renko chart

چارت رنکو چیست؟

معرفی

نمودار یا چارت‌ رنکو ریشه در ژاپن دارد و اولین بار در قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفتند. این روش توسط استیون نیسون به جهان معرفی شد که در کتاب خود با نام “فراتر از کندل‌استیک‌ها” در مورد این روش بحث کرد.

مشابه نمودارهای نقطه‌ای و شکلی، نمودارهای چارت رنکو نیز زمان و حجم معاملات را در نظر نمی‌گیرند. در مورد نمودارهای Kagi & Line-Break هم همینطور است. این نمودارهای “مستقل از زمان” تنها به عملکرد قیمتی یا پرایس اکشن یک دارایی توجه می‌کنند. کاربر باید در مورد میزان حرکت قیمت که در نمودار ثبت می‌شود، تصمیم بگیرد.

از همین رو، چارت‌های رنکو موارد اضافی یا نویزها را حذف می‌کنند و الگوهای نمودار را به راحتی قابل خواندن می‌کنند. سادگی و عینی بودن از مزایای اصلی این نمودارهاست.

نمودارهای عادی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم مانند میله‌ای یا شمعدان (بار و کندل‌استیک) دو بُعد قیمت و زمان را شامل می‌شوند. قیمت بر روی محور Y و زمان بر روی محور X رسم شده است. نمودارها با گذشت زمان، صرف نظر از روند قیمت، حرکت می‌کنند.

نمودارهای رنکو زمان و حجم را ترسیم نمی‌کنند، آن‌ها تغییرات قیمتی بزرگ و قابل توجه را نشان می‌دهند. حرکات یا نویز بی‌اهمیت قیمت را فیلتر می‌کنند و بر روی پرایس اکشن (Price Action) تمرکز می‌کنند. رنکو در زبان ژاپنی به معنی آجر است، به همین دلیل این نمودارها به نمودارهای آجری نیز معروف هستند.

ساختار و ویژگی‌های چارت رنکو

روش رسم چارت رنکو در مقایسه با نمودارهای شمعی یا میله‌ای سنتی کمی متفاوت است. چارت رنکو با اتصال دو قیمت ایجاد یا ترسیم می‌شوند.

در زیر تصویر یک نمودار خطی ساده نشان داده شده که با اتصال قیمت‌های بسته شدن ترسیم شده است. نقطه‌های قیمت در 100 و 105 توسط خط به هم متصل شده‌اند.

renko chart

چارت رنکو به جای خطوط، هر دو قیمت را با رسم کادری مطابق تصویر زیر به هم وصل می‌کند.

چارت رنکو

جعبه ای‌که با اتصال هر دو قیمت کشیده می‌شود آجر نامیده می‌شود. بنابراین هر آجر دو قیمت را نشان می‌دهد، یکی قیمت بالایی یا قله و دیگری قیمت پایینی یا دره نام دارد. در مثال بالا قیمت پایین آجر 100 و قیمت بالا 105 است.

آجر نشان داده شده در بالا صعودی است زیرا قیمت در حال افزایش است، بنابراین 105 که قیمت بالا است، قیمت فعلی است. به طور معمول، آجرهای صعودی توخالی کشیده می‌شوند در حالی که آجرهای نزولی با رنگ پر می‌شوند. نرم افزار نمودار ممکن است از کدگذاری سفارشی رنگ برای آجرها استفاده کند تا تفاوت بین آجر صعودی و نزولی به راحتی قابل شناسایی باشد. در این مورد، آجرهای توخالی نشان‌دهنده پرایس اکشن صعودی و آجرهای رنگی یا پر شده به معنای پرایس اکشن نزولی است.

در همین مثال، اگر قیمت بیشتر از 110 شود، آجر دیگری به صورت مورب با آجر قبلی کشیده می‌شود که از گوشه سمت راست بالای آن شروع می‌شود.

renko chart

در آجر جدید که صعودی هم هست، قیمت پایین 105 و قیمت بالا 110 است. توجه داشته باشید که 105 قیمت بالای آجر قبلی است و ما آجر فعلی را از آن قیمت شروع کردیم.

در صورت افزایش بیشتر قیمت، یک آجر صعودی دیگر به روش مشابه کشیده می‌شود، تصویر زیر را ببینید.

چارت رنکو

قیمت پایین آجر اخیر 110 و قیمت بالا (قیمت فعلی) 115 است. در صورت ادامه روند صعودی قیمت، آجرها نیز به همین ترتیب شکل می‌گیرند. اما اگر قیمت پایین آمد و به زیر قیمت پایین آجر قبلی رسید، باید آجر نزولی را ترسیم کنیم. در مثال نشان داده شده در بالا، قیمت فعلی 115 و قیمت پایین آجر 110 است. برای اینکه بتوان آن را نزولی در نظر گرفت، قیمت باید به زیر 105 حرکت کند که قیمت پایین آجر قبلی است.

در زیر تصویر آجر نزولی را در صورت کاهش قیمت به زیر 105 مشاهده می‌کنید.

renko chart

آجر نزولی به صورت مورب به گوشه سمت راست پایین آجر قبلی کشیده شده است. معمولاً با رنگ هایی مانند سیاه یا قرمز پر می شود تا بتوانیم به راحتی بین آجرهای صعودی و نزولی تفاوت را تشخیص دهیم. در مثال بالا، اگر قیمت بیشتر کاهش یابد و به زیر 100 برسد، آجر نزولی دیگری با شروع از گوشه سمت راست پایین آجر نزولی فعلی ساخته می‌شود. اگر قیمت به بالای ۱۱۵ برسد، آجر صعودی از گوشه سمت راست بالای آجر فعلی ترسیم می‌شود.

ارزش آجر

چارت رنکو برای حذف نویزهای بی‌مورد از داده‌ها مفید هستند. این امر با تعریف “ارزش هر آجر” (Brick Value) به دست می‌آید. در مثال بالا به تفاوت 5 امتیاز توجه کنید که همان مقدار ارزش آجر در این مورد است.

با تعریف ارزش آجر، کاربر می‌تواند در مورد پرایس اکشن تصمیم گیری کند. در مثال ما، یک آجر تنها زمانی رسم می‌شود که قیمت حداقل 5 امتیاز داشته باشد و در واقع “ارزش آجر” انتخابی ما است.

