علی بابا از یک ابزار هوش مصنوعی قدرتمند برای رقابت با ChatGPT رونمایی کرد

علی بابا از یک ابزار هوش مصنوعی قدرتمند برای رقابت با ChatGPT رونمایی کرد

طبق گزارش‌ها، علی بابا اخیرا از یک مدل هوش مصنوعی جدید به نام تونگی چیانون (Tongyi Qianwen) به هدف رقابت با ChatGPT رونمایی کرده‌است.

هوش مصنوعی تونگی چیانون 10 برابر قدرتمندتر از GPT4 ظاهر شده‌ است

تونگی چیانون یک مدل زبان بزرگ (LLM) شبیه به ChatGPT است که با زبان انگلیسی و چینی آموزش‌داده شده‌است. این هوش مصنوعی ابتدا در اپلیکیشن پیام‌رسان بیزینسی DingTalk پیاده‌سازی می‌شود تا در خلاصه‌کردن یادداشت‌ها، نوشتن ایمیل‌ها و تهیه پیش‌نویس طرح‌های تجاری به کاربران کمک کند. این برنامه همچنین قرار است به دستیار صوتی Tmall Genie نیز اضافه شود. مشخصات دقیق تونگی چیانون هنوز در دسترس نیست اما گفته‌می‌شود این هوش مصنوعی با دارا بودن 10 تریلیون پارامتر، 10 برابر قدرتمندتر از GPT4 ظاهر شده‌است. البته این موضوع هنوز تایید رسمی نشده‌است اما علی‌بابا سابقا دو مدل هوش مصنوعی منبع باز 7 میلیارد پارامتری عرضه کرده بود. گفتنی است Qwen-VL و  Qwen-VL-Chat دو مدل زبان بزرگی است می توانند تصاویر، متون و اعلان‌ها را درک کنند و به دو زبان چینی و انگلیسی پاسخ دهند. هر دو مدل مبتنی بر تونگی چیانون هستند.

پیش از این، تونگی چیانون تنها به صورت آزمایشی برای گروه محدودی از کاربران در دسترس بود. طبق گزارش‌ها عرضه عمومی آن پس از کاهش محدودیت‌های قانونی دولت چین در موارد مربوط به فناوری‌ هوش مصنوعی بوده‌است. دنیل ژنگ، مدیرعامل علی بابا می‌گوید هوش مصنوعی تغییرات بزرگی را در نحوه تولید، انجام کارها و زندگی ما ایجاد خواهد کرد. او باور دارد مدل‌هایی مثل تونگی چیانون به ابزاری محبوب در آینده تبدیل خواهد شد.

تاکنون، بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی مولد به صورت متنی ارائه شده‌اند. آخرین نسخه ChatGPT نیز دقیقاً مانند Qwen-VL-Chat توانایی درک تصاویر و پاسخ به متن را دارد.

منبع

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.