تفاوت APR و APY در چیست و هرکدام چه مفهومی دارند؟

تفاوت APR و APY در چیست و هرکدام چه مفهومی دارند؟

تفاوت APY و APR در فضای ارزهای دیجیتال چیست؟ مقاله پیش رو این دو اصطلاح مهم دیفای را مقایسه کرده و فرق APY  و APR را با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کوین‌تلگراف توضیح می‌دهد.

به طور کلی APR چیست؟

APR مخفف عبارت انگلیسی Annual Percentage Rate به معنای «نرخ درصدی سالانه» است. طبق گزارش اداره حمایت مالی از مصرف‌کننده (CFPB) در آمریکا، نرخ APR یا نرخ درصدی سالانه مبلغی است که برای وام‌گرفتن پول پرداخت می‌شود. همچنین به عنوان نرخ بهره کارت‌های اعتباری بانک‌ها شناخته‌شده و به‌صورت سالانه حساب می‌شود.

معنای عملی آن درصد سود یا بهره‌ای است که در ازای سرمایه‌گذاری طی یک سال دریافت می‌کنید. یا برعکس، میزان بهره‌ای که باید پس ازگرفتن وام پرداخت کنید.

به عنوان مثال، اگر APR را 5٪ درنظر بگیریم، یک سرمایه‌گذاری 100 دلاری یک سال بعد بازده 5 دلاری را برای ما خواهد داشت. در مقابل، اگر 100 دلار با همان نرخ بهره وام گرفته‌شود، وام اولیه 100 دلاری به اضافه 5 دلار سود باید پس از یک سال بازپرداخت شود.

درک مفهوم APR یک نمای کلی از میزان بدهی هنگام قرض‌گرفتن پول یا میزان پرداختی به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. در زمینه بانک‌ها، APR معمولاً هزینه‌های اضافی مانند کارمزد و غیره را شامل‌شده و به طور خالص بیان می‌شود. اما باید توجه داشت که درصد بیان‌شده در قالب APR ترکیب‌کردن سود (Compounding) را شامل نمی‌شود. یعنی درصد اعلامی به صورت APR فرض را بر این قرارداده که سرمایه‌گذار، اجازه برداشت سود خود را دارد و قصد سپرده‌گذاری مجدد بهره دریافتی را ندارد.

APR در فضای کریپتو چه معنایی دارد؟

در ارزهای دیجیتال، APR درصدی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که به عنوان سود سرمایه‌گذاری خود، برای وام‌دهی ارز دیجیتال خود یا در دسترس قراردادن آن برای وام، به دست آورند. سایر کارمزدهایی را که وام‌گیرنده باید بپردازد در نظر می‌گیرد، اما بهره مرکب را شامل نمی‌شود.

به عبارت دیگر، APR معادل نرخ بهره ساده است که در مبلغ اصلی یک سرمایه‌گذاری یا وام اعمال می‌شود. از آنجایی که APR یک نرخ سالانه است، در صورتی که سرمایه گذاری یا وام برای مدت کوتاه‌تری نگهداری شود، سود نسبی دریافت می‌شود. به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذاری شش ماهه با 5٪ APR تنها 2.5٪ از مبلغ اصلی بهره به همراه خواهد داشت.

مفهوم APR بسیار ساده و سرراست است. به عنوان مثال، سرمایه گذاری 1.0 اتر (ETH) در یک استخر وام‌دهی متعلق به یک شبکه مالی غیرمتمرکز (DeFi) را در نظر بگیرید. اگر APR بیان‌شده 24٪ باشد و اگر سرمایه ما دقیقاً به‌مدت یک سال در استخر قفل شده‌باشد، 0.24 اتر باید به همراه سرمایه اولیه به دست آید. در نتیجه، اکنون سرمایه ما باید مجموعاً 1.24 اتر باشد که از اصل 1.0 اتر و 0.24 اتر به‌دست آمده در بهره (بر اساس 24٪ APR) تشکیل شده‌است.

نحوه محاسبه APR

در اینجا نحوه محاسبه کل مبلغ نهایی بر اساس APR آورده شده است:

A= {P * (1+R*T)}

در اینجا A به معنای مقدار نهایی کل، P میزان سرمایه اولیه، R نرخ بهره سالانه و T نیز معادل زمان سرمایه‌گذاری است.

با توجه به مثال قبلی، نحوه محاسبه APR به صورت زیر خواهد بود:

A= {P * (1+R*T)}

P= 1.0 Ether

R= 24% یا 0.24

T= 1 سال

A= 1.0 Ether (1+0.24*1)

A= 1.24 Ether

اگر سرمایه گذاری برای مدت کوتاه تری حفظ شود، محاسبه تغییر می کند. به عنوان مثال، نگهداری به مدت سه ماه معادل یک چهارم سال (0.25) است، به این معنی که محاسبه به صورت زیر خواهد بود:

A= {P * (1+R*T)}

P= 1.0 Ether

R= 24% یا 0.24

T= 0.25 سال

A= 1.0 Ether (1+0.24*0.25)

A= 1.06 Ether

بنابراین نگهداری به مدت سه ماه تنها 0.06 اتر در کنار سرمایه‌گذاری اولیه به ما می‌دهد.

پس APR 10٪ در کریپتو به چه معناست؟ به این معنی است که 10٪ از سرمایه‌گذاری اولیه پس از یک سال به دست می‌آید. با استفاده از محاسبات فوق، سرمایه گذاری 10000 سکه با 10% APR، پس از یک سال، 1000 سکه سود به ما می‌دهد.

APY در کریپتو چیست؟

APY مخفف عبارت انگلیسی Annual Percentage Yield به معنای «بازدهی درصدی سالانه» است. درواقع APY نرخ واقعی بازدهی از یک سرمایه‌گذاری است که با در نظر گرفتن بهره مرکب به دست می‌آید.

برخلاف APR که فقط بهره ساده را در نظر می‌گیرد، APY شامل بهره مرکب است. بهره یا سود مرکب مبلغی است که از مجموع سود و سرمایه اصلی به دست می‌آید. به همین دلیل است که APY از APR سود بیشتری دارد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری سکه‌های خود و استفاده از ویژگی ییلد فارمینگ (Yield Farming) و تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی، APY کسب کنند. شما همچنین می‌توانید با سپرده‌گذاری سکه‌های خود در حساب‌های پس‌انداز APY کسب کنید.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال، کیف پول‌های کریپتو یا پروتکل‌های دیفای برای کسب درآمد به شکل APY استفاده کنند. سود اغلب در همان ارز دیجیتال سرمایه گذاری‌شده پرداخت می‌شود. با این حال، مواردی وجود دارد که ارز دیجیتال متفاوتی پرداخت می‌شود.

APY چگونه محاسبه می‌شود؟

سود مرکب را می توان روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه یا پیوسته به دست آورد.

محاسبه APY کمی پیچیده‌تر از APR است زیرا بهره به اصل سرمایه اضافه می‌شود و سپس با در نظر گرفتن تعداد دوره‌هایی که مقدار سرمایه اولیه تعدیل می‌شود، سود آن کل محاسبه می‌شود.

برای محاسبه APY می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

به عنوان مثال، تصور کنید سرمایه‌گذاری‌ای با 1000 سکه با سود مرکب 10 درصد و سود مرکب روزانه انجام می‌شود. محاسبه زیر نشان می‌دهد که در مجموع 1105 پس از یک سال با این روش شود دهی به دست می‌آید. در سال بعد نیز باید این تعداد به 1221 سکه برسد. با افزایش مدت زمان سپرده‌گذاری و با نرخ بهره بالاتر، سود افزایش می‌یابد.

هر بار که محاسبات به‌روزرسانی می‌شود، سود باید به سرمایه‌گذاری اولیه و سود تعلق‌گرفته پس از آن اضافه بشود. اما APY 10% در کریپتو به چه معناست؟

اکثر پروژه‌های ارزهای دیجیتال تنها 1% APY ارائه می‌کنند، اما برخی از آنها تا 7% سود در حساب‌هایی مانند تتر در صرافی فمکس (Phemex) ارائه می‌کنند. اما در مورد حساب‌های پس انداز ثابت، این سود می‌تواند تا 10٪ هم افزایش یابد. همچنین در پلتفرم‌های دیفای مانند پنکیک‌سواپ (PancakeSwap) و سوشی‌سواپ (SushiSwap) گفته می‌شود APYهای بسیار بالایی بیش از 100% به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

APY و APR: تفاوت های کلیدی

هر دو APY و APR برای محاسبه سود سرمایه‌گذاری‌ها و وام‌های ارز های دیجیتال استفاده می‌شوند. با این حال، یکسان نیستند.

بازده درصدی سالانه (APY) به میزان سودی که در طول یک سال به دست می‌آید اشاره دارد، در حالی که نرخ درصدی سالانه (APR) مبلغی است که باید به عنوان سود پرداخت شود. هنگام مقایسه بازده APR و APY، با توجه به اینکه همه عوامل دیگر مانند مبلغ اصلی، نرخ بهره و بازی زمانی سرمایه‌گذاری یکسان هستند، تفاوت اصلی در بهره مرکب است.

بهره مرکب نشان دهنده کل بازده، از جمله مبلغ به دست‌آمده از سود و سرمایه‌گذاری اصلی است. از آنجایی که APR سود مرکب را ارائه نمی‌دهد، APY همیشه سود بیشتری ارائه می‌دهد.

سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند استخرهای نقدینگی را در صرافی‌ها تأمین مالی کنند، رمزارزها را در حساب‌های پس‌انداز نگه دارند، سکه‌های خود را به اشتراک بگذارند یا در مزارع بازده سرمایه‌گذاری کنند. تفاوت بین APY و APR برای درک اینکه پول در کجا سرمایه گذاری می‌شود بسیار مهم است. از نظر عملی، APR برای وام گیرندگان سودمند است. با این حال، افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری وجوه هستند باید نرخ های APY را برای به حداکثر رساندن سود خود در نظر بگیرند.

با توجه به اینکه بیشتر ابزارهای DeFi و ارزهای دیجیتال از APR استفاده می‌کنند، سرمایه‌گذاران باید ترکیب دستی را انجام دهند، جایی که باید سودهای خود را روزانه یا هفتگی دوباره سرمایه‌گذاری کنند تا سود مرکب قابل‌توجهی به دست آورند.

APR در مقابل APY: کدام بهتر است؟

APY ایده روشنی از پتانسیل درآمد یک حساب ارائه می‌دهد. APR نشان می‌دهد که سود ساده چقد خواهد بود. هر دو در یک سال محاسبه می‌شوند که تصویر دقیق‌تری نسبت به محاسبه نرخ بهره به تنهایی ارائه می‌دهد.

از آنجایی که APR با نرخ سالانه محاسبه می‌شود، می‌تواند برای وام گیرندگانی که به دنبال بهترین نرخ هستند، به جای سرمایه‌گذاری در دارایی های کریپتو و امید به بازده، سودمندتر باشد.

با این حال، از آنجایی که APY مبتنی بر نرخ سالانه‌ای است که شامل درآمدهای مرکب است، برای سرمایه‌گذاری دارایی‌های کریپتو مفیدتر است. درواقع نمایش دقیق‌تری از آنچه با سرمایه‌گذاری پول و شروع بهره مرکب به دست می‌آید ارائه می‌کند.

درک اینکه آیا سود یا پرداخت‌ها بر اساس APR یا APY است، هنگام سرمایه‌گذاری یا وام‌گیری بسیار مهم است. با توجه به ماهیت بازار کریپتو، بازدهی اغلب در مقایسه با بخش مالی سنتی بالا است، اما خطرات آن نیز بیشتر است.

 

منبع cointelegraph.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.