بنابراین اگر قیمت از 100 به 105 حرکت کند، یک آجر صعودی تشکیل می‌شود. اگر قیمت یک واحد زیر 105 باشد، آجر تشکیل نخواهد شد، بنابراین اگر قیمت در 104 باشد، چارت رنکو حرکت نخواهد کرد. از این رو با تعریف ارزش آجر، فرکانس آجرها و نویزهایی که می‌خواهیم حذف کنیم را انتخاب می‌کنم.

نمودار بالا را نیز می‌توان با استفاده از ارزش‌های آجر دیگر رسم کرد، اما اصول یکسان باقی می‌ماند. در ادامه در مورد چگونگی تعیین ارزش آجر صحبت خواهیم کرد. قبل از آن، در مثال آخر توجه کنید که چون یک نمودار ارزش آجری 5 واحدی است، اگر قیمت به 100 برسد، آجر نزولی بعدی و اگر قیمت به 115 برسد، آجر صعودی ترسیم می‌شود.

بنابراین قوانین برای تشکیل آجرهای صعودی یا نزولی واضح و عینی هستند. عینی بودن و بدون نویز بودن دو مزیت مهم نمودارهای رنکو علاوه بر جذابیت بصری آن‌هاست.

برای روشن شدن موضوع، اگر قرار است آجر صعودی بعدی در 115 ترسیم شود، همچنین اگر قیمت به 115 یا دقیقاً با همان قیمت برسد، آن را ترسیم خواهیم کرد. اگر آجر نزولی باید روی 105 ترسیم شود، اگر قیمت به 105 برسد، آن را نیز ترسیم خواهیم کرد.

تمرین

بیایید تمرینی برای ساختن چارت رنکو انجام دهیم تا با اصول اولیه آشنا شویم. در زیر جدول قیمت برای چارت رنکو با ارزش آجر 10 واحدی آورده شده است. توصیه می‌کنیم که ابتدا آن را در جدول ارائه شده در زیر آن امتحان کنند. توضیح در مورد رسم هر قیمت پس از آن آورده می‌شود.

 

چارت رنکو

 

رنکو

روشی که ما برای رسم چارت رنکو اتخاذ می‌کنیم این است که مقیاس را بر اساس مقدار آجر انتخاب شده تعریف می‌کنیم تا برای خوانایی بهتر، آن را یک عدد گرد نگه داریم. اگر مقدار آجر را 10 انتخاب کنیم، مقیاس استفاده شده 100، 110، 120 و غیره خواهد بود.

بیایید با قیمت اول شروع کنیم. ما نمی‌توانیم قیمت اول را صرفاً به این دلیل ترسیم کنیم که نمی‌دانیم آیا باید با آجر صعودی شروع کنیم یا آجر نزولی. از آنجایی که این نمودار ارزشی 10 آجری است، اگر قیمت 10 واحد افزایش یابد، با آجر صعودی و اگر 10 امتیاز پایین‌تر رفت، با آجر نزولی شروع می‌کنیم. چارت رنکو را نمی‌توان تنها با یک قیمت ترسیم کرد، بنابراین باید منتظر قیمت بعدی باشیم.

قیمت دوم 110.20 است، یعنی در حال افزایش است. از این رو با آجر صعودی شروع می‌کنیم و آن را همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ترسیم می‌کنیم.

 

renko chart

شماره ‘2' نوشته شده در بالای آجر یک عدد مرجع برای قیمت قله یا دره است.

چارت رنکو

اگر قیمت به 120 یا به زیر 90 برسد (قیمت پایین آجر قبلی) آجر بعدی رسم می‌شود؛ هر قیمتی که بین این دو ثبت شود درنظر گرفته نمی‌شود و به‌عنوان نویز برای چارت رنکو محسوب می‌شود.

قیمت سوم و چهارم بین دو سطح باقی می‌ماند و امکان ساخت یک آحر را نمی‌دهد. قیمت پنجم به بالای 120 رفته است، بنابراین آجر صعودی باید ترسیم شود. قیمت ششم و هفتم اجازه نمی‌دهند قبل از قیمت هشت که کمتر از نیاز سطح قیمت آجر نزولی است ترسیم شود.

چازت رنکو

renko chart

قیمت نهم امکان برگشت از آجر نزولی به آجر صعودی را فراهم می‌کند که قیمت به بالای 120 برگردد. سطح آجر صعودی بعدی 130 و سطح آجر نزولی 100 است. قیمت یازدهم و دوازدهم بین باند باقی می‌ماند. قیمت سیزدهم زمانی که به بالای 140 منتقل می شود، آجر صعودی را می‌سازد. قیمت چهاردهم اجازه ساخت آجر را نمی‌دهد. در زیر وضعیت ساخت آجر تاکنون آمده است.

چارت رنکو

renko chart

اگر بتوانید طرح را تا اینجا دنبال کنید، بقیه دنباله باید به راحتی قابل درک باشد. به عنوان تمرینی برای یادگیری رسم چارت رنکو، لطفا از داده های جدول زیر استفاده کنید و عمل قیمت باقیمانده را رسم کنید و با نمودار نمایش داده شده در زیر بررسی کنید.

چارت رنکو

renko chart

نمودار نشان داده شده در بالا زمان واقعی قیمت بسته شدن روزانه هندالکو (Hindalco)، یک شرکت استخراج معدن هندی، بین سال های 2013 تا 2014 است. در زیر نمودار مشابهی را داریم.

چارت رنکو

چارت رنکو بالا – پایین

ما نمودار رنکو را با قیمت بسته شدن به روش نشان داده شده در بالا ترسیم کردیم. همانطور که قبلاً مشاهده شد، نمودارهای رنکو را می‌توان تنها با یک قیمت ترسیم کرد.

