شرکت‌های برتر حوزه هوش مصنوعی (AI) در سال 2023

شرکت‌های برتر حوزه هوش مصنوعی (AI) در سال 2023

با پیشرفت علم و بهره‌وری از هوش مصنوعی (Artificial intelligence) یا به اختصار AI، شرایط بیش از پیش برای انسان‌ها بهینه و راحت شده‌است. در این مقاله قصد داریم به تعریف هوش مصنوعی بپردازیم و در ادامه به 10 استارتاپی که در سال 2023 سر و صدای زیادی در دنیا به راه انداخته‌اند و باید به آن‌ها توجه کرد می‌پردازیم.

با ظهور فناوری چت بات‌ها مانند چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) که علاقه شرکت‌های بزرگ فناوری را برانگیخته‌است، این روزها هوش مصنوعی به عنوان محرک اصلی نوآوری و رشد در صنعت فناوری عمل می‌کند.

آگاهی کسب‌و‌کارها از امیدوارکننده‌ترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی و تأثیر بالقوه آن‌ها بر صنایع مختلف کاملاً ضروری است. اینجا در ایرانیتال همراه با شما نگاهی به 10 استارتاپ برتر فناوری هوش مصنوعی در سال 2023 می‌اندازیم.

10. ویکاریوس (Vicarious)

ویکاریوس (Vicarious) یک استارتاپ هوش مصنوعی است که در حال توسعه فناوری پیشرفته برای بهبود یادگیری ماشینی و روباتیک است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این شرکت می‌توانند به طور تجربی یاد بگیرند و قادر به حل وظایف پیچیده هستند و این امکان را برای روبات‌ها فراهم می‌کنند تا عملکردهای پیشرفته‌تری را انجام دهند. این شرکت بیش از 250 میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذارانی مانند جف بزوس، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و سامسونگ حمایت مالی دریافت کرده‌است. سال گذشته ویکاریوس توسط Intrinsic، یک شرکت روباتیک و هوش مصنوعی در آلفابت (Alphabet)، خریداری شد.

9. کاگنیتیو اسکیل (Cognitivescale)

کاگنیتیو اسکیل (Cognitivescale) یک استارتاپ رایانش ابری و هوش مصنوعی است که صنعت خدمات مالی را متحول می‌کند. پلتفرم هوش مصنوعی آن به نام کورتکس (Cortex) برنده جایزه با ثبت بیش از 100 پتنت در حوزه هوش مصنوعی، به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا تصمیم‌گیری قابل اعتمادی را در فرآیندهای تجاری خود اجرا کنند و بینش‌های بسیار شخصی‌شده را به بیش از 100 میلیون مشتری ارائه می‌دهد.

کاگنیتیو اسکیل که مقر آن در آستین، تگزاس است، توسط مجمع جهانی اقتصاد به دلیل تأثیر مثبت بر تجارت و جامعه از طریق هوش مصنوعی معرفی شده است.

8. ویز.ای‌آی (Viz.ai)

ویز.ای‌آی (Viz.ai) از هوش مصنوعی برای تسریع هماهنگی مراقبت‌های پزشکی، کاهش تأخیرهای سیستمیک بین بیماران و درمان‌های نجات‌دهنده استفاده می‌کند. این کار در واقع روشی نوآورانه برای استفاده از فناوری AI برای تغییر گردش کار بالینی و مراقبت از بیمار است.

این شرکت که در سانفرانسیسکو، پرتغال و آمستردام شعبات مختلفی دارد، در فهرست استارتاپ‌های میلیارد دلاری جدید فوربس در سال ۲۰۲۱ از بین ۲۵ شرکت با سریع‌ترین رشد را به خود اختصاص داده‌است. همچنین برای سه سال متوالی در فهرست 50 پلتفرم برتر هوش مصنوعی مجله فوربس قرار داشته‌است.

7. شیلد ای‌آی (Shield AI)

شیلد ای‌آی (Shield AI) یک شرکت هوش مصنوعی است که در سال 2015 با ماموریت محافظت از اعضای خدمات و غیرنظامیان با سیستم‌های هوشمند تأسیس شد. خلبان AI این شرکت به نام هایومایند (Hivemind) از سال 2018 پهپادها و هواپیماها را قادر می‌سازد تا بدون GPS، ارتباطات یا خلبان به طور مستقل پرواز کنند.

هایومایند هواپیماها را قادر می‌سازد تا مأموریت‌هایی از عملیات نجات  گرفته تا نبردهای رودروی جنگنده‌های F-16 را انجام دهند. شیلد ای‌آی با حمایت مالی شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر رده بالای سیلیکون ولی در فهرست 50 استارتاپ برتر فوربس، 100 شرکت برتر هوش مصنوعی CB Insights و نوآورترین شرکت‌های Fast Company قرار گرفته‌است.

