پذیرش ، کلاهبرداری و قانونگذاریFUD: بزرگترین ناامیدی های رمزنگاری در سال 2020

در حالی که سال 2020 سال مهمی برای فضای رمزنگاری بوده است ، اما چند فروپاشی قابل توجه تا به الان وجود داشته است. علی رغم پذیرش روزافزون رایج ارزهای مجازی ، برخی از دولت ها هنوز در حال ایجاد سیاست هایی هستند که نوآوری را خفه کند و کشورهای خود را در اقتصاد دیجیتال در حال ظهور در وضعع نا مساعد قرار دهند.

امور مالی غیرمتمرکز مهمترین موضوعی بود که در این سال مطرح شد و بخش داد و ستد با رشد گسترده سرمایه گذاری در طول سال 2020 ناامید کننده نبوده است. با این حال ، بازیگران متقلب به طور مداوم با تبلیغ کردن DeFi برای سر کیسه کردن قربانیان، کلاهبرداری های مفصلی را مرتکب می شدند.

جدا از این ، چندین پروژه با سو استفاده از وامهای فلاش و سهام بازی حملات سودجویانه و فرصت طلبانه ای را متحمل شدند و بودجه را از استخرهای نقدینگی تخلیه کردند. اگرچه در مورد اینکه این کارها را بتوان “هک کردن” نامید اختلاف نظر وجود دارد ، اما تلاش شرکت کنندگان در راستای تحقق هدف نهایی دموکراتیزه سازی مالی ، برخی از دردهای فزاینده فضای DeFi را تسکین می بخشد.

هنوز هم ، در سال 2020 ، مبادلات رمزنگاری شده بودجه قابل توجهی را در کیف پول های داغ آسیب پذیر باقی می گذارند. در حالی که سرقت ارزهای رمزنگاری شده در طول سال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است ، گزارشات مربوط به هک شدن سیستم عامل ها و سپرده گذاری کاربران و بیرون کشیدن اطلاعات از سپرده ها، کمتر از سال های گذشته نیست ، با وجود اینکه چنین اخباری به سختی در بازارهای این روزها تأثیر می گذارد.

در باب مبادلات ، سال 2020 رو به پایان است و چندین سیستم عامل با کیفیت بالا هنوز نتوانسته اند پروتکل هایی مانند Segregated Witness یا SegWit را بهبود ببخشند. کاربران هنوز برای هزینه معاملات بیش از آنچه که باید پرداخت می کنند، در حالی که برخی معتقدند که مبادلات هنوز مانند کازینوهای altcoin به کار خود ادامه می دهند.

نحوه انجام کلاهبرداری DeFi

در ماه فوریه ، Cointelegraph گزارش داد که DeFi در حال چرخش از یک نیچ مارکت و حرکت به سمت پذیرش جریان اصلی است. در آن زمان ، ارزش کل اتر (ETH) محبوس در بازار به تازگی از مرز یک میلیارد دلار عبور کرده بود.

در حال حاضر ، DeFi با افزایش هزینه پروژه ها و پروتکل ها و با ارائه خدمات متنوعی از جمله وام ، مشتقات و پرداختها در میان دیگران ، ارزش کل محبوس شده ای به میزان 14 میلیارد دلار دارد. در واقع ، رشد بازار DeFi در سال 2020 به قدری زیاد بود که بر اساس داده های DappRadar ، حجم معاملات در برنامه های غیرمتمرکز 1200٪ افزایش یافت.

با پدید آمدن فرهنگ “” degen توسط DeFi در نیمه دوم سال 2020 ، حفظ کاربر ، که یک آفت بزرگ از DApps بود ، جای خود را به حمایت مداوم داد. حتی صرافی های غیرمتمرکز نیز به ویژه در سه ماهه سوم سال شاهد حجم معاملات رکورددار بودند.

در ژوئن ، کامپاند فایننس استخراج نقدینگی را معرفی کرد و دروازه های ییلد فارمینگ را باز کرد. در حالی که بازیگران برجسته DeFi پروژه هایی را راه اندازی کردند که تلاش می کردند چندین بازار مالی را بهم پیوند دهند ، پروتکل های حاشیه ای ایجاد شد و از هیاهوی موجود در عرصه DeFi برای فریب سرمایه گذاران استفاده کردند.

از سکه های meme گرفته تا زیر آب زدن و حتی کدهای مخرب قرارداد ، با استفاده از این ها بازیگران متقلب به طور مداوم استراتژی های خود را برای بیرون کشیدن بودجه بیشتر از جویندگان ییلد در فضای DeFi تکمیل می کردند. از یک طرف ، سازندگان خودکار بازار یا AMM ها مانند Uniswap حجم بی سابقه ای را مشاهده کردند ، اما بخش قابل توجهی از این فعالیت تجاری در حمایت از این “سکه های کلاهبرداری” بود که برای سرقت وجوه قربانیان طراحی شده بودند.

در واقع ، در چند مورد در طول سال ، Cointelegraph افزایش سطح تقلب در فضای DeFi را نشان داد که ظاهرا تهدید به تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای پیشگام در بخش کرده بودند. به گفته شرکت اطلاعاتی بلاکچین CipherTrace ، علیرغم کاهش کلی سرقت ارزهای رمزپایه در سال 2020 ، DeFi اکنون بزرگترین عامل در جرایم مربوط به رمزنگاری است.

طبق گزارش CipherTrace ، از ماه نوامبر ، کل ضرر و زیان حاصل از هک های DeFi به بیش از 100 میلیون دلار رسیده است. همچنین ، طبق اعلام شرکت پزشکی قانونی رمزنگاری ، 45٪ از کل هک های ارز رمزنگاری شده در سه ماهه اول و دوم سال از حوزه DeFi بوده است ، در حالی که این نسبت در نیمه دوم سال به 50٪ نزدیکتر شده است. مالکوم تان ، مشاور ارشد در DeFi AMM service KingSwap ، به Cointelegraph از نا امیدی خود از فعالیت کلاهبرداران در بخش گفت: و افزود:

DeFi این امکان را دارد که صنعت مالی را از طریق فناوری دیجیتال متحول کند ، اما پیشرفت در این زمینه توسط کلاهبرداران و پروژه های rug-pull (زیرآب زنی!) که باعث از دست دادن دارایی ها و اعتماد در جامعه می شود ، منع می شود. تا زمانی که این مسائل مهار نشود تا سرمایه گذاران و پذیرندگان DeFi با خیال راحت و با اطمینان بیشتری بتوانند دارایی های خود را در DeFi قرار دهند ، این صنعت نوپا قادر به رشد قابل ملاحظه ای نخواهد بود. “

حملات وام فلش و سرقت تمام عیار رمزنگاری ها                       

به عنوان یک بخش در حال رشد بازار ، دیدن چند گام اشتباه در این مسیر که پروژه های قانونی DeFi به سمت بلوغ می روند ، شاید تعجب آور نباشد. با این حال ، استمرار سو استفاده از وام های فلاش و سایر فرم های حملات سودجویانه و فرصت طلبانه نیز به عنوان یک منبع نگرانی در کل بخش در طول سال بوده است.

پروتکل های وام دهی DeFi مانند MakerDAO ، کامپوند ، dYdX و bZx همگی از چنین حملاتی رنج می بردند ، به همراه نهادهای درگیر که با استفاده از چندین تکرار از همان عاملین سودجویانه و فرصت طلب که هرگونه ایراد در سیستم را هدف قرار می دهند. این مهاجمان با بهره گیری از مواردی نظیر سوءعملکرد موقت اوراکل قیمت یا ازدحام شبکه ، قادر به تصفیه اجباری بدهی  های تحت وثیقه یا ایجاد خسارت مالی از محل استخر های نقدینگی شدند.

برای Piers Ridyard ، مدیر عامل موتور لایه یک DeFi Radix ، آسیب پذیری در پروژه های قانونی حتی یک مشکل بزرگتر از کلاهبرداران برای بخش است ، وی به Cointelegraph گفت: “گرچه مشخصا برخی بازیگر بد وجود دارند ، همانطور که در هر صنعتی وجود دارد ،دیدگاه من این است که اکثر ضررها ناشی از پیچیدگی اساسی در تولید برنامه های DeFi است. ” وی در ادامه افزود:

“یک اشتباه کوچک و ناخواسته در کد می تواند باعث ایجاد مشکلات زیاد و در نتیجه از دست دادن میلیونی شود. این را نمی توان یک بازیگر بد نامید؛ این فقط یک شخص توسعه دهنده است که سعی دارد محصول خود را به سرعت وارد بازار کند تا فرصت را از دست ندهد. این حتی بازتاب مهارت هیچ توسعه دهنده ای نیز نیست ، فقط سطح پیچیدگی ای است که آن ها با آن سر و کار دارند. “

در ماه آوریل ، پلت فرم  DeFiچینی یعنی dForce حدود 25 میلیون دلار هک شد زیرا این پروژه نتوانست درمقابل آسیب پذیری شناخته شده ERC-777 از خود محافظت کند. اخیراً ، وقتی قیمت بورس اوراق بهادار به 30 درصد قیمت Coinbase رسید ، وابستگی کامپاند فایننس به اوراکل قیمت متمرکز در حدود 52 میلیون دلار برای انحلال های Dai هزینه در بر داشت.

