هارد فورک

هارد فورک یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که باعث می شود بلوک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی معتبر شوند، یا بالعکس. برای انجام یک هارد فورک لازم است که همه نود ها (nodes) یا کاربران به آخرین نسخه از نرم افزار پروتکل به روز رسانی شوند.

فورک ها ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک جامعه رمزنگاری که از عملکردهای ارائه شده توسط بلاکچین موجود ناراضی هستند، آغاز شوند. فورک ها همچنین ممکن است به منظور یک جمع آوری سرمایه گسترده برای پروژه های فن آوری جدید یا عرضه های ارزهای دیجیتال رخ بدهند.

نکات کلیدی:

  • هارد فورک به تغییر اساسی پروتکل شبکه بلاکچین اشاره دارد که منجر به ایجاد دو شاخه می شود، یکی که پروتکل قبلی را دنبال می کند و دیگری که نسخه جدید را می سازد.
  • در یک هارد فورک، به توکن داران موجود در بلاکچین اصلی پس از انتقال به فورک جدید همان توکن ها داده می شود، اما ماینرها باید در مورد اینکه کدام بلاکچین را برای ادامه فعالیت انتخاب می کنند تصمیم بگیرند.
  • یک هارد فورک نه تنها در بیت کوین بلکه می تواند در هر بلاکچینی رخ دهد.

مفهوم یک هارد فورک

یک هارد فورک زمانی رخ می دهد که نود های آخرین نسخه از بلاکچین دیگر نسخه (های) قدیمی آن بلاکچین را قبول نکنند. این امر جدایی دائمی از نسخه قبلی بلاکچین را ایجاد می کند.

اضافه کردن یک قانون جدید به کد های یک بلاکچین، اساساً یک فورک در بلاکچین ایجاد می کند که یک مسیر بلاکچین جدید و به روز شده را دنبال می کند و مسیر دیگر در بلاکچین قدیمی ادامه می یابد. به طور کلی، بعد از مدت کوتاهی، افراد در بلاکچین قدیمی متوجه می شوند که نسخه ای که با آن کار می کنند منسوخ شده و به سرعت به آخرین نسخه کوچ می کنند.

فورک ها چگونه کار می کنند؟

یک فورک در بلاکچین می تواند در هر پلت فرم رمزنگاری – نه تنها بیت کوین – اتفاق بیافتد. این بدان دلیل است که بلاکچین ها و ارزهای دیجینال بدون توجه به اینکه در کدام پلت فرم رمزنگاری قرار دارند، اساساً مشابه هم کار می کنند.

به طور کلی تمام ماینر ها باید در مورد قوانین جدید و آنچه که یک بلوک معتبر در بلاکچین را شکل می دهد، توافق کنند. بنابراین هنگامی که می خواهید این قوانین را تغییر دهید، باید آن را “فورک”[1] کنید – مانند یک دو راهی در جاده – تا بتوانید نشان دهید یک تفاوت یا تغییر جهت در پروتکل انجام شده است. سپس توسعه دهندگان می توانند تمام نرم افزارها را به روز رسانی کنند تا قوانین جدید را به وجود بیاورند.

از طریق این روند انشعاب (فورکینگ) است که ارزهای دیجیتال مختلف با نام های مشابه بیت کوین به وجود آمده اند: بیت کوین کش، بیت کوین گلد و غیره.

نکته: همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، گره هایی که به روزرسانی نشده اند، قوانین جدید که باعث ایجاد واگرایی یا هارد فورک در بلاکچین می شوند را رد می کنند.

 

 

دلایل ایجاد یک هارد فورک

دلایل متعددی وجود دارد که  به خاطر آن توسعه دهندگان ممکن است یک هارد فورک را اعمال کنند، مانند اصلاح ریسک های امنیتی مهم در نسخه های قدیمی نرم افزار، افزودن یک عملکرد جدید و یا معکوس کردن معاملات؛ مانند زمانی که بلاک چین اتریوم یک هارد فورک را برای جلوگیری از هک “سازمان خود گردان غیرمتمرکز” (DAO) در پلتفرم خود به وجود آورد.

پس از هک، تقریباً تمام جامعه Ethereum به سود یک هارد فورک برای برگرداندن معاملاتی که در آن ها ده ها میلیون دلار ارز دیجیتال توسط یک هکر ناشناس دزدیده شده بود، رأی داد. هارد فورک همچنین به دارندگان توکن DAO کمک کرد تا سرمایه اتر (ETH) خود را پس بگیرند.

پیشنهاد یک هارد فورک در مورد اتریوم کاملا مشکل معاملات شبکه را بر طرف نکرد. در عوض، سرمایه های متصل به DAO را در یک قرارداد هوشمند تازه ایجاد شده قرار داد تنها با این هدف که امکان برداشت وجوه را توسط صاحبان اصلی، فراهم کند.

هارد فورک در مقابل سافت فورک

هارد فورک ها و سافت فورک ها اساساً یکسان هستند به این معنا که وقتی کد موجود در پلت فرم یک ارز دیجیتال تغییر می کند، پس از ایجاد نسخه جدید، یک نسخه قدیمی در شبکه باقی می ماند.

در یک سافت فورک، هنگامی که کاربران از بروزرسانی استفاده کنند فقط یک بلاکچین معتبر باقی می ماند. در حالی که در یک هارد فورک، بلاکچین های قدیمی و جدید هر دو در کنار یکدیگر وجود دارند، این بدان معنی است که نرم افزار باید به روز شود تا طبق قوانین جدید کار کند. هر دو چنگال انشعاب ایجاد می کنند، اما یک چنگال سخت دو بلاکچین ایجاد می کند اما یک چنگال نرم بلاکچین جدیدی تولید نمی کند.

با توجه به تفاوت در امنیت بین فورک های سخت و نرم، تقریباً همه کاربران و توسعه دهندگان در موردی که مشکل با یک سافت فورک هم بر طرف می شود، خواستار ایجاد یک هارد فورک هستند چرا که امنیت آن بالاتر است. تعمیرات اساسی بلوک ها در یک بلاکچین به قدرت محاسباتی فوق العاده ای نیاز دارد، اما حریم خصوصی حاصل از یک هارد فورک بیشتر از استفاده از سافت فورک است.

[1]  در اینجا به معنای منشعب کردن

 

منبع: investopedia

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.