آقای کوهن زمانی که “روش بالا-پایین” را برای ترسیم نمودارهای نقطه و شکل در اواخر دهه 1950 ابداع کرد، توانست تحولی در زمینه نمودارهای امروزی ایجاد کند. همین روش را می‌توان برای رسم نمودارهای رنکو نیز اجرا کرد. به جای قیمت بسته شدن، می توان از قیمت‌های بالا و پایین یک دوره خاص برای ترسیم نمودار استفاده کرد. برای ترسیم نمودارهای رنکو با این روش باید قیمت بالا یا قیمت پایین یک دوره خاص در نظر گرفته شود. قوانین به شرح زیر است:

  • اگر قیمت بالاترین سطح جدید را تشکیل دهد و برای آجر صعودی بعدی واجد شرایط باشد، قیمت پایین باید نادیده گرفته شود و آجر صعودی باید با اتصال قیمت های بالا رسم شود.
  • پس از تشکیل یک آجر صعودی، اگر قیمت برای واجد شرایط بودن آجر صعودی، قیمت بالای جدید را ایجاد نکرد، قیمت پایین آن دوره را در نظر بگیرید تا بررسی کنید که آیا معیارهای تشکیل آجر نزولی برآورده شده است یا خیر، اگر بله، آجر نزولی را طرح کنید. اگر نه، ادامه دهید.
  • اگر قیمت فعلی قیمت پایین جدیدی را تشکیل می‌دهد و واجد شرایط آجر نزولی است، ابتدا قیمت پایین دوره بعدی را در نظر بگیرید تا بررسی کنید که آیا می‌توان آجر نزولی دیگری تشکیل داد. اگر بله، یک آجر نزولی تشکیل دهید. اگر نه، قیمت بالای دوره را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا معیارهای معکوس برآورده شده است یا خیر.

از این رو، با این روش، اگر آخرین آجر صعودی بود، ابتدا قیمت بالا و اگر آخرین آجر نزولی بود، ابتدا قیمت پایین را در نظر می‌گیریم.

در زیر جدول قیمت و نمودار توضیحی در مورد ساخت چارت رنکو بالا-پایین آورده شده است.

renko chart

چارت رنکو

نمودارهای رنکو بالا-پایین پویاتر و پرتکاپوتر هستند.

یک تفاوت اصلی بین چارت رنکو و نمودار P&F این است که ما مجبور نیستیم روش / ارزش معکوس را در چارت رنکو تعریف کنیم. ما فقط باید مقدار آجر را برای رسم چارت رنکو تعریف کنیم که تصمیم‌گیری را بسیار ساده می‌کند.

تعیین ارزش آجر

ما ساخت چارت رنکو را با استفاده از اعداد مطلق یا گرد‌شده  مانند 5 یا 10 مورد بحث قرار دادیم. چارت رنکو را می‌توان با هر عددی ترسیم کرد. اما اغلب یک نمودار در محدوده وسیعی حرکت می‌کند که تعیین ارزش آجر را دشوار می‌کند. نموداری مثل چارت شرکت آبان آفشور (Aban Offshore) که در مقطعی از زمان قیمتش بر روی 5000 بود و از آنجا به 200 رسید. اگر از ارزش آجر 50 در 5000 استفاده کنیم، می‌شود 1٪ از آن قیمت، اما اگر از همان ارزش آجر استفاده کنیم و قیمت تا 200 کاهش یابد، چه؟

ارزش آجر در اینجا دیگر 1٪ ​​نیست، بلکه 25٪ قیمت است! این مسئله اصلی با نگاه کردن به چارت رنکو با مدت زمان بیشتر با اعداد مطلق است.

تکنولوژی به کمک حل این موضوع می‌آید. برای رسم چارت رنکو می‌توانیم از مقادیر log-scale و log-brick استفاده کنیم. بنابراین اگر از مقیاس log 1% استفاده کنیم، اگر قیمت 1% بالاتر رود، یک آجر صعودی تشکیل می‌شود. زمانی که قیمت دوباره 1% بالاتر رفت، به همین ترتیب آجر بعدی ساخته می‌شود. اگر قیمت کمتر از آجر قبلی باشد، آجر نزولی تشکیل می‌شود. اگر قیمت بالاتر از سطح آجر قبلی باشد، آجر صعودی از نزولی شکل می‌گیرد. اصول یکسان باقی می‌ماند، اما از ارزش لاگ آجر به جای قدر مطلق استفاده می‌شود.

در زیر چارت رنکو هندالکو با ارزش آجر 1% آمده است.

renko chart

در زیر نمودار شرکت بهارات الکتریکال (Bharat Heavy Electricals) با سایز 5 آجر رنکو رسم شده است.

چارت رنکو

بهارات در فوریه 2015 در حدود قیمت 300 دلار معامله می‌شد و در مارس 2016 به زیر 100 دلار رسید. نمودار مناسب به نظر می‌رسد اما تجارت در مرحله بعدی به دلیل مشکل ارزش آجر دشوار است. به عبارت ساده، سایز 5 آجر زمانی که با قیمت 300 دلار معامله می‌شد، 1.66 درصد قیمت می‌شود و زمانی که به قیمت 100 معامله می‌شود، 5 درصد قیمت است. بنابراین نمی‌توان همان ارزش آجر را استفاده کرد و باید با تغییرات قیمت آن را تغییر داد که معمولاً کار بسیار دشواری است. بنابراین، تجزیه و تحلیل نمودار بلندمدت با اندازه آجر مطلق دشوار است.

آجرهای لاگ مزیت‌های زیادی دارند. در زیر چارت رنکو از شرکت بهارات با ارزش آجر 5٪ برای همان دوره ترسیم شده است.

renko chart

ارزش آجر بر اساس سطح قیمت به دلیل مقیاس ورود به سیستم تغییر می‌کند که دقیق و عملاً امکان پذیر است. به نمودار نشان داده شده در بالا توجه کنید که در آن آجرها بزرگ هستند زیرا سطح قیمت بالا بوده و با کاهش قیمت به سطوح پایین‌تر، کوچکتر می‌شوند.

این امر به کاربران امکان آن را می‌دهد که نمودار ثابتی را ترسیم کنند و مهمتر از همه، آنها را عملاً برای معاملات قابل استفاده کند. در زیر نمودار بهارات با اندازه آجر 1.5% برای همان دوره رسم شده است. آن را با شکل 1 مقایسه کنید و تفاوت را در قسمت دوم زمانی که سهام شروع به سقوط کرد، متوجه شوید.

چارت رنکو

مزیت بزرگ نمودارهای Log Brick این است که به جستجوی فرصت‌ها در سراسر یا گروهی از سهام شرکت‌ها می‌پردازند.

ارزش آجر 5 برای یک سهام که با 1000 واحد معامله می‌شود و برای موردی که با 100 معامله می‌شود متفاوت است، بنابراین اسکن با اندازه آجر مطلق غیرممکن است. اما 1% در سراسر نمودار صرف نظر از سطح قیمتی که سهام در آن معامله می شود، 1% قیمت باقی می ماند.

بنابراین می‌توانیم یک اسکنر را برای به‌دست آوردن راهکار مناسب در میان گروهی از نمودارهای رنکو با استفاده از ارزش آجر لاگ اجرا کنیم.

تعریف آن با مقیاس log سازگاری را به ارمغان می‌آورد و تست سیستم را تسهیل می‌کند. شما می‌توانید بررسی‌کننده‌ها را برای گروهی از سهام شرکت‌های مختاف اجرا کنید که تجزیه و تحلیل نمودار را ساده‌تر و منطقی‌تر می‌کند. از این رو نمودارهای لاگ رنکو بر سایر روش‌ها ارجحیت دارند.

ارزش آجر ATR

بسیاری از افراد و نرم افزارها از میانگین محدوده واقعی (ATR) 14 روزه  به عنوان ارزش آجر پیش فرض برای چارت رنکو استفاده می‌کنند. منطق این است که نوسانات را در نظر می‌گیرد و نمودار را بر اساس آن نشان می‌دهد.

میانگین محدوده واقعی درواقع اندیکاتور نوسانات در تحلیل تکنیکال است که در ابتدا توسط ولز وایلدر برای بازار کالا طراحی شده‌است.

مشکل این نوع روش این است که ارزش آجر همراه با ATR تغییر می‌کند. بنابراین، اگر بر اساس نمودار رنکو مبتنی بر ATR قبلی وارد شده باشید، نحوه برخورد با آن در صورت تغییر ATR که منجر به تغییر در ارزش آجری و ساختار نمودار می‌شود، نیز متفاوت خواهد بود. از این رو مقادیر لاگ آجر بر روش‌های پویا برای تعیین مقادیر آجر ترجیح داده می‌شوند.

تایم فریم

در نمودارهای شمعدانی و میله‌ای سنتی، می‌توانیم نمودارهای با بازه زمانی بیشتر را با استفاده از تایم فریم‌های ماهانه، هفتگی، سالانه و غیره ترسیم کنیم. همچنین در نمودارهای رنکو می‌توانیم با تنظیم ارزش آجری به‌جای استفاده از قیمت‌های هفتگی، ماهانه یا سالانه، به همین نتیجه برسیم.

به‌جای رسم نمودارها با استفاده از داده‌های قیمت هفتگی یا ماهانه، توصیه می‌کنیم نمودارهای ارزش آجری بالاتر را با استفاده از داده‌های قیمت روزانه به منظور تجزیه و تحلیل در قالب بزرگتر ترسیم کنید.

بنابراین، برای تجزیه و تحلیل کوتاه‌مدت، می‌توانید از یک ارزش آجر 0.50% در نمودار روزانه استفاده کنید. از نمودار روزانه با ارزش آجری 1% برای بدست‌آوردن تصویری متوسط و ارزش آجر 3% یا 5% را برای دریافت تصویر بسیار بزرگتر استفاده کنید.

در زیر نمودار رنکو از شرکت Tvs Motors با ارزش آجر 0.50% ترسیم شده است.

renko chart

همان نمودار با ارزش آجر 1% نیز در زیر نشان داده شده است.

چارت رنکو

می‌توانید متوجه شوید که مقادیر آجر فشرده شده و نویز کاهش می‌یابد.

همچنین در زیر نموداری از موتور Tvs Motors است که با ارزش آجری 5% ترسیم شده است تا نمایی بزرگتر داشته باشید.

renko chart

با افزایش قیمت می‌توانید بیشتر‌شدن اندازه آجر را مشاهده کنید. این مزیت نمودارهای لاگ است و از این رو خطوط روند و تحلیل‌های دیگر در این نمودارها منطقی‌تر می‌شوند.

به همین ترتیب، برای فواصل زمانی درون روز، یک بازه زمانی یک دقیقه‌ای را برای ترسیم نمودارها توصیه می‌کنم. حتی می‌توان از 0.25٪ ارزش آجر نیز برای رسم نمودار سهام استفاده کرد. ارزش مطلق آجری 10 و 25 را برای نمودارهای نیفتی (شاخص معیار بازار سهام هند) در بازه زمانی یک دقیقه توصیه می‌کنیم. می توان این مقادیر آجری را بر اساس سبک و ترجیحات معاملاتی تنظیم کرد  یک معامله‌گر که به دنبال تعداد معاملات بیشتر است، می‌تواند ارزش آجر کمتری را انتخاب کند. از سوی دیگر یک معامله‌گر مومنتوم می‌تواند ارزش آجری را افزایش دهد تا بتواند روند را تشخیص دهد.

می‌توان اطمینان داد که سبک شما هر چه باشد، پیروی از این نمودارهای ساده مطمئناً به شما در فیلتر کردن معاملات غیر ضروری و مقابله با مسائل احساسی و معاملات بیش از حد کمک می‌کند.

آجر معکوس

سوالی که پس از این مقدمه مطرح می‌شود این است: آیا وقتی رنگ آجر تغییر می‌کند می‌توان بر اساس آن خریدوفروش کرد؟ به عبارت دیگر، آیا زمانی که آجر رنگی (نزولی) به آجر توخالی (صعودی) تبدیل می‌شود، می توانیم خرید کنیم و بالعکس؟ پاسخ ساده بله است، اما متأسفانه پیروی از این استراتژی به‌ظاهر ساده بسیار دشوار است.

این تغییر آجر از نزولی به صعودی یا صعودی به نزولی را الگوی معکوس آجری می‌نامند. الگوی معکوس آجر صعودی زمانی اتفاق می‌افتد که یک آجر نزولی به آجر صعودی تغییر کند. به طور مشابه، زمانی که آجر صعودی به نزولی تغییر کند، یک الگوی آجر معکوس نزولی شکل می‌گیرد. تصویر زیر را ببینید.

چارت رنکو

شکل‌گیری آجر معکوس نشان می‌دهد که قیمت روند را تغییر داده است. اهمیت رویداد معکوس چیزی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

شکل‌گیری آجر معکوس در نمودارهایی با ارزش آجری بالاتر به وضوح معنادارتر هستند. بیایید وقتی بحث در مورد تحلیل الگوی رنکو تکمیل شد به این موضوع بپردازیم.

بیایید در مورد تجزیه و تحلیل نمودار رنکو با روش‌ها و الگوهای مرسوم شروع کنیم.

نظریه‌های سنتی

از توضیح دقیق در مورد نظریه‌های رایج در تحلیل تکنیکال اجتناب می‌کنیم چراکه مقاله‌های بسیاری نیز در این زمینه موجود است.

در بخش پیش رو، تمام نمودارهای رنکو با ارزش آجری 1% در نمودار روزانه ترسیم شده‌اند و نشان‌دهنده عملکرد میان مدت قیمت هستند. با این حال، مفاهیم مورد بحث بر روی تمام مقادیر و بازه‌های زمانی آجری قابل اجرا خواهند بود.