6. دیپ 6 ای‌آی (Deep 6 AI)

دیپ 6 ای‌آی (Deep 6 AI) یک استارتاپ هوش مصنوعی مراقبت‌های بهداشتی است که در روش تشخیص و درمان بیماران توسط متخصصان پزشکی انقلابی ایجاد کرده‌است. الگوریتم‌های AI این شرکت می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های پزشکی را تجزیه و تحلیل کنند و به متخصصان پزشکی کمک کنند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند و نتایج بیمار را بهبود بخشند.

5. دیتابرکس (Databricks)

شرکت هوش مصنوعی و داده‌های دیتابرکس (Databricks)، در سال 2013 تاسیس شد و اولین و تنها پلتفرم لیک هاوس در فضای ابری در جهان است. دیتابرکس بهترین انبارهای داده و دریاچه‌های داده را ترکیب می‌کند تا یک پلتفرم منبع باز و یکپارچه برای داده‌ها و AI ارائه دهد. این شرکت با فناوری مجهز به هوش مصنوعی به بیش از 5000 سازمان در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد.

4. استیبیلیتی ای‌آی (Stability AI)

استیبیلیتی ای‌آی (Stability AI) یک استارتاپ هنرهای بصری مبتنی بر هوش مصنوعی است که یک ابزار منبع باز را برای ایجاد تصاویر بر اساس ورودی متن طراحی و پیاده‌سازی می‌کند. این شرکت بودجه توسعه سیستم‌های منبع باز موسیقی و تولید تصویر مانند Dance Diffusion و Stable Diffusion را تامین می‌کند.

3. لندینگ ای‌آی (Landing AI)

لندینگ ای‌آی (Landing AI) راه‌حل‌های هوش مصنوعی آماده‌استقرار و برنامه‌های تحول سازمانی را برای مشتریان در سراسر جهان فراهم می‌کند. این شرکت به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را با موفقیت از یک مدل مفهومی به تولید در مقیاس کامل منتقل کنند.

2. آبزرو ای‌آی (Observe.AI)

آبزرو ای‌آی (Observe.AI) ابزارهای زبان طبیعی را برای ردیابی مکالمات صوتی و متنی ارائه می‌دهد. این پلتفرم دارای یک مشاور تلفنی مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند تماس‌های تلفنی را به ابزاری برای کسب سود تبدیل کند. آبزرو ای‌آی از تکنولوژی‌های متعددی بهره می‌برد. با استفاده از کامپیوتر به بررسی الگوریتم‌ها و اطلاعات، پردازشگر زبان مادری و لیستی از خطاهای بررسی‌شده به‌منظور پاک‌سازی تماس‌ها می‌پردازد. این استارتاپ شرکت‌های تلفنی را ردیابی و نظارت می‌کند و آموزش‌های لازم را برایشان فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تک‌تک تماس‌ها می‌تواند منجر به فروش شود. درنتیجه سوددهی افزایش می‌یابد و درعین‌حال تعداد تماس‌گیرنده‌های نامطمئن نیز کاهش می‌یابد.

1. اوپن ای‌آی (OpenAI)

اوپن ای‌آی (OpenAI) در سال 2015 به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی توسط ایلان ماسک، سام آلتمن و دیگران تأسیس شد. اکنون متشکل از شرکت انتفاعی OpenAI LP و شرکت مادر آن، OpenAI Inc است.

در سال 2021، اوپن ای‌آی مدل DALL-E را منتشر کرد، یک مدل یادگیری عمیق که می‌تواند تصاویر دیجیتالی را از توضیحات زبان طبیعی به نام «اعلان‌ها» تولید کند و مفاهیم، ​​ویژگی‌ها و سبک‌ها را ترکیب کند. دال‌ای قادر به تولید تصاویر از توضیحات متنی و همچنین انجام انواع دیگر وظایف تولید مبتنی بر متن است.

در نوامبر 2022، اوپن ای‌آی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) را راه‌اندازی کرد. چت جی‌پی‌تی یک چت‌بات با هدف پاسخگویی به سوالات، ترجمه و تولید متن بداهه به زبان طبیعی است. در پنج روز اول این ربات به بیش از یک میلیون ثبت‌نام رسید و پیش‌بینی می‌شود درآمد 200 میلیون دلاری در سال 2023 و یک میلیارد دلاری در سال 2024 برای این شرکت داشته باشد. گفتنی است در ماه ژانویه، مایکروسافت تمدید همکاری بلندمدت خود با اوپن ای‌آی را از طریق یک سرمایه‌گذاری چندساله و چند میلیارد دلاری اعلام کرد.

منبع technologymagazine.com

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست