«کریپتو ولی» (Crypto Valley) چیست؟ معرفی رقیب «سیلیکون ولی» در سوئیس

«کریپتو ولی» (Crypto Valley) چیست؟ معرفی رقیب «سیلیکون ولی» در سوئیس

«کریپتو ولی» (Crypto Valley) به یک منطقه جغرافیایی اطلاق می‌شود که از تجمع شرکت‌های ارز دیجیتال و بلاکچینی به‌وجود آمده‌است. این اصطلاح الهام‌گرفته از سیلیکون ولی است؛ جایی که شرکت‌های تکنولوژی در ایالات متحده گردهم آمده‌اند.

تاریخچه و معرفی کریپتو ولی

شما هم حتما اسم سیلیکون ولی یا دره سیلیکون را شنیده‌اید. سیلیکون ولی نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه سانتا کلارا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا است. شهرت این منطقه به‌دلیل قرارداشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه‌است. با رشد سرسام‌آور فناوری‌ها و در پی معرفی تکنولوژی بلاکچین، نیاز به وجود منطقه‌ای مانند آنچه در سلیکون ولی شاهد هستیم، برای صنعت کریپتو ایجاد شد.

همان موقع، یعنی در سال 2013 بود که در شهر زوگ کشور سوئیس، با گردهمایی چند شرکت متخصص در حوزه ارزهای دیجیتال، «کریپتو ولی» شکل می‌گیرد. این منطقه به طور انحصاری با مد نظر داشتن امکانات و قوانین، به فعالیت شرکت‌های درگیر در پروژه های بلاکچین و ارزهای دیجیتال اختصاص داده‌شد. کشور سوئیس به‌دلیل آزادی‌هایی که در مسائل مالی دارد معروف است. شاید دلیل اینکه «کریپتو ولی» در سوئیس شکل گرفت نیز همین باشد. یکی از این آزادی‌ها مربوط به سیاست‌های مالیاتی این کشور می‌شود. به طور کلی، شهروندان در سوئیس بر درآمد یا سود سرمایه خود از ارزهای دیجیتال مالیات نمی‌دهند، مگر اینکه به عنوان معامله‌گران حرفه‌ای طبقه‌بندی شوند.

با ادامه رشد فناوری‌ها و همه‌گیری صنعت ارزهای دیجیتال، «کریپتو ولی» نیز رشد کرد تا جایی که از مرزهای شهر زوگ نیز فراتر رفت. به گونه‌ای که اکنون دو کشور سوئیس و لیختن اشتاین درگیر آن شده‌اند. اکنون در این دو کشور بیش از ۶۰۰ شرکت مرتبط با صنعت بلاکچین وجود دارد که بیش از ۳۰۰۰ نفر در آن‌ها مشغول به‌کار هستند . ارزش ۵۰ شرکت برتر در این زمینه مجموعاٌ ۴۴ میلیارد دلار تخمین زده‌می‌شود. در میان آن‌ها ۵ استارتاپ یک میلیارد دلاری به چشم می‌خورد.

نمایی از دریاچه زوگ و منطقه زوگ، جایی که اصطلاح کریپتو ولی از آنجا سرچشمه گرفته استنمایی از دریاچه زوگ و منطقه زوگ، جایی که اصطلاح کریپتو ولی از آنجا سرچشمه گرفته است

مقررات کریپتو ولی

برای اینکه شرکت‌های حوزه بلاکچین و به طور کلی کریپتو بتوانند وارد این منطقه اقتصادی بشوند و فعالیت خود را آغاز کنند، نیازمند برآورده‌سازی برخی الزامات هستند. برای آغاز و ادامه فعالیت در «کریپتو ولی»، شرکت‌ها باید سه قانون مهم این منطقه را رعایت کنند. این قوانین عبارتند از:

  • حتما فعالیت شرکت باید مرتبط با بلاکچین باشد
  • حداقل یک نفر را در این منطقه استخدام کند
  • به گسترش و توسعه کریپتو ولی کمک کند

علاوه بر این، دست‌یابی به یک سری استانداردها، نیاز ورود به شهر زوگ و ادامه فعالیت در منطقه دره کریپتو است. اول اینکه بودجه‌ای ۱۰ میلیون دلاری داشته‌باشند. در مرحله دوم باید به ارزش بازار بیش از ۱۰ میلیون دلار دست پیدا کنند. سوم اینکه در کل منطقه سوئیس و لیختن اشتاین ۱۰ موقعیت کاری ایجاد کنند.

به طور کلی نیز یک کارگزار بر روی فعالیت این شرکت‌ها نظارت دارد تا در زمینه‌های کلاهبرداری فعالیت نکنند.

حوزه فعالیت شرکت‌های کریپتو ولی

در این قطب بزرگ ارزهای دیجیتال نام برخی از مهم‌ترین شرکت‌ها و بنیادها در صنعت کریپتو به چشم می‌خورد. از جمله آن‌ها می‌توان به اتریوم، تزوس، کاردانو، بیت‌مین و لیبرا اشاره کرد. کانسنسیس (ConsenSys) نیز در زوگ دفتر مدیریت تاسیس کرده‌است.

شرکت‌های کریپتو ولی طیف گسترده‌ای از پروژه‌های مرتبط به بلاکچین را شغل اصلی خود قرار داده‌اند. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به صرافی‌های ارز دیجیتال، پلتفرم‌های بستر بلاکچین، توکیزه‌سازی دارایی‌ها، ساخت قراردادهای هوشمند و غیره اشاره داشت. محیط همکاری در «کریپتو ولی» امکان به اشتراک‌گذاری دانش، فرصت‌های شبکه‌سازی و همکاری‌ها بین شرکت‌های این صنعت را فراهم می‌کند.

سخن پایانی

سوئیس همواره به‌عنوان یکی از کشورهای دوستدار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شده‌است. ایجاد «کریپتو ولی» در شهر زوگ که به بهشت سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال شناخته‌می‌شود، یکی از کارهایی است که این کشور برای تسهیل و پذیرش عمومی کریپتو انجام داده‌است. «کریپتو ولی» تشکلی مستقل با حمایت دولت سوئیس و هدف آن استفاده از پتانسیل کشور برای تقویت اکوسیستم بلاکچین و فناوری‌های مربوط به ارزهای دیجیتال است.

روی هم رفته ، Crypto Valley به عنوان یک مرکز برجسته برای نوآوری بلاکچین و ارز دیجیتال شناخته شده‌است. این مرکز کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و حرفه‌ای‌هایی که علاقه‌مند به پتانسیل فناوری بلاکچین هستند را از سراسر جهان به دور هم جمع کرده‌است.

منابع: cryptovalley.swiss، cryptovalleyjournal، ft.com، coindesk

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.