سطح حمایت و مقاومت

اصطلاح حمایت و مقاومت برای کسانی که با تحلیل تکنیکال آشنایی دارند نیازی به توضیح ندارد. به زبان ساده، حمایت سطحی است که انتظار می‌رود تقاضا بر عرضه غلبه کند و مقاومت سطحی قیمتی است که انتظار می‌رود عرضه بر تقاضا غلبه کند.

تمامی ابزارها و روش‌های شناسایی حمایت و مقاومت در نمودارهای معمولی، در نمودارهای رنکو نیز قابل اجرا هستند. مشاهده خواهید کرد که تجزیه و تحلیل در این نمودارها به دلیل ویژگی خاص نمودارهای رنکو در حذف‌کردن داده‌های ناچیز برای نشان دادن تصویر واضح، ساده‌تر می‌باشد.

خط حمایت و مقاومت

قله‌ها و کف‌های قبلی به عنوان سطوح قیمت حمایت و مقاومت مهم در نظر گرفته می‌شوند. ما می‌توانیم یک خط افقی را از آن سطوح مذکور ترسیم کنیم تا خط حمایت و مقاومت را ترسیم کنیم.

به نمودار رنکو مربوط به شرکت Ajanta pharma  در زیر مراجعه کنید که خطوط حمایت و مقاومت را نشان می‌دهد.

renko chart

با توجه به وضوح روندهایی که نمودار رنکو به تصویر می‌کشد، از لحاظ بصری بسیار چشم‌نواز و ساده هستند. در نمودار نشان داده شده در بالا، خطوط افقی از قله‌ها و کف‌های قیمتی مهم ترسیم شده‌اند که به عنوان حمایت و مقاومت عمل می‌کنند.

اصل تغییر قطبیت که در آن سطح حمایت قبلی در صورت شکسته‌شدن به سطح مقاومت تبدیل می‌شود و بالعکس نیز در نمودار بالا به وضوح قابل مشاهده است. فلش‌های مشخص شده در نمودار بالا اصل قطبیت را بیان می‌کند.

سطح حمایت و مقاومت در چارت رنکو

دو قله و دو دره از جمله الگوهای محبوبی هستند که در نمودارهای قیمتی سنتی استفاده می‌شوند . دو قله یک الگوی برگشت نزولی است که زمانی شکل می‌گیرد که دو قله در یک سطح مشابه تشکیل شوند و قیمت به زیر خط گردن (پایین ترین نقطه بین دو) سقوط کند. به طور مشابه، زمانی که قیمت در یک منطقه دو دره را تشکیل می‌دهد و بالاتر از خط گردن (بالاترین نقطه بین دو دره) قرار می‌گیرد، این یک الگوی دو کفی معکوس صعودی است. تصویر زیر را ببینید.

چارت رنکو

الگوهای دو قله و دو دره که در بالا توضیح داده شد را می‌توان در نمودارهای رنکو نیز شناسایی کرد. به تصویر نمونه‌های نشان داده شده در نمودار زیر نگاه کنید.

renko chart

یک الگوی دو دره در نمودار رنکو با دو آجر نزولی که در یک سطح مشابه ظاهر می‌شوند و یک شکاف در بالای خط گردن الگو مشخص می‌شود.

به طور مشابه، قیمت پایین‌تر از خط گردن پس از قله‌های تشکیل دهنده آجر در سطح مشابه، الگوی دو قله در نمودار رنکو است. اگر توجه داشته باشید، شناسایی چنین الگوهایی با نمودارهای رنکو بسیار ساده و عینی است.

دو دره یک الگوی صعودی است که نشان می‌دهد قیمت در نقطه محوری قبلی حمایت شده است. به طور مشابه، دو قله یک الگوی نزولی است که نشان می‌دهد قیمت در نقطه اوج قبلی مقاومت دیده است. علاوه بر گردن، شکل‌گیری آجر معکوس فرصتی را برای ساخته‌شدن الگوهای مختلف فراهم می‌کند. معکوس شدن آجر پس از تشکیل حمایت یا مقاومت در آجر قبلی اولین نشانه از این است که قیمت تحت تأثیر این سطوح است. اگر این ترکیب در معامله استفاده شود، سیگنال ورود زودهنگام اما با استاپ پایین‌تر می‌دهد. برای نمونه به تصویر زیر مراجعه کنید.

چارت رنکو

الگوی حمایتی دو دره رنکو زمانی قابل شناسایی است که یک آجر صعودی پس از تشکیل دو آجر در سطح مشابه که نشان دهنده حمایت است، ظاهر شود. اگر قیمت به زیر آجر ساپورت برسد، الگو نفی می‌شود.

الگوی مقاومتی دوقله رنکو زمانی شکل می‌گیرد که آجر نزولی پس از تشکیل دو آجر صعودی در سطح مشابه ایجاد شود. این یک الگوی نزولی است که اگر آجر دیگری در بالای آجر مقاومت تشکیل شود موفق به شکل‌گیری نخواهد شد.

در زیر چار رنکو متعلق به شرکت پتروشیمی هندی به‌نام گایل را داریم که سطوح حمایت و مقاومت رنکو را نشان می‌دهد.

renko chart

در اینجا یک آجر معکوس تاییدیه‌ای برای شکل‌گیری سطح حمایت و مقاومت می‌باشد.

همچنین برای تأیید شکل‌گیری سطح حمایت یا مقاومت رنکو می‌توان منتظر شکست خط گردن بود، اما برای این مورد چارت‌های با ارزش آجری پایین‌تر را توصیه می‌کنیم. اطلاعات بیشتر در این باره را رد ادامه خواهیم داد.

آجر معکوس، شکل‌های ظاهر شده را فیلتر می‌کند و سایر روش های تجزیه و تحلیل به ما در شناسایی فرصت‌های معاملاتی بهتر کمک می‌کنند.

الگوهای قله و دره چندگانه مانند سه قله، سه دره نیز می‌توانند به روشی مشابه شناسایی شوند. برای مثال نمودار سهام شرکت ریلاینس اینداستریز (Reliance Industries Limited) را در زیر ببینید.

چارت رنکو

توجه داشته باشید که در صورت شکل‌گیری سه قله، الگوی دو قله نیز فعال می‌ماند زیرا آجر صعودی با قیمت شکسته نمی‌شود.

