انجین (Enjin Coin)، ارز دیجیتال هوشمند برای بازی‌ها

معرفی

توکن‌های غیرمثلی یا همان ان‌اف‌تی‌ها (NFT) و بازی‌های کریپتو به‌طور روزافزون در حال رشد است و با استقبال گستردهٔ مردم مواجه می‌شوند. با توجه به این روند ، نادیده گرفتن آن‌ها کاری سخت و حتی غیرممکنی است. انجین کوین (Enjin coin) یک از بازی‌های ارزهای دیجیتال است که هنوز به هدف غایی خود نرسیده ، اما با این وجود به تلاش‌های مستمر خود ادامه می‌دهد.

انجین کوین چیست؟

انجین یک پلتفرم بازی بر روی بلاکچین اتریم است که به کاربران و توسعه‌دهندگان خود امکان ساخت، خرید و فروش آثار هنری و توکن‌های غیرمثلی را می‌دهد خود اجازه می‌دهد که عناصر مختلف از جمله آثار هنری و دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کنند و در همان پلتفرم به خرید و فروش آنها پرداخته و یا برای خود نگه‌داری کنند. برخی از اقلام ایجاد شده در این پلتفرم را می‎توان در چند بازی رایانه‌ای استفاده کرد. ایده ساخت چنین پلتفرمی، مدیریت اقلام دیجیتال با استفاده از تکنولوژی بلاکچین است. انجین می‌تواند هزینه‌های بالای کارمزد شبکه را کاهش دهد و به حل مشکلات مربوط به انتقال و مبادلات کالاها و ‌NFT ها کمک کند.

با این هدف انجین کوین، تعدادی کیت توسعه نرم‌افزار یا همان (SDKs) عرضه کرد تا به کاربران امکان ساخت توکن‌های غیرمثلی و دارایی‌های دیجیتال را در بر روی بلاکچین اتریوم بدهد. این دارایی‌ها در یک قرارداد هوشمند ثبت می‌شوند و می‌توانند از تمام مزایای بلاکچین مانند سرعت تراکنش‌ها و امنیت شبکه بهره ببرند. نام توکن پلتفرم انجین، همان انجین نام دارد که نماد اختصاری آن (ENJ) می‌باشد. کاربرانی که در این پلتفرم به تولید محتوا و اثر بپردازند، با توجه به ارزش آن توکن بومی انجین دریافت می‌کنند. انجین توسط ماکسیم بلاگوف (Maxim blogov) و ویتک رادومسکی (Witek Radomski) که اکنون در سمت مدیر عاملی و مدیر فناوری این شرکت مشغول به‌کار هستند، تاسیس شد.

 

                                               

 

این شرکت با عرضه اولین محصول خود به نام انجین نتورک (the enjin network) توانستند بیش از ۲۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا به خود جذب کنند. تا کنون اکوسیستم انجین توانسته بیش از ۶۱ میلیون دلار توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر بدست آورد. همچنین این پلتفرم توانسته است در عرضه اولیه توکن خود در اکتبر سال ۲۰۱۷،  نزدیک به ۲۳ میلیون دلار جمع‌آوری کند و در دوره پیش فروش توکن انجین یعنی در ماه سپتامبر همان سال، ۳۸۸۰۰ اتریوم معادل ۱۲ میلیون دلار در آن سال جمع‌آوری کرد. در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹، اولین شرکتی که در انجین سرمایه کرد شرکت بلاکچین‌دات‌کام (blockchain.com) بود. در مارس ۲۰۲۱، انجین توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مانند، هشد ونچر(HASHED venturesدی‌اف‌جی (DFG)،بلاک‌تاور (BLOCKTOWER)، فنبوشی‌کپیتال (Fenbushi capital)، برای ساخت یک بلاکچین مبتنی بر پولکادات که به طور اختصاصی بر روی توکن‌های غیرمثلی تمرکز دارد، یک دوره جذب سرمایه ۱۹ میلیون دلاری برگزار کرد.

ويژگی‌های اصلی انجین

انجین مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فردی ارائه می‌دهد که شامل پلتفرم انجین، کیف پول دیجیتال، فروشگاه آنلاین، جستوجوگر یا همان اکسپلورر (explorer) و بیم (Beam) است. پلتفرم انجین، مجموعهٔ کاملی از توکن‌های غیرمثلی در دسته‌های مختلف مانند، ورزش، هنر، بازی یا موسیقی ارائه می‌دهد که به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به کد نویسی، توکن دلخواه خود را ایجاد کنند و از طریق آن جوایزی کسب کنند.

همچنین پلتفرم انجین، جایی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند کیت‌های توسعه نرم‌افزار (SDKs) و مجموعه ابزارهای API را برای پیاده‌سازی توکن‌های غیرمثلی در بلاکچین براساس زبان‌های برنامه‌نویسی، تهیه کنند. همچنین از این ارزدیجیتال برای ساخت، مدیریت و تخریب آیتم‌های درون بازی استفاده می‌شود. توسعه‌دهندگان می‌توانند توکن‌های سفارشی، آیتم‌های منحصربه‌فرد یا توکن‌های غیرمثلی با پشتوانه انجین کوین را صادر کنند.

انجین به کاربران خود یک کیف پول دیجیتال فراهم می‌کند که قابلیت ذخیره، مدیریت، ارسال و دریافت دارایی‌های دیجیتال را دارد. علاوه برا این کاربران می‌توانند هرچقدر که تمایل داشته باشند، برای استفاده‌های مختلف مانند استفاده در بازی یا معاملات توکن‌های غیرمثلی، کیف پول دیجیتال درست کنند. کاربران با استفاده از این کیف پول می‌توانند به فروشگاه دیجیتال توکن‌های غیر مثلی انجین متصل شوند و دارایی‌های خود را در آن منتشر کرده و معامله کنند. این فروشگاه قسمتی برای جستوجوی اقلام و محصولات نیز دارد که می‌توان از طریق آن توکن‌های غیرمثلی کمیاب در طیف‌های گسترده را جستوجو کرد و در آن به معامله پرداخت.

بیم (Beam):

بیم امکان اشتراک‌گذاری آیتم‌های بازی یا توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر بلاکچین را با استفاده کد QR از طریق شبکه‌هایی مانند وبسایت، ایمیل، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه‌ها و مجلات فراهم می‌کند. با استفاده از بیم می‌توان NFT یا مجموعه‌ای از آن‌ها را به افراد مختلف ارسال کرد.

 

 

جامپ‌نت (jump net) یا شبکه پرش چیست؟

جامپ‌نت که به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری رایگان اتریوم برای همیشه در نظر گرفته می‌شود، برای اثبات قدرت بلاکچین به‌کار برده می‌شود و به کاربران تراکنش‌های زنجیره‌ای امن و بدون کارمزد ارائه می‌دهد. انجین برخلاف سایر پلتفرم‌ها از مکانیزم‌های اثبات کار و اثبات سهام استفاده نمی‌کند و به جای آن از مکانیزم اثبات اعتبار (POA)  استفاده می‌کند. اثبات اعتبار یک الگوریتم اجماع مبتنی بر شهرت است که راهکار عملی و بهینه‌ای برای شبکه‌های بلاکچینی به‌خصوص شبکه‌های خصوصی ارائه می‌کند. مدل اثبات اعتبار بر تعداد محدودی از اعتبارسنج‌های بلاک متکی‌ست و همین است که آن را یک سیستم با مقیاس‌پذیری زیاد می‌کند. بلاک‌ها و تراکنش‌ها توسط شرکت‌کنندگانی از قبل تاییدشده که به‌عنوان مدیران سیستم عمل می‌کنند، اعتبارسنجی می‌‌شوند.

 

 

جامپ نت در آوریل سال ۲۰۲۰ با هدف دسترسی به توکن‌های غیرمثلی و استفاده از این دارایی‌های دیجیتال توسط مردم سراسر دنیا راه اندازی شد. تنها پس از گذشت دو هفته از زمان آغاز به کار جامپ‌نت، بیش از ۵۰ پروژه مرتبط با توکن‌های غیرمثلی به این پلتفرم روی آوردند.  اکنون جامپ‌نت یک نسخه خصوصی از بلاک‌چین اتریوم است و ساختارهای حاکمیتی آن بر توکن اصلی آن، به نام (JENJ) متکی است. این توکن معادل توکن انجین در شبکه جامپ‌نت می‌باشد. با استفاده از توکن جامپ‌نت می‌توان NFT هایی که توسط جامپ‌نت پشتیبانی می‌شود را به سرعت و بدون هیچ کارمزدی ساخت و توزیع کرد. همچنین کاربران می توانند با استفاده از توکن جامپ‌نت، توکن‌های انجین کوین و توکن‌های ERC-1155 را بدون کارمزد ایجاد و معامله کنند. علاوه بر این انجین در نظر دارد از ایفینیتی (Efinity) که یک بلاکچین غیرمتمرکز برای NFT ها است، استفاده کند. ایفینیتی در واقع پاراچینی است که به زنجیرهٔ مرکزی شبکه پولکادات متصل است. ایفینیتی را می‌توان بلاکچینی مستقل از پولکادات دانست که از منابع محاسباتی زنجیرهٔ مرکزی برای محاسبات استفاده می‌کند. از جمله ویژگی های اصلی ایفینیتی، امکان پشتیبانی از نسل بعدی توکن‌ها و دارایی‌های تمامی بلاکچین‌ها، می‌باشد. به گفته تیم سازنده انجین، این پلتفرم می‌تواند امکان استفاده از توکن‌ها را در چندین بلاکچین فراهم کند و هولدرهای توکن‌های غیرمثلی نیز می‌توانند به طور رایگان از هر بلاکچینی به جامپ‌نت تراکنش‌ ارسال کنند.

