باب رابین ترید (Bob Rubin Trade) چیست؟

باب رابین ترید (Bob Rubin Trade) چیست؟

باب رابین ترید (Bob Rubin Trade) یا معامله باب رابین به معنای سود بردن از یک مدل کسب‌وکار پر ریسک است، با این تفاوت که صاحب آن تجارت سود را دریافت می‌کند در حالی که شخص ثالث یا زیرمجموعه‌ها باید ریسک‌های موجود را متحمل شوند.

شیر یا خط؟ شیر من می‌برم خط تو می‌بازی!

این اصطلاح اولین بار توسط نسیم طالب در توصیف چگونگی انتقال ریسک‌های پنهان از سیستم بانکی به مردم در زمانی که دولت مجبور شد تا سیستم بانکی را در سال 2008 نجات دهد، ابداع شد. تا آن زمان، بانکدارها از کارمزد تراکنش‌ها سود می‌بردند که مشخص شد جنبه منفی ماجرا بوده است.

رابرت رابین وزیر سابق خزانه داری ایالات متحده است. او در یک دهه قبل از سقوط سیتی بنک در سال 2009 بیش از 120 میلیون دلار سود مالی از این شرکت به دست آورد. رابین، مدیر پردرآمد و مشاور ارشد سیتی گروپ، زمانی که این شرکت با بحران مالی در سال 2008 روبرو شد، توسط مالیات‌دهندگان آمریکایی نجات یافت، اما هیچ گونه جریمه‌ای پرداخت نکرد. طالب این نوع معامله را با سود صعودی، اما بدون ریسک یا با ریسک محدود را باب رابین ترید می‌نامد.

به عقیده طالب مدیران و سهامداران اصلی زمانی که در یک پروژه عمومی با شکست روبرو می‌شوند باید بهایی را بپردازند. از نظر او مدیر صندوقی که درصدی از سود را دریافت می‌کند، اما هیچ جریمه‌ای در صورت شکست پرداخت نمی‌کند، انگیزه قمار با سرمایه مشتریانش را دارد. نداشتن جنبه منفی برای اعمال خود به این معنی است که فرد اصطلاحاً “پوستی در بازی” ندارد. که این به خودی خود منشأ بسیاری از خرابکاری‌ها است.

 

منبع fundamentalfinanceplaybook.com

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.