در مورد اهداف و قوانین خروج توضیح بیشتری نداده‌ایم و بحث را در اینجا به الگوها و تجزیه و تحلیل محدود می‌کنیم. به‌کارگیری این الگوها در معاملات به طور مفصل در فصل‌های بعدی همراه با قوانین عینی توضیح داده خواهد شد.

در زیر نمودار اخیر سهام شرکت ریلاینس را نشان می‌دهد که رنکو سه قله و سه دره را نشان می‌دهد.

renko chart

الگوی A سه تایی است که با آجر نزولی معکوس شکل گرفته است. الگوی B سه دره نیست زیرا آجر بلافاصله معکوس نشده است، اگرچه که در نهایت این اتفاق افتاده است. الگوی C جایی است که آجر به حالت نزولی تبدیل نمی‌شود، بنابراین ساختار سه قله را شکل نمی‌دهد و در واقع یک الگوی شکست مقاومت است.

در زیر نموداری از سهام بانک مرکزی هند (State Bank of India) وجود دارد که الگوهای حمایت و مقاومت رنکو را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

در این چارت حرکت قیمتی از 150 واحد تا رسیدن مجدد به 150 دارای تعدادی الگوی حمایت و مقاومت رنکو است.

کف بالاتر و سقف پایین‌تر

هنگامی که یک کف قیمتی بالاتر از کف قیمتی قبلی تشکیل می‌شود، به عنوان الگوی کف بالاتر یا صعودی شناخته می‌شود که اولین نشانه شکل‌گیری یک روند معکوس صعودی است.

به همین ترتیب، زمانی که یک نقطه اوج قیمتی پایین‌تر از اوج قیمت قبلی تشکیل می‌شود، یک سقف پایین‌تر ساخته می‌شود، این اولین سیگنال از آغاز روند نزولی است. شکل‌گیری آجر معکوس به شناسایی این الگوها کمک می‌کند. نمودار آمبوجا سمنت، شرکت سیمان هندی، را در زیر مشاهده کنید.

renko chart

تشکیل الگوی سه قله که در نمودار بالا نشان داده شده است با یک روند نزولی قابل توجه دنبال می‌شود. قیمت یک کف بالاتر را در قسمت پایین تشکیل داده است که نشان دهنده برگشت روند صعودی است.

خطوط حمایت و مقاومت

خط روند افقی یکی دیگر از تکنیک‌های محبوب است که در آن خطی ترسیم می‌شود که چندین قله و دره را به هم متصل می‌کند تا منطقه عرضه و تقاضا را شناسایی کند.

در زیر نموداری از بانک اکسیس (Axis) رسم شده است که خطوط افقی حمایت – مقاومت را در نمودار رنکو نشان می‌دهد.

چارت رنکو

در این تصویر الگوی دو دره رنکو در خط حمایت و زمانی که قیمت در خط مقاومت قبلی شاهد حمایت است، قابل مشاهده است.

فیبوناچی

دنباله فیبوناچی از نام ریاضیدان ایتالیایی لئوناردو پیزا، معروف به فیبوناچی نامگذاری شده است. او این توالی را در قرن دوازدهم به دنیای غرب معرفی کرد. گفته می‌شود که این دنباله قبلاً به عنوان اعداد ویراهانکا در ریاضیات هند توصیف شده است.

دنباله فیبوناچی مجموعه ای از اعداد است که در زیر نشان داده شده است

0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144، 233، 377

هر عدد در این توالی مجموع دو عدد قبل از خود است. به عنوان مثال، 2 با جمع کردن دو عدد قبل از آن (1 + 1) ساخته می‌شود. به همین ترتیب، 3 با جمع دو عدد قبل از آن (2 +1) و غیره ساخته می‌شوند.

اگر یک عدد از این توالی بر عدد قبل از آن تقسیم شود، نسبت 61.8% به‌دست می‌آید که به آن نسبت طلایی نیز گفته می‌شود.

اگر یک عدد در این دنباله به عدد بعد از آن تقسیم شود، نسبتی که به دست می‌آوریم 38.20٪ است.

به همین ترتیب، هر عدد در دنباله 23.60٪ از عدد موجود در سه جایگاه بعد از آن است.

“فیبوناچی اصلاحی” ابزاری است که به طور گسترده برای شناسایی سطوح حمایت، مقاومت و اهداف دنبال می‌شود. معامله‌گرانی که به دنبال معامله در زمانی هستند که قیمت درست باشد، نسبت‌های فیبوناچی را برای محاسبه برگشت به روند در نمودارهای قیمتی استفاده می‌کنند.

به طور کلی، اعداد 23.60٪، 38.20٪، 50٪، 61.80٪ و 78.60٪ به عنوان نسبت های فیبوناچی در نظر گرفته می‌شوند. در واقع سطح 50% هیچ ربطی به دنباله فیبوناچی ندارد، اما معامله‌گران از این سطح نیز استفاده می‌کنند زیرا تمایل قیمت به معکوس‌شدن پس از عقب‌نشینی نیمی از حرکت قبلی وجود دارد.

می‌توان این توالی را در نمودارهای رنکو نیز اعمال کرد. وقتی این نسبت‌ها بر روی نمودار قیمتی اعمال می‌شوند، نمی‌دانیم که کدام نسبت به قیمت مربوط می‌شود. آجر معکوس می‌تواند به عنوان یک ابزار تأیید در نمودارهای رنکو عمل کند.

نمودار رنکو  مربوط به صنایع گراسیم، شرکت تولیدکننده مصالح ساختمانی هندی، را که در زیر نشان داده شده است با 23.60٪، 38.20٪، 50٪ و 61.80٪ فیبوناچی اصلاحی مشاهده می‌کنید.

renko chart

قیمت در 23.6% اصلاحی حمایت نشد و از سطح نسبت 38.20% معکوس شد. قیمت با شکل‌گیری یک آجر معکوس به روند صعودی بازگشته است.

در زیر نمودار گراسیم در اواخر سال 2016 آمده است.

چارت رنکو

در اینجا قیمت از سطح 50 درصدی فیبوناچی حرکت نوسانی رو به پایین قبلی بازگشت کرد و یک مقاومت رنکو را تشکیل داد.

سایر تکنیک‌های فیبوناچی مانند پسوندها یا خوشه‌های فیبوناچی را می‌توان به روشی مشابه در نمودارهای رنکو اعمال کرد.

