81 کشور در حال بررسی ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند؛ پنج CBDC به طور کامل راه‌اندازی شده است

مطابق داده‌های منتشر شده مرکز ژئو‌اکونومیک شورای آتلانتیک، در حال حاضر ۸۱ کشور مختلف در جهان مشغول انجام مطالعه و توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود هستند.

مرکز ژئو‌اکونومیک یک سازمان غیرحزبی است که رهبری ایالات متحده را در جهان با مشارکت متحدان و شرکایش به منظور ارائهٔ راه ‌حل‌ برای چالش‌های جهانی تقویت می‌کند.

این آمار نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که ۴۶ کشور جدید در این مدت کار بر روی ارز دیجیتال بانک مرکزی را آغاز کرده‌اند؛ بدین معنا که در ماه مه سال گذشته تنها 35 کشور در حال بررسی CBDCها بودند.

 علاوه بر این نیز تاکنون ۵ کشور از جمله باهاماس به طور کامل ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

این مرکز می‌گوید ۸۱ کشوری که در حال بررسی و کار بر روی ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند، بیش از ۹۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان مربوط به اقتصادهای آنان است. اما در بخش دیگری از داده‌های این نهاد آمده است که در میان ۴ بانک مرکزی بزرگ جهان (فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا، بانک ژاپن و بانک مرکزی بریتانیا)، آمریکا در توسعه CBDC خود از همه عقب‌تر است.

این مرکز در ادامه توضیح داد که 14 کشور، از جمله اقتصادهای بزرگی مانند سوئد و کره جنوبی، اکنون در حال به‌کار‌گیری نسخه‌های آزمایشی CBDC خود هستند و خود را برای راه‌اندازی کامل ارز دیجیتال بانک مرکزی آماده می‌کنند.

جاش لیپسکی، مدیر مرکز ژئو‌اکونومیک و مشاور ارشد سابق صندوق بین المللی پول، اظهار داشت:

قبل از شیوع ویروس کرونا، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عمدتاً در حد یک تئوری بودند. اما با توجه به نیاز بی سابقه به توزیع کمک‌های مالی و بسته‌های حمایتی در سراسر جهان، همراه با افزایش ارزهای دیجیتال، بانک‌های مرکزی به سرعت دریافته‌اند که نمی‌توانند اجازه دهند از روند تکامل پول عقب بمانند.

 

منبع  bitcoin.com

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420