جدا از این حملات ، هک های دیگری نیز در سرتاسر فضای DeFi رخ داده است ، برخی از آنها رویدادهای “قو سیاه” هستند و برخی دیگر به احتمال زیاد قابل تکرار هستند ، مگر اینکه اقدامات تسکین دهنده اعمال شود. حتی بیمه گران DeFi نیز از این هجوم در امان نمانده اند ، بنیانگذار Nexus Mutual ، هیو کارپ ، 8 میلیون دلار به یک هکر مشکوک باخته است.

شاید حتی نکته ناامیدکننده تر این باشد که در برخی از پروژه ها مانند Maker و Compound ، جامعه بر علیه جبران خسارت برای کاربران آسیب دیده در این حوادث رای داده است. در “پنجشنبه سیاه” در اواسط ماه مارس ، برخی از دارندگان vault  100٪ وثیقه خود را از دست دادند زیرا قیمت اتر به نصف کاهش یافت.

مقررات رمزنگاری طاقت فرسا

در حالی که امسال شاهد ادامه نظم و ترتیب بیشتر مقرراتی فضای رمزنگاری بودیم ، برخی از دولت ها اعتقاد داشتند که این یک قدم به جلو و چندین قدم به عقب در حوزه مقررات ارزهای رمزپایه است. در اتحادیه اروپا استانداردهای سختگیرانه ضد پولشویی و با توجه به افزایش هزینه های انطباق با این قوانین ، برخی از مبادلات را مجبور به خروج از منطقه کرده است.

بعلاوه ، مقررات ارز دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین به نظر می رسد میدان نبرد بعدی بین طرفداران رمزنگاری و نهادهای نظارتی باشد. تقریباً همه موسسات مالی دولتی مهم ، استیبل کوین را به عنوان یکی از بخشهای بازار رمزنگاری انتخاب کرده اند که نیاز به توجه gatekeeper های سنتی دارد.

به عنوان بخشی از تلاش های خود برای مقابله با استیبل کوین های منتشر شده به صورت خصوصی ، بسیاری از کشورها اکنون در تلاشند تا CBDC های خود را ایجاد کنند. با این حال ، اتفاق نظر این است که اکثر این ارزهای دیجیتال قدرتمند، کمی بیشتر از یک همراه مجازی برای پول فیات (بی پشتوانه) ملی هستند.

در ایالات متحده ، برخی از دموکرات ها در کنگره اخیراً از لایحه ای حمایت کردند که ناشران خصوصی استیبل کوین را به داشتن مجوزهای بانکی ملزم می کند. در پاسخ ، بسیاری از افراد در فضای رمزنگاری این استدلال را آوردند که چنین مقررات سخت گیرانه ای باعث دلسرد شدن استارت آپ های رمزنگاری می شود ، و زمینه استیبل کوین فقط برای تاجرین برجسته و بزرگ با جیب های پر، قابل دسترسی است.

مدیر عامل Coinbase برایان آرمسترانگ ، زمانی که ادعا کرد وزارت خزانه داری در تلاش است تا تأیید “مشتری خود را بشناسید” به کیف پول های غیر امانی(نان کاستدی) اضافه کند، صنعت رمزنگاری ایالات متحده را در ماه نوامبر متزلزل کرد. چندین بازیکن اصلی در عرصه رمزنگاری ایالات متحده – از جمله جرمی آلریر ، مدیر عامل شرکت ابزارهای پرداخت رمزنگاری Circle – در حال حاضر سعی دارند وزیر خزانه داری استیو مانوچین را از اجرای چنین طرحی منصرف کنند.

در خارج از ایالات متحده ، هندوستان بدون هیچ موضع گیری مشخصی در مورد مقررات رمزنگاری توسط دولت ، سال را به پایان می رساند. گذشته از اینکه دادگاه عالی در ماه مارس سال 2018 ممنوعیت ارائه خدمات به مبادلات رمزنگاری توسط بانک ها را لغو کرد ، اما از طریق وضوح نظارتی بر بخش رمزنگاری کشور چیزهای زیادی پدیدار نشده است.

