صرافی بیت‌مکس

بیت‌مکس، یک پلتفرم معاملاتی است که برای سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به بازارهای مالی را فقط با استفاده از بیت‌کوین فراهم می‌کند.

یک صرافی ارز دیجیتال و معاملات مشتقات است، که در سیشل ثبت شده ( کوچکترین کشور قارۀ آفریقا) و در سراسر جهان دفاتر دارد.

بیت‌مکس، در سال 2014 توسط آرتور هیز، بن دلو و ساموئل رید، با تأمین مالی از خانواده و دوستان تأسیس شد. در سال 2016، این صرافی معاملات آتی دائمی را معرفی کرد که محبوب ترین محصول مشتق شدۀ آن شد.

در ژوئیه 2019، نوریل روبینی، منتقد ارزهای دیجیتال، اظهار داشت که این صرافی درگیر فعالیت‌های غیرقانونی است و به تریدرها اجازه می‌دهد بیش از حد ریسک کنند. دو روز بعد، توسط بلومبرگ گزارش شد که کمیسیون معاملات آیندۀ کالا (CFTC)، پس از بررسی، متوجه شد بیت‌مکس با اجازه دادن به تجارت آمریکایی‌ها در پلتفرم، قوانین را نقض کرده است.

در اول اکتبر سال 2020، هیز، رید، دلو و گریگوری دویر به اتهام نقض قانون رازداری بانک ایالات متحده و توطئه برای نقض این قانون و اعتراف آنها در عدم موفقیتشان در پولشویی متهم شدند. نام پرونده “U.S. v. Hayes et al” است، این پرونده با شمارۀ 20-cr-00500، در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در نیویورک است.

در تاریخ 6 آوریل 2021، مدیر عامل سابق بیت‌مکس، آرتور هیز، خود را در معرض اتهامات ایالات متحده به دلیل نقض قانون رازداری بانک قرار داد. وی با پرداخت 10 میلیون دلار وثیقه تا زمان رسیدگی به دادگاه در آینده در نیویورک آزاد شد.

بیت‌مکس (Bitmex) از نظر حجم معاملات، بزرگترین پلتفرم معاملاتی بیت‌کوین در جهان است. در این صرافی، ده‌ها هزار معامله‌گر یا به‌اصطلاح (تریدر) از سراسر جهان به معامله ارزهای دیجیتال، به‌‌خصوص بیت‌کوین می‌پردازند.

با فعالیت در بازارهای نقدی (Spot)، یعنی همان کاری که در صرافی‌های معمولی انجام می‌دهید، فقط می‌توانید از افزایش قیمت سود ببرید، اما با فعالیت در بازارهای مشتقه (Derivative) می‌توان از سقوط قیمت‌ها هم سود برد. بیتمکس یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های معاملات مشتقۀ بیت‌کوین است.

امکان سود بردن از سقوط قیمت‌ها یا همان شورت (Short) کردن (علاوه‌بر امکان سود بردن از افزایش قیمت) و همچنین معامله با اهرم (Leverage) یا همان امکان معامله با چند برابر سرمایۀ اولیه، باعث جذابیت بسیار بالای بیت‌مکس برای معامله‌گران شده است.

 

بررسی صرافی بیت‌مکس (BitMax)، شامل چهار قسمت است: اطلاعات عمومی، کارمزد، روش‌های واریز و امنیت.

 • اطلاعات عمومی

این پلتفرم در آگوست 2018 راه اندازی شد و در دو دامنۀ مختلف در دسترس است: BitMax.io و BTMX.com.

این صرافی توسط سه نفر هدایت می شود: جورج کائو (بنیانگذار و مدیر عامل BitMax.io) ، آریل لینگ (بنیانگذار و مدیرعامل BitMax.io) و شین مولیدور (رئیس جهانی توسعه تجارت در BitMax.io). همه این افراد تجربۀ مدیریت دارایی، بانکداری و امور مالی را دارند.

معاملات اهرمی (Leveraged Trading)

بیت‌مکس همچنین معاملات اهرمی را به کاربران خود ارائه می دهد. این بدان معنی است که شما می توانید برای خرید ارزهای دیجیتال از صرافی پول وام بگیرید. نرخ بهره به تجارت بستگی دارد اما ظاهراً می تواند به میزان 3.65٪ در سال (0.01٪ روزانه) باشد. همانطور که می‌بینید، معاملات اهرمی می‌تواند منجر به سود بزرگ اما همراه با زیان‌های بزرگ شود.

اهرم (Leverage) قابلیتی در بسترهای معاملاتی است که به معامله‌گر اجازه می‌دهد با چند برابر سرمایه اولیۀ خود معامله کند. به نوعی با استفاده از اهرم، معامله‌گران می‌توانند از صرافی سرمایه قرض بگیرند تا بتوانند سود خود را افزایش دهند.

در بیتمکس برای معاملات بیت‌کوین می‌توان تا رقم ۱۰۰ از اهرم استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ دلار سرمایه داشته باشید و از اهرم ۱۰ استفاده کنید، مانند این است که سرمایه‌تان برای معامله به اندازه ۱,۰۰۰ دلار باشد. بنابراین اگر با ۱۰۰ دلار به شکل معمولی معامله کنید و سود شما مثلاً ۱۰ دلار باشد، با اهرم 10، سود شما ۱۰۰ دلار خواهد بود.

اما پلتفرم‌های معاملاتی محض رضای خدا این کار را انجام نمی‌دهند. وقتی صرافی به شما پول قرض می‌دهد، مقداری از سرمایۀ شما را که به آن وجه تضمین یا (مارجین) (margin) هم می‌گویند، به عنوان گرو پیش خود نگاه می‌دارد. اگر بازار برخلاف پیش‌بینی شما عمل کند و ضرر شما برابر با وجه تضمین (به عنوان مثال ۱۰۰ دلار) شود، صرافی برای جبران خسارت، سرمایۀ اولیه را برمی‌دارد که به آن «لیکوئید شدن» (Liquidation) می‌گویند. سود اصلی صرافی از این کار، مقداری کارمزد است که با وجود تعداد بالای معامله‌گر، درآمد خوبی را به همراه دارد.

سرمایه‌گذاران آمریکایی

بیت‌مکس، همانند بسیاری از صرافی‌های دیگر، سرمایه‌گذاران ایالات متحده را در پلتفرم خود قبول نمی‌کند. اگر اهل ایالات متحده هستید و به دنبال بستر تجاری مناسب خود هستید، می‌توانید از صرافی مناسب دیگری که سرمایه‌گذاران آمریکایی را می‌پذیرد، استفاده کنید.

نمای ترید کردن در بیت‌مکس

صرافی‌های مختلف دیدگاه‌های تجاری متفاوتی دارند و هیچ‌کدام بهترین نیستند. شما باید خودتان تعیین کنید که کدام نمای تجاری مناسب شماست. آنچه در دیدگاه‌های تجاری معمولاً مشترک است این است که همگی، نمودار قیمت ارزهای دیجیتال و تاریخچۀ آن را نشان می دهد. قبل از اینکه صرافی را انتخاب کنید، سعی کنید نگاهی به نمای معاملات در آن بیندازید. تصویر زیر، نمای تجاری از صرافی بیت‌مکس است:

 

 

 • کارمزد

کارمزد صرافی بیت‌مکس بسیار رقابتی است. در حقیقت، اکثر کاربران این هزینه را نسبت به سود قابل توجهی که از یک معامله بدست می‌آورند، تقریبا مقدار ناچیزی می‌دانند.

کارمزد صرافی بیتمکس برای خریدار 0.0750٪ تعیین شده است، و هزینه فروشنده می‌تواند منهای 0.0250٪ باشد، بنابراین فروشنده در واقع تخفیف کمی‌در معاملات کسب می‌کند. لیست کامل کارمزدها را در آدرس www.bitmex.com/app/fees بررسی کنید.

سپرده‌ها و برداشت‌ها همچنان رایگان می‌باشد، که همیشه برای کاربران خوشایند است. معامله گران نباید پس از انجام معاملات نگران باشند، زیرا هیچ کارمزد پنهانی توسط صرافی بیتمکس از آنها گرفته نمی‌شود.

به طور کلی، کارمزد صرافی بیت‌مکس، به خصوص در قیاس با سایر صرافی‌‌‌های اصلی، که در آن هزینه‌ها معمولاً در حدود ۰.۲۵ درصد است، بسیار کم می‌باشد.

 روش‌های سپرده‌گذاری (Deposit Methods)

بیت‌مکس با سیمپلکس (Simplex)، که یک شرکت پردازش پرداخت و دارای مجوز از اتحادیه اروپا است، برای پرداخت از طریق کارت اعتباری در پلتفرم خود همکاری کرده است.

از طریق سیمپلکس، کاربران می‌توانند به راحتی دارایی‌های دیجیتال را فقط با کارت اعتباری یا نقدی خریداری کنند (VISA و Mastercard پذیرفته می شوند). سپرده ها از طریق سیمپلکس، به طور معمول بسیار سریع (10-30 دقیقه) است. حداقل مبلغ خرید 50 دلار است و کارمزد آن 3.50٪ از مبلغ واریز شده است.

حجم معاملات در صرافی بیت‌مکس

این صرافی با بیشترین حجم معاملات در روز، مقام اول لیست CoinMarketCap را به خود اختصاص می‌دهد.

 

معاملاتی که صرافی بیت‌مکس پشتیبانی می‌کند
 • قراردادهای آینده:

به توافق برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال، با قیمت از پیش تعیین شده در یک زمان مشخص در آینده گفته می‌شود.

 • قراردادهای دائمی‌:

یک قرارداد دائمی ‌یا Perpetual Contract شبیه به یک قرارداد سنتی است، با این تفاوت که هیچ تاریخ انقضا یا تسویۀ حسابی ندارد.

ارزهایی که صرافی بیت‌مکس پشتیبانی می‌کند

صرافی بیت‌مکس خدمات را تنها با بیت‌کوین به عنوان گزینۀ اصلی معاملات ارائه می‌دهد. مشتریان همچنین می‌توانند از طریق آلتکوین‌‌‌های دیگر از جمله کاردانو، بیت‌کوین‌کش، اتریوم، ترون، لایت‌کوین و ریپل به انتخاب‌‌‌های سالم دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر در صرافی بیت‌مکس هیچ پشتیبانی از ارز فیات وجود ندارد و این صرافی تنها بیت‌کوین را اداره می‌کند. این بدان معنی است که سود و زیان حتی در زمانی که با آلتکوین‌ها کار می‌کنید با بیت‌کوین نشان داده می‌شود. سپرده‌ها و برداشت‌ها فقط در بیت کوین قابل انجام است.

کشورهایی که صرافی بیت‌مکس پشتیبانی می‌کند

صرافی بیتمکس خود شرکتی است که در جمهوری سیشل به ثبت رسیده است. این یک سرویس جهانی است و به جز کشورهای زیر، بقیه کشورها را پشتیبانی می‌کند.

 • استان کبک در کانادا
 • کوبا
 • کریمه
 • سواستوپل
 • ایران
 • سوریه
 • کره شمالی
 • سودان

چنانکه در لیست بالا آمده است و می‌بینید که صرافی بیت‌مکس از کاربران ایرانی پشتیبانی نمی‌کند و اکانت‌هایی که آی پی آنها تغییر می‌کند را بلافاصله بلاک می‌کند.

برای رفع بلاک شدن حساب کاربری خود در بیتمکس، حتما بایستی مشخصات یکی از آشنایان یا اقوام خارج از کشور ایران ارسال شود. بنابراین لازم است بدانید که این صرافی ضمن جذابیت‌‌‌های بسیار زیاد، می‌تواند برای ایرانی‌ها نیز بسیار خطرناک باشد.

 • امنیت

امنیت بیتمکس در درجه اول قرار دارد، همچنین یک مبادله رمزنگاری شده است که امکان واریز و برداشت BTC را فراهم می کند. برخی از USP های امنیتی آن عبارتند از:

 1. آدرس های بیتمکس دارای چندین امضا با چندین کلید و نگهدارنده هستند.
 2. سیستم های بیتمکس از امنیت کلاس جهانی خدمات وب آمازون بهره می برند.

بنابراین بیت‌مکس دارای رتبه بالایی است و یکی از امن‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. بعلاوه، هنوز هیچ گزارشی درباره هک یا ناسازگاری آن انجام نشده است. حجم روزانۀ معاملات در  آن خود گویای این موضوع است که مبادلۀ قانونی آن را نیز بیان می کند. این صرافی با بیشترین حجم معاملات در روز، مقام اول لیست CoinMarketCap را به خود اختصاص می‌دهد.

جمع‌بندی

بیت‌مکس بزرگ‌ترین پلتفرم معاملاتی بیت‌کوین جهان است که البته به جز بیت‌کوین از معاملات چند ارز دیجیتال دیگر هم پشتیبانی می‌کند. معامله‌گران در بیت‌مکس می‌توانند با استفاده از قابلیت اهرم تا چندین برابر سرمایه خود به معامله بپردازند و سود خود را افزایش دهند. همچنین در بیت‌مکس می‌توان علاوه بر سود بردن از افزایش قیمت، از کاهش قیمت هم به سود رسید.

بیتمکس اجازۀ فعالیت به کاربران ایرانی را نمی‌دهد، بنابراین حتماً قبل از ورود به سایت بیت‌مکس آی‌پی خود را تغییر دهید و ریسک بلوکه شدن حساب کاربری را در نظر بگیرید.

این پلتفرم مکان مناسبی برای فعالیت تازه‌کارها نیست و یک فرد مبتدی ممکن است به راحتی تمام دارایی خود را از دست بدهد. بنابراین اگر تازه‌کار هستید، قبل از فعالیت در بیت‌مکس از بخش آزمایشی آن برای معامله استفاده کنید تا به تسلط کافی برای معاملات واقعی برسید.

 

منبع: cryptowisser

/en.wikipedia

nytimes

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/iranital/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420