همکاری دیفای (DeFi) و CBDC در آینده

0

منابع مالی غیرمتمرکز (دیفای) و ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC)، سرانجام پول را در سراسر جهان در دسترس قرار می‌دهند.

دیفای،  طرز تفکر مردم در سراسر جهان را خیلی سریع تغییر خواهد داد. بانک‌هایی که از زمان‌های قدیم راه دسترسی ما به پول را در انحصار خود قرار داده بودند، سرانجام وضعیت خود را به چالش کشیدند. در حال حاضر، دیفای می‌تواند چشم انداز اقتصادی را دچار مشکل کند و دسترسی به منابع مالی را دموکراتیک کند.

مشارکت مالی یکی دیگر از مزایای قابل توجه دیفای است.

رشد فضای دیفای بسیار چشمگیر است زیرا ارزش کل دارایی‌های موجود در محصولات مالی دیفای تقریباً به 175 میلیارد دلار می‌رسد.

با افزایش دیفای و عدم تمایل دولت‌ها و بانک‌ها برای کنترل سیستم پولی، دولت‌ها توجه خود را به انتشار ارزهای دیجیتال معطوف کرده‌اند. ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) به عنوان راهی برای حفظ کنترل بر سیستم پولی به کاربران تراکنش‌های سریعتر و ارزان‌تری ارائه می‌دهد.

در حالی که دیفای نقش اصلی را در سال 2030 ایفا می‌کند، CBDC ها نیز به عنوان ابزاری برای بانک‌های سراسر جهان شناخته می‌شوند. در نتیجه، دیفای به اصلی ترین روشی تبدیل شده است که افراد برای مدیریت امور مالی خود انتخاب می‌کنند و در حال حاضر پشتوانۀ سیستم مالی جهان هستند. برجستگی دیفای، باعث شده ما با حساب‌های بانکی خداحافظی کنیم و امکان دسترسی به پول را در هر زمان داشته باشیم و از آن استفاده کنیم.

هدف ارزهای دیجیتال، برای در دسترس قرار دادن پول در سراسر جهان به این معنی است که پروتکل‌های دیفای زیربنایی نقدینگی در مبادلات را فراهم می‌کند.

علاوه براین، ما همۀ پرداخت‌های بین المللی را بر اساس لایه دوم (zk-Rollups) با استفاده از روش صفر انجام می‌دهیم ؛ یک راه حل مقیاس بندی که صدها معامله خارج از زنجیره را در یک قرارداد هوشمند اتریوم جمع آوری می‌کند؛ بنابراین به کاهش ازدحام در بلاک چین کمک می‌کند.

روشی که دیفای پیش می‌رود، مطمئناً آینده‌ای قابل قبول برای آن است. اما در نهایت، برای دستیابی به دیفای، ابتدا باید بر برخی موانع غلبه کرد.

یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد، موانع پذیرش گسترده است. به عنوان مثال، آسیب پذیری قراردادهای هوشمند، غیرقابل پیش بینی بودن بازار دیفای، مسائل مربوط به مقررات و دسترسی به فناوری‌های نوظهور.

البته، بدون صحبت در مورد مخالفان نمی‌توان به برخی از چالش‌های دیفای اشاره کرد. به عنوان مثال ، دان برکوویتز (Dan Berkovitz)، کمیسر کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، معتقد است که دیفای یک “ایده بد” است. و تام موتن (Tom Mutton)، مدیر فن آوری بانک انگلستان، گفته بود که هر CBDC “در هر معامله ده برابر کارآمدتر” از بیت کوین خواهد بود.

دیفای برای غلبه بر این موانع چه می‌کند؟

برای غلبه بر موانع، آموزش بیشتر لازم است. صندوق آموزش دیفای نمونه‌ای از یک سازمان است که سعی می‌کند سیاست گذاران را در مورد مزایای اکوسیستم دیفای آموزش دهد و به دستیابی به چارچوب نظارتی برای آن کمک کند.

وضوح مقررات چیزی است که به ارائه دهندگان خدمات سرمایه‌گذاری سنتی مانند بانک‌ها و مؤسسات اطمینان می‌بخشد و راهی برای دسترسی کاربران به دیفای ایجاد می‌کند.

دیفای، می‌تواند در سال 2030 به مرکز اصلی مالی تبدیل شود.

رشد روزافزون CBDCها هم تهدید و هم فرصتی برای دیفای محسوب می‌شود زیرا اکثر دولت‌ها آنها را آزمایش می‌کنند و شروع به پذیرش آنها می‌کنند. اما، فقط به این دلیل که CBDC ها در حال افزایش هستند، بدان معنا نیست که دیفای نمی تواند جای خود را در دنیای آیندۀ ما نیز پیدا کند.

بنابراین دیفای، به مسائل مختلف زیرساختی اجازه می‌دهد تا با سرعت بالایی مورد آزمایش قرار گیرند و اطمینان حاصل شود که زیرساخت‌های صحیح مورد نیاز CBDCها در حال حاضر در سراسر جهان در دسترس خواهد بود.

امیدواریم تا سال 2030، بتوانیم از ارتفاعات درخشان دنیای مالی غیر متمرکز لذت می‌برند، چیزی که دیدگاه ما را نسبت به پول برای همیشه تغییر داده است. البته، موانع زیادی وجود دارد که دیفای باید بر آنها غلبه کند قبل از اینکه شاهد تصویب اصلی آن در زندگی روزمره باشیم.

 

منبع: cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.