خط روندها

خط روند یکی دیگر از ابزارهای اساسی و محبوب مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است. این خطوط عمدتاً برای شناسایی روند روی نمودار ترسیم می‌شوند. آنها همچنین ابزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل حمایت، مقاومت و شکست هستند. یک خط روند صعودی با اتصال حداقل دو قیمت پایین و خط روند نزولی با اتصال حداقل دو نقطه اوج رسم می‌شود.

renko chart

خطوط روند را می ‌وان به روشی مشابه در نمودارهای رنکو ترسیم کرد. پایین حداقل دو آجر را به هم وصل کنید تا خط صعودی در حال افزایش را بکشید. یا قیمت بالای حداقل دو آجر برای رسم خط نزولی در حال سقوط مورد نیاز است.

در زیر نمودار رنکو از شرکت مهندسی AIA آمده است که خطوط روند مختلف را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

خط روند A یک خط صعودی روبه‌رشد است که پایین‌ترین سطح آجرهای نزولی را به هم متصل می‌کند. خط روند B یک خط نزولی است که نقاط بالای آجرهای صعودی را به هم متصل می‌کند. خط روند C یک خط افقی است که با اتصال نقاط اوج یا قله‌ها ترسیم می‌شود، مقاومتی را نشان می‌دهد که قیمت در نهایت کاهش یافته و منجر به شکست قیمتی می‌شود. خط روند D یک خط صعودی نسبتاً تند است که با اتصال کف‌ها ترسیم می‌شود.

در زیر نمودار رنکو از Reliance infra آمده است که شکست خط روند را نشان می‌دهد.

renko chart

نقطه A و B یک شکست قیمت نزولی از خطوط روند صعودی را نشان می‌دهد. نقطه C یک شکست قیمت از خط روند مقاومت پس از تشکیل دو کف قیمتی است.

خطوط کانال

خطوط کانال با کشیدن یک خط موازی با خط روند بر روی نمودار رسم می‌شوند. تصویر نشان داده شده در زیر خطوط کانال در حال افزایش، سقوط و افقی را نشان می‌دهد.

renko chart

یک خط صعودی که به موازات یک خط روند صعودی کشیده شده است، خطوط کانال رو به افزایش را نشان می‌دهد. به طور مشابه، یک خط کانال در حال سقوط با ترسیم یک خط موازی با خط روند نزولی رسم می‌شود. خطوط کانال افقی با رسم خط موازی با یک خط روند افقی ترسیم می‌شوند.

در زیر نمودار رنکو از Abirlanuvo است که خطوط کانال در حال سقوط و افزایش را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

الگوهایی با خطوط روند

الگوهای نمودارهای سنتی مانند سر و شانه، فنجان و دسته، سقف و کف گرد، مثلث‌ها و غیره را می‌توان در نمودارهای رنکو نیز مشاهده کرد. ظاهر بصری جذاب و روش های فیلتراسیون نویز، تجزیه و تحلیل تکنیکال را در نمودارهای رنکو بسیار ساده‌تر و موثرتر می‌کند.

به نمودار رنکو متعلق به شرکت فولاد تاتا که در زیر نشان داده شده است نگاهی بیندازید.

renko chart

حرکت نوسانی B همراه با حرکت نوسانی A. همچنین حرکت نوسانی C پس از حرکت نوسانی B. در نهایت حرکت D با شکست قیمتی ماجه می‌شود. این درواقع شکل‌گیری یک همگرای مثلثی است که در آن خطوط روند به شناسایی شکست کمک کردند.

در زیر نموداری از شرکت‌های آدانی آمده است که الگوهای نمودار را به همراه خطوط روند نشان می‌دهد.

renko chart

شکل‌گیری الگوی فنجان و دسته در نقطه A و B بر روی نمودار شرکت آدانی نشان داده شده در بالا کاملا واضح بود. جدای از آن‌ها، شکل‌گیری سطح مقاومت، حمایت و شکست خط روند در نمودار نشان داده شده است.

در زیر نمودار رنکو متعلق به شرکت TCS است که خطوط روند و الگوهای مقاومت-پشتیبانی را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

نمودار زیر نشان داده شده از داروسازی Aurobindo نمونه دیگری از الگوهای مقاومت-حمایتی و شکست خط روند در نمودار رنکو است.

renko chart

در زیر نمودار رنکو از تاتا موتورز آمده است که مفاهیم مورد بحث در این مقاله را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

چند نمودار دیگر در زیر نمایش داده می شود تا مطالعاتی را که تا کنون مورد بحث قرار داده ایم نشان دهد. در زیر نمودار رنکو از دکتر ردی (Dr Reddy) آمده است.

renko chart

الگوی A سر و شانه معکوس است و الگوی B الگوی سر و شانه در نمودار دکتر ردی نشان داده شده در بالا است. یک سروشانه بزرگتر نیز در حال شکل‌گیری است اما برای جلوگیری از سردرگمی در نمودار نشان داده نشده است. شناسایی این الگوهای سنتی در نمودارهای رنکو آسان‌تر است.

در زیر نموداری از سهام شرکت Hero Motocorp وجود دارد که شکل‌گیری سطوح حمایت و مقاومت رنکو را نشان می‌دهد. شکل گیری کف بالاتر به‌دنبال شکست خط روند افقی در نمودار نشان داده شده است.

چارت رنکو

در زیر نمودار رنکو از BEML نشان داده شده است که خطوط روند و شکل‌گیری مثلث همگرا را نشان می‌دهد.

renko chart

نمودارهای ارزش آجری بالاتر

تصویر درجه بزرگتر را می توان با استفاده از ارزش آجری بالا تجزیه و تحلیل کرد. این کار به ما در اندازه‌گیری روند درجه و شکل گیری قیمت بزرگتر کمک می‌کند.

در زیر نمودار رنکو از شرکت ژی‌اس‌دبلیو استیل (JSW Steel Ltd) با ارزش آجری 5% ترسیم شده است.

چارت رنکو

در زیر نمودار جوبلفود با ارزش آجری 5 درصد ترسیم شده است.

renko chart

به دلیل محاسبه آجر لگاریتمی، آجرهای کوچکتر را در سطوح پایین‌تر و آجرهای بزرگتر را در سطح قیمتی بالاتر مشاهده می‌کنید. هنگام تجزیه و تحلیل نمودارهای بلندمدت، مشاهده آجرهای لاگ بسیار مهم است.

در زیر نموداری از صنایع رلاینس است که دوران رکود مالی را نشان می‌دهد.