کاشف رازا ، یکی از بنیانگذاران شرکت حقوقی هندی متمرکز بر بلاکچین Crypto Kanoon، به Cointelegraph گفت که عدم موفقیت دولت این کشور در تدوین یک چارچوب قانونی روشن برای بخش ارزهای رمزپایه دلیل اصلی ناامیدی سهامداران است:

“بسیاری از مردم هند شاهد رشد این فضا از دور هستند. آنها می خواهند وارد این فضا شوند اما نگران آینده رمزنگاری در هند هستند. وضع مقررات اشتباه در هند باعث نابودی نوآوری در فضای استارت آپ می شود زیرا برای شرکت های نوپا بسیار سخت است که یک سرمایه دار کارآفرین را متقاعد کنند تا در فضای رمزنگاری سرمایه گذاری کند. هر روزی که می گذرد ، هند فرصتی را در این فضا از دست می دهد. “

مبادلات با کندی پروتکل های بهبود بیت کوین روبرو هستند

در ماه ژوئیه ، شرکت مشاوره بیت کوین Veriphi گزارشی منتشر کرد که نشان می داد ماهیت ناقص SegWit و پذیرش دسته بندی کردن معاملات از سال 2017 بیش از 500 میلیون دلار برای معامله گران هزینه اضافی در بر داشته است. به غیر از SegWit و دسته ای ، بسیاری از مبادلات با حجم بالا نیز پشتیبانی از پروتکل های لایه دوم مانند لیکوید سایدچین و شبکه رعد و برق را هنوز ارائه نمی دهند.

Coinbase در ماه مارس دسته بندی کردن را تصویب کرد ، در حالی که شرکت اظهار داشت که پس از این اقدام هزینه های کاربر تا 50٪ کاهش می یابد. در اوایل دسامبر ، کراکن ، یک سرویس تبادل رمزنگاری دیگر ایالات متحده ، از برنامه خود برای پشتیبانی از فناوری مقیاس سازی شبکه لایتنینگ در سال 2021 خبر داد.

تفسیر رسانه های اجتماعی در مورد این موضوع این توافق کلی را ارائه می دهد که صرافی ها ترجیح می دهند “قمارخانه های شت کوین” باشند تا اینکه از پیشرفت های مهم بیت کوین پشتیبانی کنند. در اوایل ماه دسامبر با انتشار پیامی در توییتر از طرف “Grubles” ، یک توسعه دهنده Blockstream (یک شرکت زیرساخت دارایی دیجیتال) وضعیت سیستم عامل های مبادله را که مانع بهبود بیت کوین شده اند را به عنوان “حرکت altcoiner” توصیف کرد. به گفته گروبلز ، این کار برای سوق دادن مردم به سمت altcoins انجام می شود: سامسون موو ، مدیر ارشد استراتژی Blockstream ، در این باره به Cointelegraph گفت:

“بیشتر صرافی ها به جای بهبود زیرساخت های بیت کوین برای کاربران خود بیشتر به دنبال فهرست کردن altcoins جدید برای افزایش حجم هستند. ادغام لایتنینگ و لیکویید کار چندان دشواری نیست و مدیر ارشد فنی Bitfinex پائولو آردوینو اظهار داشت که به دلیل شباهت های لیکویید با بیت کوین ، افزودن آن تنها چند ساعت طول کشید. همانند SegWit ، اگر موردی به نفع کاربران باشد اما درآمد فوری نداشته باشد به پشت گوش خواهد افتاد. ”

علی بیکوردی ، مدیرعامل سرویس گسترش بورس ارزهای رمزنگاری مستقر در کره جنوبی bitHolla ، نیز عدم پذیرش گسترده پروتکل های بهبود بیت کوین را نکوهش کرد. بیکوردی به Cointelegraph گفت: “بیت کوین در کد بیس فعلی خود گیر کرده است و چیز کمی به آن اضافه شده است.” در ادامه افزود:

“بسیاری از تغییرات جدید با taproot ، امضای schnorr و بسیاری از ویژگی های جالب دیگر هنوز به نرم افزار تولید اضافه نشده اند. پیش از این فرض می شد که این یک پروتکل مالی باز برای تعریف پول است اما سرعت محافظه کارانه آن را به عنوان یک دارایی قدیمی که فقط برای سرمایه گذاری می باشد در آورده است. “

با وجود این ، به طور کلی ، با سیل سرمایه گذاری های نهادی و احساس رو به رشد ارزهای رمزپایه که یک رده دارایی کامل تر است، سال 2020 یک سال برجسته برای فضای رمزنگاری بوده است. سال جدید وعده داده می شود که یک سال صنعت محور باشد و احتمالاً ارزهای دیجیتالی DeFi و بانک مرکزی تمرکز اصلی این سال می باشند. با این حال ، یادآوری روشهایی که صنعت رمزنگاری در سال 2020 با آن ها به موفقیت نرسیده و همچنین درس گرفتن از آنها نیز حائز اهمیت است.

برچسب‌ها
2020FUD

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420