شارژر واحد برای تمام گوشی‌ها

0

 

کمیسیون اروپا اعلام کرد که در چهارچوب حقوق مصرف‌کنندگان و با هدف حفاظت از محیط زیست، خواستار تولید شارژر واحد برای تمام تلفن‌های همراه و سایر وسایل الکترونیکی کوچک است.

دستورالعمل پیشنهادی اجرایی اتحادیه اروپا که باید توسط نمایندگان پارلمان اروپا و کشورهای عضو تأیید شود، با هدف هماهنگ‌سازی درگاه‌های شارژ تلفن‌های هوشمند، تبلت، دوربین، هدفون، بلندگو و کنسول‌های بازی است.

این خواسته تاکنون با بی‌میلی شدید صنعتگران حوزه فناوری روبرو بوده است.

اتحادیه اروپا اکنون می‌خواهد که پورت یواس‌بی-سی بر روی تمام دستگاه‌های الکترونیکی گذاشته شود، به طوری که بتوان از هر شارژری برای دستگاه‌های مختلف بدون توجه به مدل و مارک آن استفاده کرد. این کار باعث هماهنگی فناوری‌های مورد استفاده و تضمین سرعت یکسان برای شارژ دستگاه می‌شود.

منطقی که اتحادیه اروپا به دنبال آن است بر این مبناست که تجارت دستگاه‌های الکترونیکی باید جدای از شارژرها در نظر گرفته شود. مارگارت وستاگر، کمیسر امور رقابت تجاری اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در این زمینه گفته است: «این یک پیروزی برای مصرف‌کنندگان و نیز برای محیط زیست است… اروپایی‌ها از انباشته شدن شارژرهای متفاوت در کشوهایشان خسته شده‌اند.»

شرکت اپل که مدعی است فناوری لایتنینگ خود را روی بیش از یک میلیارد دستگاه موجود در سراسر جهان نصب کرده، بار دیگر بی‌درنگ مخالفت خود را با این طرح اتحادیه اروپا اعلام کرد.

این شرکت دربارۀ پیشنهاد مدت زمان ۲۴ ماهه برای عملی شدن طرح اروپا ابراز نگرانی کرده گفته است که زیرمجموعه‌های این شرکت که در زمینه بازیافت فعالیت دارند با طرح جدید به شدت آسیب خواهند دید.

کمیسیون اروپا چنین توضیح داده که مصرف‌کنندگان اروپایی که سالانه ۲.۴ میلیارد یورو صرف خرید شارژر می‌کنند، با این طرح خواهند توانست سالانه دست کم ۲۵۰ میلیون یورو پس‌انداز کنند و ضایعات ناشی از شارژرهای بلااستفاده که بالغ بر ۱۱ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود، تنها به حدود هزار تن در سال کاهش خواهد یافت.

 

منبع: axios

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.