افزایش قیمت بیت کوین و اتریوم طی شبانه روز گذشته؛ بررسی دلایل و عوامل تأثیرگذار

Lشب گذشته به یک باره قیمت بیت کوین از مرز 70000 دلار عبور کرد و اتریوم نیز با رشدی حتی چشمگیرتر، نه تنها به بالای 3000 دلار رسید، بلکه از مرز 3500 دلار هم گذشت. اما آیا به دنبال همدیگر این دو ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو به رشد قیمتی رسیدند یا اینکه هر کدام دلایل جداگانه خود را داشتند. ابتدا بیایید نگاهی به اتریوم بیاندازیم که طی یک هفته گذشته 25 درصد افزایش قیمت را ثبت کرده‌است.

علت رشد قیمتی اتریوم

همانطور که احتمالاٌ می‌دانید شرکت‌های بزرگ مدیریت سرمایه در آمریکا به سمت کریپتو و عرضه صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) مبتنی بر قیمت لحظه‌ای بیت کوین و اتریوم روی آورده‌اند. حدوداٌ 4 ماه پیش بود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با عرضه ETFهای اسپات بیت کوین در این کشور موافقت کرد. پس از موفقیت چشمگیر این صندوق‌ها، شرکت‌های مذکور یک به یک سراغ ارز دیجیتال دوم بازار یعنی اتریوم رفتند و درخواست برای عرضه ETF اسپات آن را به SEC ارسال کردند.
با این وجود احتمال دریافت مجوز برای صندوق‌های این‌چنینی مبتنی بر اتریوم پایین بود. تحلیلگران احتمال تأیید این ETFها را زیر 25٪ می‌دانستند. چراکه کمیسیون بورس آمریکا با عرضه‌کنندگان این صندوق‌ها هیچ گونه ارتباط خاصی برقرا نکرده‌بود. برای مثال قبل از تأیید ETFهای بیت کوین در ژانویه، SEC ارتباط مستقیمی با شرکت‌های ناشر این صندوق‌ها داشت.
در همین حین، شب گذشته تحلیلگران مطرح ETF مجله بلومبرگ، اریک بالچوناس و جیمز سیفارت، اعلام کردند که این احتمال ارائه مجوز به 75 درصد رسیده‌است. این دو تحلیلگر با استناد به منابع آگاه مدعی شدند ETFهای اسپات اتریوم، به «مسئله سیاسی گسترده‌ای» تبدیل شده‌اند و صلاح این است که تأیید شوند. در واکنش به همین خبر بود که ETH رشد ناگهانی و چشم‌گیری را رقم زد و به بالای 3500 دلار رسید.
اکنون اتریوم با 18 درصد رشد نسبت به 24 ساعت گذشته به قیمت 3665 دلار معامله می‌شود.

علت رشد قیمتی بیت کوین

همانطور که گفتیم بیت کوین نیز با رشد قابل توجهی روبرو بود و تا مرز 72000 دلار نیز رشد قیمتی داشت. این افزایش قیمت بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که توجه سرمایه‌گذاران سازمانی دوباره به سمت ETFهای اسپات آمریکایی جلب شده‌است. بر اساس داده‌های وب‌سایت فارساید (Farside)، در طول هفته گذشته، نزدیک به یک میلیارد دلار سرمایه جدید به ETFهای اسپات بیت کوین وارد شده‌است. بنابراین بخش عمده‌ای از این افزایش قیمت حاصل ورود چشمگیر سرمایه به صندوق‌های قابل معامله بورسی بیت کوین در روز دوشنبه است.
در صورتی که روند فعلی ادامه پیدا کند، قیمت بیت کوین می‌تواند از انتظارات فراتر برود. در حال حاضر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بیت کوین در حوالی ۶۴٬۳۷۱ دلار است و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در محدوده مثبت قرار گرفته که همه از تداوم روند صعودی بیت کوین حمایت می‌کنند. بیت کوین با شکستن مقاومت ۶۸٬۰۰۰ دلاری نشان‌داده که در مسیر رسیدن به ۷۳٬۷۷۷ دلار قرار گرفته‌است، با این حال احتمالاٌ در این سطح با مقاومت شدید فروشندگان مواجه خواهد شد.
گفتنی است آخرین اوج قیمتی بیت کوین که در 14 مارس 2024 ثبت شد، در رقم ۷۳٬۷۳۸ دلار بود.

منبع: cointelegraph.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.