگذارترین فناوری در شکل‌دهی آینده تجارت طی سه سال پیش رو خواهد بود. آن هم در زمانی که به نظر می‌رسد ورود این فناوری به حوزه ارزهای دیجیتال، چشم‌انداز متخصصان مالی این صنعت را تا حدی تغییر داده‌است.

از زمانی که ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت اوپن ای‌آی یعنی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) در دسامبر سال گذشته میلادی عرضه شد و شاهد محبوبیت خیره‌کننده‌ای بود، ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی نیز عالی عمل کرده‌اند. در مطلبی که می‌خوانید به این موضوع اشاره می‌کنیم که چرا ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی یک فرصت سرمایه‌گذاری امیدوارکننده هستند و در آینده چه انتظاراتی می‌توانیم از آن‌ها داشته باشیم.

ارز دیجیتال مبتنی هوش مصنوعی چیست؟

این دسته از ارزهای دیجیتال پروژه‌های نسبتاً جدیدی هستند که تلاش می‌کنند تا هوش مصنوعی را با فناوری بلاکچین ادغام کنند. کاربرد این پروژه‌ها بسیار متنوع است و از امور مالی تا بازی‌ها را در بر می‌گیرد. همچنین، میزان اتکای این پروژه‌ها به هوش مصنوعی نیز بسیار متفاوت است.

هوش مصنوعی چگونه باعث رشد ارزهای دیجیتال خواهد شد؟

به‌طور کلی، هوش مصنوعی فرآیندهای کنونی را کارآمدتر می‌کند. برای نمونه:

اتوماسیون

در آینده می‌توان بسیاری از فرایندهای بزرگ و کوچک را با استفاده از هوش مصنوعی ساده و تسریع کرد. این فرایند‌ها می‌تواند تحلیل اینکه کدام ارزهای دیجیتال فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند تا جمع‌آوری خودکار داده‌ها را شامل شود.

تشخیص تقلب

هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای آشکاری را تشخیص دهد که برای نمونه به کاربران درمورد آدرس‌های کیف پول مشکوک یا احتمال کلاهبرداری در پروژه‌های ارز دیجیتال مشخصی هشدار می‌دهد.

فرایندهای خودگردان

قراردادهای هوشمند امکان اجرای فرایندهای پیچیده در بلاکچین را فراهم می‌کنند. به‌لطف هوش مصنوعی، در آینده می‌توان این سازوکار را به سطح جدیدی برد. برای نمونه، قراردادهای هوشمند می‌توانند به‌طور خودکار بر اساس ویژگی‌های خاصی تطبیق داده‌شده یا از نو ایجاد شوند.

تجربه کاربری

هوش مصنوعی می‌تواند رفتارها و الگوهای استفاده را تشخیص دهد و بر این اساس عملکردها و خدمات خاصی را بهینه یا ایجاد کند. به‌عنوان نمونه می‌توان به پرکردن خودکار و صحیح فرم‌های تراکنش‌ها اشاره کرد.

معایب استفاده از هوش مصنوعی در ارزهای دیجیتال

هوش مصنوعی قدرتمند است، اما می‌تواند جنبه‌های منفی مختلفی نیز داشته باشد.

سوءاستفاده از داده‌ها

هوش مصنوعی بر اساس تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها کار می‌کند. کاربران باید اطلاعات شخصی و مالی حساس زیادی را در اختیار الگوریتم‌ها قرار دهند که به تجربه می‌دانیم همیشه از این داده‌ها به نفع کاربران استفاده نخواهد شد.

رخ‌دادن اشتباه

هوش مصنوعی مبنتی بر برنامه‌نویسی است که می‌تواند حاوی اشتباهاتی نیز باشد. در سال‌های اخیر هوش مصنوعی رشد زیادی کرده‌است. با این حال، این فناوری هنوز به بلوغ کامل نرسیده و خطرات مختلف استفاده از آن همچنان باقی است.

افزایش وابستگی

اگر اجرای برخی فرآیندها را به یک دستیار خودکار بسپارید، عملاً خود را به آن وابسته می‌کنید.

بهترین پروژه‌های ارز دیجیتال حوزه هوش مصنوعی

رزیابی دقیق پروژه‌های ارز دیجیتال فعال در حوزه هوش مصنوعی دشوار است. با این حال، در اینجا ۵ نمونه از پروژه‌هایی را معرفی می‌کنیم که از هوش مصنوعی برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند.

