تجارت شستشو یا واش تریدینگ

تجارت شستشو یا واش تریدینگ (Wash trading) نوعی دستکاری بازار است که باعث می‌شود فعالیت‌های مربوط به یک دارایی بسیار بالا دیده شود و همین امر باعث ایجاد ترس عقب افتادن از قافله در افراد دیگر شود و سرمایه‌گذاران را به سمت آن دارایی جذب کند.

در ایالات متحده و بسیاری از کشور‌های دیگر این کار ممنوع است و هدف از این اقدام محافظت از سرمایه‌گذاران خُرد است. در جهان ارز دیجیتال، نهاد خاصی برای ممنوع کردن تجارت شستشو موجود نیست و این وظیفه کاملاً به صرافی‌ها و مشارکت‌کنندگان بازار سپرده شده است.

صرافی‌ها انگیزه کمی برای مهار این فعالیت دارند زیرا مدل کسب درآمد آن‌ها بر اساس کارمزد معاملات است و حتی اگر حجم ارائه شده در مورد یک دارایی درست هم نباشد، باز ممکن است صرافی‌ها برای افزایش درآمد خود کاری به این قضیه نداشته باشند. البته مشکل واش تریدینگ باید حل شود و اگر این مشکل حل نشود، در آینده‌ای نزدیک شاهد هجوم کاربران به سمت صرافی‌هایی خواهیم بود که بازار عادلانه‌ای را فراهم می‌آورند. علاوه بر این، هر کدام از صرافی‌های ارز دیجیتال که اجازه تجارت شستشو را بدهد، بر روی سودآوری کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کرده است و قطعاً در آینده که قانون‌گذاری در این زمینه صورت می‌گیرد، این صرافی‌های مجرم مجازات خواهند شد.

روش متداول

واش تریدینگ معمولا با ارسال سفارش‌های متوالی خرید و فروش با یک قیمت خاص انجام می‌گیرد. این سفارش‌های متوالی در نهایت به اندازه خاصی می‌رسد و چنین وانمود می‌شود که حجم خاصی از معاملات در مورد آن دارایی خاص انجام شده است.

این سفارشات متوالی حجم ظاهری ترید را افزایش می‌دهد. این سفارشات ممکن است تماماً توسط یک اکانت انجام شود و یا از طریق چند اکانت که متعلق به یک فرد و یا افراد خاصی است، انجام شود. گاهی این اقدامات از طریق همکاری چند اکانت مختلف انجام می‌شود و هدف این است که سیستم نظارتی صرافی متوجه آن نشود. معمولاً سیستم‌های نظارتی صرافی‌های ارز دیجیتال زمانی متوجه تجارت شستشو می‌شوند که این اقدام غیرقانونی انجام گرفته و کار از کار گذشته است.

 

منبع  hackernoon.com

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست