5 علت برای اینکه بازار صعودی ارزهای دیجیتال شروع شده و قرار است در سال 2024 هم ادامه داشته باشد (ویژه سال نو میلادی)

5 علت برای اینکه بازار صعودی ارزهای دیجیتال شروع شده و قرار است در سال 2024 هم ادامه داشته باشد (ویژه سال نو میلادی)

با آغاز سال نوی میلادی و ورود به ۲۰۲۴، بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوارند بازار کریپتو روند سال ۲۰۲۳ خود را مجدداً تکرار کند. ده روز دیگر بالاخره کمیسیون بورس آمریکا نتیجه درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین را مشخص می‌کند و هاوینگ پس از ۴ سال در ماه آوریل انجام خواهد شد. با توجه به این مسائل، انتظار می‌رود صعود بازار رمزارزها باز هم ادامه داشته باشد.

در حالی که سال 2023 با امید بسیار کمی به احیای بازار کریپتو آغاز شد، رویدادهای سالی که گذشت توانست اکثر فعالان بازار را با افزایش قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا و بسیاری از آلت کوین‌های دیگر شگفت‌زده کند.

ارزش بازار جهانی کریپتو اکنون 1.69 تریلیون دلار است که 112 درصد در 12 ماه گذشته افزایش یافته‌است. این افزایش به ترتیب با جهش 154 درصدی و 93 درصدی قیمت بیت کوین و اتریوم همراه بوده است. این افزایش به ویژه در برخی از آلت کوین‌ها مانند سولانا و اولنچ که به ترتیب 880٪ و 250٪ در مدت مشابه رشد کردند، تأثیر به سزایی گذاشته‌است.

در واقع وب‌سایت کوین تلگراف در جایی دیگر از سه آلت کوین به عنوان ارزهای دیجیتال از مرگ برگشته در سال 2023 نام می‌برد. کوین تلگراف به سولانا، اولنچ و ترون (با 1270 درصد رشد) به عنوان سه آلت کوین برتری که بازگشت از کف‌ترین قیمت ممکنه را تجربه کردند اشاره می‌کند.

این وب‌سایت اکنون می‌گوید افزایش خوش بینی برای تایید ETF اسپات بیت کوین در آمریکا، رویداد هاوینگ پیش‌روی بیت کوین و احساسات مثبت بازار نشان می‌دهد که یک بازار صعودی در سال 2024 منتظر فضای کریپتو است. کوین تلگراف 5 فاکتور اصلی برای رشد صنعت ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کند که در اینجا به مرور آن‌ها می‌پردازیم.

1.افزایش شانس تایید ETF اسپات بیت کوین

مذاکره‌ها پیرامون ETFهای اسپات بیت کوین در ایالات متحده روزبه‌روز در حال بیشترشدن است.

بر اساس تجزیه و تحلیل بلومبرگ، شانس تایید یک صندوق قابل معامله بورسی (ETF) اسپات بیت کوین تا 10 ژانویه 90٪ است. این روز آخرین مهلت قانونی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده برای تصمیم‌گیری در مورد برخی از این درخواست‌های ETF است.

در صورت دریافت تاییدیه، این ETFها می‌توانند سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتری را به این فضا جذب کنند و نه تنها بر بیت کوین بلکه بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز تاثیر مثبت بگذارند.

به‌گفته مایکل سایلور، مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی و یکی از طرفداران پروپا قرص بیت کوین، تایید ETF بیت کوین (در آمریکا) می‌تواند بزرگترین پیشرفت در وال استریت در سه دهه اخیر باشد.

2.همه گروه‌های سرمایه گذار در حال ذخیره بیت کوین هستند

خریداران مهم بیت کوین با افزایش دارایی‌های خود از این ارز دیجیتال در حال نشان‌دادن اعتماد خود هستند. داده‌های آن‌چین شرکت گلسنود (Glassnode) حاکی از یک تغییر روند است که در آن هولدرهای بلندمدت نسبت به دورنمای صعودی بیت کوین خوش‌بین هستند و در نتیجه همچنان به دارایی‌های خود اضافه می‌کنند. گلسنود می‌نویسد:

«موجودی هولدرهای بیت کوین یک شاخص عالی برای بررسی چرخه‌های بازار است. در حال حاضر، هولدرهای بلندمدت همچنان در حال انباشت هستند، همانطور که در بازارهای قبل از صعود پیشین انجام دادند.»

مهمتر از آن، نهنگ‌های بیت کوین یا سازمان‌هایی که دارای حداقل 1000 واحد BTC هستند، نشانه‌هایی از ذخیره این ارز دیجیتال را بروز داده‌اند. از لحاظ تاریخی پیش از رالی‌های بزرگ قیمتی چنین رفتاری را از سوی نهنگ‌ها شاهد هستیم.

نهنگ‌ها دست به ذخیره بیت کوین زده‌اند

طبق گزارشی که پلتفرم هوشمند بلاکچینی گلسنود در 27 نوامبر منتشر کرد، امتیاز روند انباشت بیت کوین توسط نهنگ‌ها در حال حاضر 1 است. این عدد نشان می‌دهد در مجموع، سازمان‌های نهنگ بزرگتر که بخش بزرگی از شبکه هستند، در حال انباشت هستند.

یکی از نهنگ‌های معروف، شرکت هوش تجاری مایکرواستراتژی، پس از خرید 14620 بیت کوین جدید با قیمت متوسط ​​42110 دلار به ازای هر کوین، همچنان به ذخایر خود از این ارز دیجیتال می‌افزاید و مجموع دارایی‌های خود را به 189150 واحد بیت کوین رسانده‌است.

داده‌های گلسنود همچنین نشان داد که نهادهای کوچک‌تر معروف به میگوها در ذخیره بیت کوین رکوردهای جدیدی ثبت کرده‌اند و رکوردهای قبلی خود در طول سال 2023 را شکسته‌اند. مانند چرخه‌های قبلی، این انباشت ادامه‌یافته نشان‌دهنده ‍تانسیلی است که نشان می‌دهد ارز دیجیتال پرچم‌دار، و در نتیجه بازار گسترده‌تر کریپتو، هنوز به اوج خود نرسیده‌اند.

3.هاوینگ بیت کوین؛ یک فاکتو مهم برای بازار صعودی

روند قیمت بیت کوین اغلب الگوهای سیکل وار را نشان می‌دهد. تحلیلگران شباهت‌هایی بین مسیر قیمت فعلی و الگوهای تاریخی ترسیم کرده‌اند که نشان می‌دهد یک چرخه صعودی بالقوه مشابه آنچه در سال های 2013 و 2017 شاهد بودیم شکل گرفته‌است.

به طور مشابه، روند صعودی تاریخی بیت کوین معمولاً چرخه‌های چهار ساله را دنبال می‌کند. این چرخه‌ها اغلب توسط رویداد هاوینگ شکل می‌گیرند. در این رویداد پاداش ماینرهای بیت کوین نصف می‌شود. که منجر به کاهش تولید بیت کوین‌های جدید و جلوگیری از تورم این ارز دیجیتال و نهایتاً افزایش قیمت آن می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود رویداد هاوینگ بعدی در بهار 2024 رخ دهد. به طور سنتی، روند صعودی می‌تواند ماه‌ها قبل از رویداد شروع شود و تا زمانی که قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود برسد ادامه یابد. در واقع، پیش‌بینی‌های قیمت شش رقمی برای بیت کوین (حداقل 100 هزار دلار) اکنون که کمتر از شش ماه دیگر به هاوینگ باقی‌مانده، به طور فزاینده‌ای رایج شده‌است.

4.احساسات در بازار ارزهای دیجیتال همچنان رو به مثبت شدن است

اخیراً رسانه‌های اجتماعی شاهد احیای احساسات مثبت در بین کاربران فضای کریپتو بوده‌اند. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال، معیار بررسی احساسات سرمایه‌گذاران، در امتیاز قابل توجه 73 قرار دارد که اشاره‌ای به «طمع» غالب در بازار دارد.

قابل ذکر است که این شاخص در اکثر سال 2023 بالای 50 باقی مانده‌است که نشان‌دهنده احساسات مثبت فعالان بازار برای بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال است.

این الگو در احساسات بازار مقدمه‌ای برای افزایش قیمت‌ها در گذشته بوده‌است و می‌تواند نشان‌دهنده روند صعودی آینده باشد. جالب اینجاست که آخرین باری که احساسات بازار در این سطح از طمع بود، در نوامبر 2021 بود. زمانی که بیت کوین به قیمت اوج کل خود یعنی 69000 دلار رسید.

5.اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال هم احساسات صعودی تریدرها را منعکس می‌کنند

کل ارزش بازار کریپتو در 23 اکتبر از میانگین متحرک نمایی 50 هفته‌ای (EMA) عبور کرد و به 1.1 تریلیون دلار رسید. خریداران احتمالاً هدف خود را در محدوده سقف آوریل 2022 یعنی 2.168 تریلیون دلار تعیین کرده‌اند که میانگین رشد 33 درصدی در بازار را لازم دارد. تریدرهای تکنیکال قبل از روند بازگشتی، به دنبال این هستند که از این سطوح کلیدی استفاده کنند.

شاخص قدرت نسبی (RSI) برای ارزش بازار جهانی کریپتو وارد منطقه خرید بیش از حد شده‌است. و سطح مقاومت 80 امتیازی درست در روبه‌رویش قرار دارد. این به معنی تسلط گاوها در بازار است.

علاوه بر این، اگر خریداران در بالای مرز 1.75 تریلیون دلاری سک سطح حمایت ایجاد کنند، این روند صعودی سه ماهه فعلی می‌تواند تا سال 2024 نیز ادامه یابد.

جمع‌بندی

در این مطلب به نشانه‌های آغاز یک روند مثبت و صعودی در بازار ارزهای دیجیتال اشاره کردیم. همینطور بررسی کردیم که چفدر احتمال تداوم این روند در سال پیش روی میلادی وجود دارد. به طور کلی عواملی مثل تأیید ETF اسپات بیت کوین از سوی SEC، آغاز ذخیره‌سازی بیت کوین توسط سرمایه‌گاران بزرگ و کوچک، هاوینگ آتی بیت کوین، مثبت بودن احساسات بازار و شاخص‌های تکنیکال مثبت مهر تأییدی بر شروع روند صعودی و ادامه‌دار بودن آن در سال 2024 دارند.

منبع cointelegraph.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.