سینگیولاریتی‌نت

سینگیولاریتی‌نت (SingularityNET) به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا خدمات خود را در یک پلتفرم غیرمتمرکز منتشر کنند و توکن بومی اجیکس (AGIX) به‌ دست بیاورند.

فِچ

فِچ (Fetch) در حال ایجاد پلتفرم‌ها و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی است که به هر کسی اجازه دهد تا سرویس هوش مصنوعی خود را در هر مقیاس بسازد و اجرا کند.

اوشن پروتکل

اوشن پروتکل (Ocean Protocol) ارائه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان داده را در یک بازار مبتنی بر بلاکچین به هم متصل می‌کند که مدل نوآورانه آن بر توکن‌سازی از مجموعه داده‌ها و خدمات داده تکیه دارد.

آی‌اِگزس آرال‌سی

هدف آی‌اِگزس آرال‌سی (iExec RLC) ایجاد یک بازار غیرمتمرکز برای دارایی‌های محاسباتی مانند قدرت پردازشی، برنامه‌های کاربردی، مجموعه داده‌ها و غیره است.

نومر‌ای‌آی

نومر‌ای‌آی (Numerai) در حال ساخت یک پلتفرم غیرمتمرکز علم داده بر روی شبکه اتریوم است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا در ایجاد مدل‌های مؤثر پیش‌بینی یادگیری ماشین با یکدیگر رقابت کنند.

هم‌اکنون، حداقل حدود ۶۰ پروژه ارز دیجیتال وجود دارد که به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. با توجه به محبوبیت فعلی هوش مصنوعی، این احتمال وجود دارد که پروژه‌های بسیار دیگری در حال توسعه باشند که از این فناوری استفاده می‌کنند.

آیا اکنون زمان خوبی برای خرید توکن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است؟

هنوز هم روند قیمتی دیگر ارزهای دیجیتال هم‌بستگی زیادی با بیت کوین دارد. نویسنده این یادداشت باور دارد بیت کوین به کف قیمت خود رسیده است، اما با توجه به جهش اخیر، احتمالاً اصلاح قیمتی خواهد داشت. پس بهتر است به‌جای تعقیب اوج‌های قیمت، منتظر اصلاح بازار باشید.

در طول بازار صعودی بعدی، ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی بر موجی از احساسات مثبت سوار خواهند شد و بازدهی بسیار خوبی از خود نشان خواهند داد. اما زمانی که این موج فروکش کند، تنها چند پروژه همچنان بازدهی خواهند داشت و دیگر پروژه‌ها ارزش خود را از دست خواهند داد.

این یعنی وقتی تصمیم به خرید یک پروژه ارز دیجیتال در حوزه هوش مصنوعی گرفته‌اید، مطمئن شوید که سود هدف خود را تعیین کرده‌اید و به‌موقع از بازار خارج می‌شوید. برای مدت طولانی روی این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری نکنید. مقداری پول نقد نگه دارید و دوباره در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که از هیاهوی بازار جان سالم به در برده‌اند.

کلام پایانی

مانند حوزه دیفای و NFTها، پروژه‌هایی که هوش مصنوعی را با فناوری بلاکچین ترکیب می‌کنند، ارزش جدیدی را به بازار ارزهای دیجیتال اضافه خواهند کرد. قطعاً پتانسیل‌هایی برای سرمایه‌گذاری این دسته از ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ اما باید منتظر بمانیم و ببینیم که کدام یک از آن‌ها در نهایت می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

البته، چالش های دیگری نیز باقی مانده است. اگرچه ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته با استقبال زیادی مواجه شده‌اند، اما این بازار همچنان فضایی نسبتاً کوچک است. بسیاری از مردم هنوز برای درک مفاهیمی مانند تمرکززدایی، بلاکچین، دائو، بی‌نیازی به اعتماد و مواردی از این قبیل، با مشکل مواجه هستند. اصطلاح هوش مصنوعی نیز بسیار فنی و درک آن برای مردم عادی دشوار است. بنابراین انتظار نداشته باشید که به‌سرعت توسط انبوه کاربران موردپذیرش قرار بگیرد.

منبع medium.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420