 

 

همانطور که می‌دانید در سال ۲۰۲۰، بازی‌های گیم‌فای و “بازی‌ برای کسب درآمد” بسیار محبوب شدند که از جمله برترین بازی‌ها در این زمینه می‌توان به اکسی اینفینیتی اشاره کرد. این محبوبیت در درجهٔ اول به این دلیل است که مفهوم ارزش تولید شده توسط کاربر مبتنی بر پیشنهاد اقتصادی بازیکنانی است که به طور مستقل از آن درآمدزایی می‌کنند و از مدل‌های اشتراک درآمد بهره می‌برند. اما باید در اینجا تاکید شود که این مدل اقتصادی نوآورانه ارائه شده توسط بازی برای کسب بازی‌های بلاکچین به شدت به اجرای قراردادهای هوشمند متکی است. انجین چشم‌انداز خود را با مجموعه‌ای از راه حل های پیشرفته قرارداد هوشمند ارائه کرده که می‌تواند پاسخگویی نیاز‌های دنیای بازی‌های دیجیتال باشد.

از جمله پلتفرم‌های بازی که مبتنی بر انجین کوین هستند می‌توان به اسپیس میسفیتس (Space Misfits)، ناین لایوز آرنا (9Lives Arena)، د سیکس دراگونز (The 6 Dragons) و وار ‌آف کریپتا (War of Crypta) اشاره کرد.

 

 

این ویژگی‌ها به نوبه خود، امکان توسعه یک الگوی کاملاً جدید NFT و بازی برای کسب درآمد در جامپ‌نت را فراهم کرده که تعداد زیادی از پروتکل‌های بازی و همچنین سایر شرکای انجین را جذب کرده است. نه تنها این، بلکه انجین قصد دارد تا شبکه‌ای زیست‌پذیر ایجاد کند و تولید کربن خود را خنثی کند. در تابستان ۲۰۲۰ زمانی که گس‌فی (Gas fee) اتریوم افزایش یافت، برنامه‌هایی که به کاربران توکن غیرمثلی رایگان می‌دادند، متوقف شد. در آن زمان، افزایش سرسام‌آور کارمزدها، بیشتر شرکت‌هایی که در اکوسیستم انجین فعالیت می‌کردند را تحت تأثیر قرار داد. در سال ۲۰۲۰، اتریوم کربن  زیادی منتشر می‌کرد  که باعث افزایش نگرانی‌ در مورد اثرات مخرب آن در محیط زیست شد. اولویت اول جامپ‌نت برطرف کردن مسائل و مشکلات پیرامون مکانیزم اجماع کار است. جامپ‌نت به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های غیر مثلی را با تولید کربن کمتر از ۱۵ تن در سال ایجاد کنند. همچنین به کاربران یک راه حل بلاکچینی سریع و سازگار با محیط زیست ارائه می‌دهد که به دنبال خنثی کردن کربن تا سال ۲۰۳۰ است.

در حالی که جامپ‌نت به کاربران امکان ساخت NFT ها و استفاده از تراکنش‌های بدون کارمزد را داده است، این پلتفرم محدودیت‌هایی را برای هر آدرس در شبکه تعیین کرده که شامل ۲۰ تراکنش در دقیقه، ۲۴۰ تراکنش در ساعت، ۲۸۸۰ تراکنش در روز است. راه حل جامپ‌نت برای افزایش تعداد تراکنش‌ها تا حداکثر ۶۰ تراکنش در دقیقه، ۳۶۰۰ تراکنش در ساعت و ۷۲۰۰۰ تراکنش در روز، ایفینیتی است.

ایفینیتی چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، ایفینیتی در واقع پاراچینی است که به زنجیره مرکزی شبکه پولکادات متصل است. ایفینیتی را می‌توان بلاکچینی مستقل از پولکادات دانست که از منابع محاسباتی زنجیره مرکزی برای محاسبات استفاده می‌کند. هزینه‌های زیاد کارمزد، قراردادهای هوشمند نامنعطف و عدم همکاری بلاکچین‌های سازگار با توکن‌های غیرمثلی از جمله موانعی است که ایفینیتی سعی برطرف کردن آن‌ها دارد. در اکوسیستم پولکادات، بلاکچین ایفینیت عملکردی مشابه یک پاراچین دارد. این بدان معناست که ایفینیتی یکی از صدها بلاکچینی خواهد بود که به‌دلیل تکنولوژی اتصال پولکادات قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. این قابلیت به توسعه‌دهندگان سایر پاراچین‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌های غیرمثلی ایفینیتی را در اکوسیستم خود بگنجانند. در واقع ایفینتی از نودهای ولیدیتور (اعتبارسنج) شبکه اصلی پولکادات برای اجماع استفاده می‌کند و همین به ایفینتی امکان می‌دهد تا چارچوب اقتصادی، داده‌ای و وضعیت مستقل خود را داشته باشد.

 

 

نودهای کولیتور (Collator) مسئول پردازش تراکنش‌ها در پاراچین ایفینیتی هستند. با این حال امنیت پاراچین توسط ولیدیتورهای زنجیره مرکزی تامین می‌شود. همین امر موجب می‌شود که کاربران نهایی شبکه ایفینیتی کارمزدی به نودهای شبکه اصلی پرداخت نکنند. افینیتی ادعا می‌کند که این شبکه برای همه توکن‌های مثلی و غیرمثلی عمل خواهد کرد و قابلیت انتقال توکن‌های هر بلاکچین را به‌واسطه پل‌های کراس چینی یا همان میان‌زنجیره‌ای فراهم خواهد کرد.

 

 

چیزی که باعث جذابیت ایفینتی می‌شود، پذیرش استاندارد توکن ERC 1155 است. این استاندارد، نسخه‌ای ارتقا یافته از ERC20 و ERC721 است و دارای امکانات دسته بندی کردن و ارسال چندگانه تراکنش‌هاست، که باعث کاهش هزینه‌های کارمزد کاربران می‌شود. بهتر است بدانید که ERC1155  تنها استانداردی است که به شما اجازه می‌دهد تا انواع دارایی‌ها را از ارز و املاک گرفته تا آیتم‌های آثار هنری و گیمینگ بسازید. توکن‌های چندگانه هر دو نوع توکن مثلی و غیرمثلی را در یک قرارداد هوشمند تعریف و تنظیم می‌کنند. همچنین پذیرش ERC1155 باعث افزایش تعداد بازی‌ها و پروژه‌ها در اکوسیستم اتریوم می‌شوند.

 فروشگاه یا مارکت‌پلیس ایفینیتی

ایفینتی مجموعه‌ای قوی از ابزارها را برای ایجاد و تکمیل سفارشات در اختیار کاربران و فروشندگان قرار می‌دهد. این قابلیت، توسعه برنامه‌های شخص ثالث که از ایفینتی برای انتقال NFT به سایر بلاکچین‌ها استفاده می‌کنند را تسهیل می‌بخشد. ایفینیتی قرار است بازار NFT خود را به نام nft.io راه اندازی کند که مفهوم جدیدی از توکن‌های غیر مثلی به نام NFT 2.0 را معرفی کند. بهتر است بدانید که NFT 2.0، به هر توکن غیرمثلی اطلاق می‌شود که فراتر از آنچه NFT 1.0 می‌توانست انجام دهد، کاربرد داشته باشد. تنها کاری که NFT 1.0 می‌توانست انجام دهد این بود که روی بلاکچین قرار بگیرد و توجه کلکسیونرها را به خود جلب کند اما توکن‌های غیر مثلی ۲.۰، توسعه‌پذیرتر، پویاتر می‌باشند و قابلیت‌های بیشتری دارند.

 

 

اقتصاد توکن انجین

اقتصاد این پلتفرم یا به اصطلاح توکنومیک انجین،‌ عرضه ارز ENJ محدود است و هر بازی به عنوان “دام ارزش” برای این توکن عمل می‌کند که این باعث قفل شدن ذخایر این توکن و کمیاب‌تر شدن آن می‌شود. عرضه کل ENJ محدود به ۱ میلیارد توکن است که از تقریباً ۸۰ درصد از آن در گردش می‌باشد. این خصوصیت باعث می‌شود که این ارزدیجیتال به عنوان طلای دیجیتال عمل می‌کند. ارزش توکن بومی انجین، توسط تغییرات عرضه و تقاضای بازار در داخل اکوسیستم بازی مشخص می‌شود. توکن ENJ توسط فرایندی به نام تولید یا مینتینگ (Minting) به دارایی‌های دیجیتالی تبدیل می‌شوند. همچنین عکس این موضوع نیز صادق است، یعنی کاربران می‌توانند مقدار موجود در توکن‌های انجین را که در NFT قفل شده‌ را از طریق فرآیندی به نام ذوب یا ملیتینگ (Melting)، بازیابی کنند، این کار باعث می‌شود آیتم برای همیشه از بین برود.

در حال حاضر قیمت این ارز دیجیتال طبق لیست کوین مارکت کپ، ۱.۴۳ دلار می‌باشد. در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰، انجین به اوج قیمتی خود در ۴.۸ دلار رسید. همچنین ارزش بازار این توکن بیش از ۱.۲ میلیارد دلار است و ۱۶۲ هزار هولدر را در اکوسیستم خود جای داده است. با توجه به داده‌های اتراسکن (EtherScan)، با وجود اینکه انجین شهرت سندباکس را ندارد، اما هولدرهای آن از هولدرهای سندباکس فراتر رفته است.

چالش ها و تهدیدها

با توجه به این‌که جامپ‌نت راه‌حل مقیاس‌پذیری اتریوم را ارائه کرده است، به ناچار وارد رقابت با حوزهٔ توکن‌های غیرمثلی و گیم‌فای شده است. به عنوان مثال، آربیتروم (Arbitrum) یا اوپتیمیسم (Optimism) که از پروتکل‌ zk استفاده می‌کنند، ممکن است در آینده جا پای جامپ‌نت گذاشته و از آن سبقت بگیرند. راه حل‌های مقیاس پذیری پیچیده لایه دو آربیتروم و اوپتیمیس می‌تواند توانایی انجین را برای به نمایش گذاشتن قابلیت‌های خود محدود کند. بهتر است بدانید که پروتکل تکنولوژی (ZK (zero-knowledge proof که به معنی اثبات دانش صفر است، پروتکلی است که در یک تراکنش یا معامله حضور دارد و هر یک از طرفین می‌توانند بدون نیاز به افشا کردن خود اطلاعات، به دیگری اطمینان دهند که مجموعه خاصی از اطلاعات دارد. این موضوع کاملا با سیستم‌های اثبات دیگر که نیاز به دانستن تمام اطلاعات توسط یک سمت دارند، متفاوت است.

 

 

از آنجایی که این موضوع مربوط به ایفینتی است، ما پیش‌بینی می‌کنیم که بازار NFT آن با رقبا و رقابت‌های سختی روبرو شود. در این مسیر تعدادی از بازارهای NFT مانند سولانارت (salonart)، سوپرریر (super rare) رقیب اصلی و سرسختی برای انجین خواهند بود.

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید اگر تقاضا خرید یا عرضه توکن‌های غیرمثلی وجود نداشته باشد، تقاضا برای ساخت‌ آن‌ها به صفر میل می‌کند و این موضوع برای تمام پلتفرم‌‌های NFT صادق است. تیم انیجن هیچ کنترلی بر بازارهای دیجیتال گسترده‌تر ندارد. با این حال، آن‌ها مقیاس پذیری، قابلیت استفاده، عملکرد پروتکل و توکن خود را زیرنظر دارند. انجین هنوز هم یک نیروی پیشگام در حوزه بازی و توکن‌های غیرمثلی است که از یک تیم توسعه‌دهندهٔ بسیار قوی تشکیل شده است. این شرکت مستقر در سنگاپور، با ایجاد همکاری با چندین شرکت برتر از جمله شرکت بی‌ام‌و (BMW)، مایکروسافت (Microsoft) و سامسونگ توانست موفقیت خوبی در صنعت بازی کسب کند.

 

مطالب پیشنهادی

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست