کمیسیون بورس آمریکا از شرکت حسابرس FTX شکایت کرد

کمیسیون بورس آمریکا از شرکت حسابرس FTX شکایت کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اخیرا از یک شرکت حسابرس که پیش از اعلام ورشکستگی  FTXبا آن‌ها همکاری می‌کرد شکایت کرده‌است.

این شرکت حسابرسی طی یک دوره تقریباً سه ساله تمامی ممیزی‌ها را زیر پا گذاشته است

طبق بیانیه این نهاد قانونی در تاریخ 29 سپتامبر، شرکت پراگر متیس (Prager Metis) علاوه بر ارائه خدمات حسابداری، بدون حفظ استقلال لازم، خدمات حسابرسی نیز ارائه می‌داد. در توضیح تفاوت حسابداری و حسابرسی باید گفت فرد و یا شرکتی که مسئولیت اداره امور مالی یک مجموعه را به عهده دارد حسابدار نام دارد. اما به فرد و یا شرکتی که بر روی انجام صحیح امور مالی نظارت می‌کند، حسابرس گفته‌میشود. طبق قوانین، یک شرکت حسابرس باید کاملا بی‌طرف و مستقل باشد و حین انجام حسابرسی، هیچگونه تضاد منافع و سوگیری نباید وجود داشته باشد.

کمیسیون بورس آمریکا مدعی است طی یک دوره تقریباً سه ساله پراگر متیس تمامی ممیزی‌ها را زیر پا گذاشته‌است. این نهاد قانونی اعلام داشت:« شرکت حسابرسی اگر به درستی کار خود را انجام دهد می‌تواند از سرمایه کاربران محافظت کند. از این رو شکایت ما اخطاری مهم به حسابرس‌هایی است که درگیر فعالیت مشتریان خود می‌شوند و بی‌طرف نمی‌مانند.»  SEC در بیانیه خود صراحتا به FTX یا مشتریان دیگر این شرکت اشاره نکرده‌است. اما به ادعای آن‌ها در طی سه سال، صدها مورد از نقض قانون استقلال حسابرس توسط پراگر متیس دیده‌شده‌ است.

در سال 2021 حسابرسی هولدینگ FTX  و FTX  آمریکا را به پراگر متیس سپرد

گفتنی است اسم این شرکت در جلسات پیشین FTX نیز برده‌شده‌ است. چرا که سم بنکمن فراید در سال 2021 حسابرسی هولدینگ FTX  و FTX  آمریکا را به پراگر متیس سپرده بود. همانطور که می دانید، این صرافی در نوامبر 2022 اعلام ورشکستگی کرد.

در 25 ژانویه 2023، جان جی ری، مدیرعامل فعلی FTX به دادگاه اعلام داشت وی در مورد صحت اطلاعات ارائه‌شده توسط پراگر متیس در سال 2021 مشکوک است. البته گفتنی است علاوه بر این، شرکت حقوقی فنویک اَند وست (Fenwick & West) که به FTX مشاوره قانونی ارائه می‌داد نیز طی چند وقت اخیر مورد بررسی قرار گرفته‌است. با این حال فنویک اَند وست مدعی است تا زمانی که اقدامات آن‌ها منوط به ارائه مشاوره بوده‌است نمی‌توان آن‌ها را در قبال تخلفات FTX پاسخگو دانست.

منبع
برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.