چارت رنکو

قیمت حدود 9 سال در یک شکل همگرایی طولانی بود. الگوهای حمایت- مقاومت رنکو در این دوره در نمودار نشان داده شده است.

شاخص نیفتی و بنک نیفتی

تمام نمودارهایی که تاکنون مورد بحث قرار گرفته‌اند، نمودارهای سهام بودند. حال بیایید به نمودارهای رنکو از Nifty و Bank Nifty نگاه کنیم.

همانطور که قبلا گفته شد، برای معاملات کوتاه مدت در این نمودارها، فاصله زمانی یک دقیقه‌ای توصیه می‌شود. ارزش آجر 10 امتیازی برای Nifty و 25 امتیازی برای Bank Nifty توصیه می‌شود.

ارزش آجر را می توان بر اساس سبک معاملاتی فرد تنظیم کرد. معامله‌گرانی که به‌دنبال معاملات بیشتری هستند همچنین می‌توانند از نمودارهای رنکو با قیمت پایین در این بازه زمانی استفاده کنند.

در زیر نمودار رنکو با ارزش آجری 10 امتیازی از Nifty در بازه زمانی یک دقیقه‌ای رسم شده است.

renko chart

خطوط روند شکل‌گیری مثلث همگرا را نشان می‌دهد که در نهایت شاهد یک شکست قیمتی بود. خطوط عمودی نشان‌داده‌شده در نمودار بالا خطوط جداکننده روز هستند، پرایس اکشن بین دو خط عمودی یک روزه است.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی آجر در طول روز شکل نمی‌گیرد و می توان تصویر واضحی از پرایس اکشن را شناسایی کرد. این فاکتورها مطمئناً در برخورد با موضوع “معامله بیش از حد” کمک می‌کند.

تصویر زیر که چند روز از نمودار بالا را در کادرهای جداگانه نشان می‌دهد، ممکن است برایتان جالب باشد.

چارت رنکو

انواع روزهایی که در زیر هر کادر مشخص شده بر اساس رفتار نمودارهای رنکو ذکر شده است.

زیاد بر روی تعداد معاملات در هر روز تمرکز نکنید، زیرا هنوز در مورد آن‌ها صحبت نمی‌کنیم. می‌توانید تعداد آجرها را در هر نوع از روز‌ها بشمارید.

هنگامی که پرایس اکشن وجود دارد، آجرهای بیشتری وجود دارد و زمانی که قیمت حرکت نمی‌کند، مسیر  وجود دارد. به این ترتیب به بازار اجازه می دهیم ما را راهنمایی کند و از تحمیل نظرات خود به آن اجتناب می کنیم. ما در بخش بعدی کتاب بحث «انواع روزها» و طراحی استراتژی را پیش خواهیم برد. به این ترتیب به بازار اجازه می‌دهیم ما را راهنمایی کند و از تحمیل نظرات خود به آن اجتناب می‌کنیم. ما در بخش بعدی مقاله بحث «انواع روزها» و طراحی استراتژی را پیش خواهیم برد.

در زیر نمودار 10 آجری معاملات آتی Nifty با استفاده از روش High-low ترسیم شده است.

renko chart

در این نمودار تعداد آجرهای بیشتری نسبت به نمودار رسم شده با روش پرایس اکشن بسته شده است. شکل‌گیری دو دره بر روی نمودار مشخص شده‌اند. شما می توانید سطوح پایین تر و تشکیل شکسته‌شدن مقاومت را مشاهده کنید.

در زیر نمودار نکو با ارزش آجری 25 معاملات آتی بنک نیفتی به روش High-low ترسیم شده است.

چارت رنکو

شکست مقاومت، اصل قطبیت و خط روند برای مشاهده در نمودار نشان داده شده است.

به نمودار Bajajfinsv که در زیر نشان داده شده است نگاهی بیندازید.

renko chart

نمودارهای رنکو روند را به بهترین شکل ممکن به ما نشان می‌دهند. حرکت‌های روند قوی در نمودار نشان داده شده در بالا مشاهده کنید، که در آن تعداد کمی آجر اصلاحی در این بین وجود دارد. وارد شدن به یک پوزیشن سودآور مسلماً دشوارترین کار است. اما به یاد داشته باشید که توانایی سوارشدن بر روندها برای کسب بازده قابل توجه در معاملات ضروری است.

تاکنون یاد گرفتید که نمودارهای رنکو چگونه ترسیم می‌شوند و چگونه می‌توان روش‌های سنتی تحلیل را بر روی آن‌ها اعمال کرد. این روشی است که اکثر معامله‌گران از نمودارهای رنکو استفاده می‌کنند. هر روش تحلیل دیگری نیز در نمودارهای رنکو قابل اجرا است. برای شروع، می‌توانید نمودار رنکو را بر اساس ارزش آجری خود باز کنید و به دنبال الگوهایی مانند حمایت – مقاومت، ساختارهای سقف بالاتر، سقف پایین‌تر باشید و خطوط روند را ترسیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با نمودارهای رنکو بیشتر آشنا شوید و می‌توانید اعتماد به نفس و مهارت خود را در این روش بالا ببرید.

تحلیل رنکو از همینجا شروع می‌شود. ما قصد داریم تمام مراحل تجزیه و تحلیل نمودار رنکو را در چهار قسمت با شما به اشتراک بگذاریم. الگوها و تنظیمات رنکو خاصی وجود دارد که می تواند به تحلیل ما و طراحی سیستم‌های رنکو کمک کند. همچنین راه‌هایی برای تعریف فاز بازار با استفاده از آجر رنکو وجود دارد. تجزیه و تحلیل شاخص در رنکو به مجموعه پارامترهای مختلفی نیاز دارد. بخش بعدی مقاله شامل همه این‌ها به علاوه تست برگشتی و موارد دیگر خواهد بود.

در آخر توجه شما را به تصویر زیر جلب می‌کنیم.

چارت رنکو

سلب مسئولیت

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای استفاده عمومی بوده و ایرانیتال این متن آموزشی را ترجمه و منتشر کرده است. نظرات بیان شده در اینجا بر اساس داده های داخلی، اطلاعات در دسترس عموم و سایر منابعی است که معتقدند قابل اعتماد هستند. با این حال، ما صحت یا کامل بودن آن را تضمین نمی‌کنیم. ما تحلیلگران سرمایه‌گذاری رسمی نیستیم و اطلاعات موجود در اینجا فقط به منظور آموزش به اشتراک گذاشته می‌شود.

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست