ترانه سرایی و ساخت قطعه موسیقی با کمک هوش مصنوعی

0

فناوری جدید دانشگاه واترلو می‌تواند برای ترانه سازی و ایجاد مسیرهای خلاقانه در آهنگسازی، الهام‌بخش هنرمندان موسیقی باشد.

محققان آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی دانشگاه واترلو، فناوری‌ای به نام LyricJam طراحی کردند. سیستم بی‌درنگ LyricJam از هوش مصنوعی برای تولید متن موسیقی استفاده می‌کند.

اکنون، چندین سال است که این آزمایشگاه در مورد کاربردهای خلاقانه هوش مصنوعی تحقیق ‌می‌کند. اولگا وَکتومووا، استاد مهندسی دانشگاه واترلو و عضو فعال دانشکده علوم کامپیوتر، سرپرستی این آزمایشگاه را بر عهده دارد.

نتیجه تحقیقات اولیه این آزمایشگاه طراحی سیستمی بود که بیان موسیقیایی هنرمندان را می‌آموزد و اشعاری به سبک آن‌ها تولید می‌کند.

وَکتومووا، به همراه دو دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه واترلو، گورِو ساهو و دراو کومر ، این فناوری را توسعه دادند. آن‌ها بر جنبه‌های مختلف موسیقی مانند توالی آکورد، تمپو و تنظیم سازها برای تولید اشعاری که منعکس‌کننده حالات و احساسات بیان شده در موسیقی زنده پرداختند.

همچنان‌که یک آهنگساز یا گروه موسیقی به نواختن موسیقی بی‌کلام می‌پردازد، سیستم پیوسته کلیپ‌های صوتی خام را دریافت می‌کند؛ سپس، شبکه عصبی این کلیپ‌های صوتی را برای ترانه سازی و نوشتن ترانه جدید پردازش ‌می‌کند. هنرمند سپس ‌می‌تواند از این متن تولید شده برای نوشتن اشعار آهنگ خود استفاده کند.

وَکتومووا می‌گوید: « این سیستم به دنبال ایفای نقش آهنگسازی نیست. در عوض، ‌می‌خواهیم به هنرمندان کمک کنیم تا خلاقیت خود را بهتر درک کنند. این سیستم اشعاری با استعاره‌ها و عبارات جدید می‌نویسد و احتمالاً هنرمندان را به مسیرهای خلاقانه‌ای سوق ‌می‌دهد که پیشتر با آن روبرو نشده‌اند».

این شبکه عصبی قادر است موضوعات غنایی، کلمات و صنایع ادبی مرتبط با جنبه‌های موسیقی شناخته شده در هر کلیپ صوتی را پیدا کند.

 

منبع  techxplore.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.