هوش مصنوعی دیپ مایند می‌تواند وضعیت آب‌وهوا را با دقت زیادی پیش‌بینی کند

0

شرکت دیپ‌مایند (DeepMind) با همکاریِ کارشناسان پیش‌بینی آب‌و‌هوا مدلی برای بهبود پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت آب‌و‌هوایی ساختند.

شرکت هوش مصنوعی دیپ‌مایند مستقر در بریتانیا همچنان به پیاده‌سازی یادگیری عمیق بر مسائل دشوار علمی ادامه می‌دهد. دیپ‌مایند با همکاریِ Met Office، سرویس ملی آب‌وهوای بریتانیا، دست به توسعه ابزاری به نام DGMR زده است. این ابزار می‌تواند احتمال بارش باران در ۹۰ دقیقه آینده را دقیقا پیش‌بینی کند که یکی از مشکلات دشوار پیش‌بینی آب‌وهوایی است.

کارشناسان پیش‌بینی‌های DGMR را با ابزارهای موجود مقایسه کردند. بر‌‌اساس نتایج، DGMR در ۸۹ درصد مواقع در معیارهایی مثل پیش‌بینی موقعیت مکانی، وسعت، حرکت و شدت بارش عملکرد بهتری دارد. نتایج این بررسی در مجله Nature منتشر شدند.

پیش‌بینی آب‌و‌هوا، به‌ویژه باران‌های شدید، برای بسیاری از صنایع از رویدادهای فضای باز تا هوانوردی و خدمات اورژانسی ضروری است؛ اما پیش‌بینی دقیق کار دشواری است. محاسبه مقدار آب موجود در آسمان و زمان و مکان بارش به فرایندهای مختلف آب‌وهوایی مثل تغییرات دما و تشکیل ابرها و باد وابسته است. تمام این معیارها به‌خودیِ‌خود پیچیده هستند؛ اما وقتی با یکدیگر ترکیب شوند، بسیار پیچیده‌تر خواهند شد.

 

منبع venturebeat.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.