بیت کوین در هفته ای که گذشت

0

هفتۀ گذشته برای علاقمندان به بیت کوین  هفته‌ای عجیب بود، از پذیرش ال سالوادور تا ممنوعیت کلیۀ ارزهای دیجیتال توسط کشور چین.

ما برای شما خوانندگان عزیز به صورت مختصر این هفته را روایت می کنیم

خلاصه ای بر هفتۀ گذشته

در هفتۀ گذشته که بسیار برای بیت کوین مهم بوده شاهد تحرکات کمی بوده‌ایم علیرغم اینکه کشور ال سالوادور تیتر تمامی خبرهای ارز دیجیتال را به خود اختصاص داد، همچنان در ال سالوادور تقاضا برای خرید این ارز بالاست و دولت از عمل خود در این حوزه بسیار راضی است.

در حالی که اقتصاد بعضی از کشورها در حال دست و پنجه نرم کردن با فساد، تورم و ناکارآمدی دولتمردان خود هستند، مردم به خرید و نگهداری  بیت کوین برای دور ماندن از ناکارآمدی‌های اقتصادی روی آوردند، این در حالی است که مردم به بالا رفتن قیمت بیت کوین بسیار امیدوارند.

همچنین خبرها نشان دهندۀ بازاری گاوی است علیرغم ریزش اخیر!

جمعۀ گذشته جو بایدن،  رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اظهار داشت:

“اگر بدهی های دولت آمریکا تا پایان اکتبر جاری به سقف خود برسد امکان دارد این کشو وارد  رکود اقتصادی شود”

در صورت وقوع رکود که بر ارزش دلار آمریکا تاثیر بدی خواهد گذاشت، سرمایه گذاران گزینۀ بیت کوین را برای برون رفت از شرایط اتنخاب خواهند کرد.

با قانونی شدن بیت کوین در ال سالوادور هفتۀ گذشته برای بیت کوین هفته ای بسیار خوبی بوده است.

این اتفاق با توییتی از جانب نایب بوکله رئیس جمهور ال سالوادور شروع شد که در آن توضیح داده بود دولت ال سالوادور با خریدن 150 واحد بیتکوین مجموع دارایی‌های خود را به 700 واحد بیت کوین رسانده؛ علاوه بر این ایشان در توییت دیگری به تمامی دولت‌ها پیشنهاد کرده این ارز را خریداری کرده و اگر آن را در کف قیمت خریداری کنند ضرر نخواهند کرد.

طولی نکشید که دولت ال سالوادور اعلام کرد تعداد کاربران کیف پول چیو به 6/1 میلیون کاربر رسیده است و این تنها دو هفته بعد از اعلام قانونی پذیرش بیت کوین اتفاق افتاده. همزمان با این اتفاق عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از مردم ال سالوادور در حال استفاده از خودپرداز بیت کوین دست به دست شد، دولت ال سالوادور 200 دستگاه خودپرداز را در کشور خود مستقر کرد.

سه شنبۀ گذشته بانک برزیلی BTG Pactual با ارزش 80 میلیارد دلار اقدام به راه اندازی پلتفرم معاملۀ ارزهای دیجیتال کرد.

با این اقدام این بانک به اولین مؤسسۀ اقتصادی در برزیل تبدیل شد که خدمات مستقیم از طریق بیت کوین را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این بانک در امر پذیرش ارزهای دیجیتال پیشروست و در آوریل سال جاری نیز اولین بانکی بود که سبدهای سرمایه گذاری براساس ارزهای دیجیتال به مشتریان خود ارایه  کرده است.

پلتفرم معاملۀ ارز دیجیتال رابین هود نیز سه شنبه گذشته اعلام کرد بنا به درخواست زیاد کاربرانش آزمایش انتقال بیت کوین را به کیف جدید خود شروع کرده اگرچه تاریخ رسمی شروع به کار این کیف پول را به کاربران خود اعلام نکرده است.

همچنین شرکت بزرگ استخراج Genesis Digital Assets اعلام کرده بودجه لازم جهت توسعه عملیات استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در آمریکا و شمال اروپا را تأمین کرده است؛ مبلغ اعلام شده توسط شرکت 431 میلیون دلار است.

روز چهارشنبه تیم فوتبال PSV در لیگ هلند مقدار نامشخصی بیت کوین را در ترازنامۀ مالی خود نگهداری می‌کنند. این تیم پس از اینکه با صرافی دیجیتال Anycoin قرارداد اسپانسرینگ امضا کرد، دستمزد بازیکنان خود را با بیت ‌کوین پرداخت کرد.

فرانس جنسن مدیر بازرگانی این باشگاه آیندۀ ارزهای دیجیتال را بسیار امیدوارانه توصیف کرد.

امارات متحدۀ عربی نیز هرگونه معاملات  ارزهای دیجیتال در منطقۀ تجاری دبی را آزاد کرد و تمامی معملات تجاری ارزهای دیجیتال را از مالیات معاف کرد.

در روز پنج شنبه توییتر برنامه پرداخت پاداش خود با بیت کوین به کاربران خود را متوقف کرد هر چند این برنامه برای کاربران IOS در دسترس بود. این شرکت ابراز امیدواری کرده که اپلیکیشن‌های تحت وب و دسکتاپ را به زودی در اختیار کاربران قرار دهد.

پنج شنبۀ گذشته دانشگاه وایومینگ اعلام کرده عملیات استخراج بیت‌کوین را شروع کرده. پیشتر این دانشگاه در آوریل سال جاری اعلام داشت که به دنبال جمع آوری 4 میلیون دلار جهت شروع استخراج بیت ‌کوین  می‌باشد. عملیات استخراج توسط این دانشگاه انجام می‌شود.

سرانجام آخر سناتور پت تومی اخبار اخیر کشور چین را فرصتی مناسب برای آمریکا جهت پیشرفت وسیع در حوزۀ ارزهای دیجیتال   می داند.     

     

بیت کوین در هفتۀ گذشته با انتشار اخبار گوناگون شاهد افت و خیزهای فراوان  بوده؛  برای مثال ماجرای شرکت املاک و مستقلات Evergrand در چین. اگرچه این خبر باعث افت بیت کوین شد اما قیمت بیت کوین مجدد به پلۀ قبلی خود بازگشت.

اما در جمعه گذشته دولت چین تمامی معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد این خبر باعث افت شدید قیمت بیت کوین شد.

اما این موضوع بسیار عادی است دولت چین از سال2012 موضعی  خصمانه در مورد ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده. این عمل یک بار دیگر در سال 2017 اتفاق افتاد که باعث رشد بی سابقۀ قیمت بیت کوین در آن سال شد.

اخبار توییتر که همکاری  بیت کوین را با  شرکت Strike اعلام کرد، باید بیت کوین را در وضعیت مناسبی قرار می‌داد، اما دولت چین با وجود ورشکستگی اخیر شرکت غول املاک خود به نام Evergrande که تقریباً 2 درصد از سهم تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می داد، توانست فرصتی برای گسترش ترس, بی اعتمادی و شک ایجاد کند.

نکتۀ قابل توجه، اظهارت رئیس جمهوری آمریکا در خصوص امکان وقوع رکود اقتصادی در این کشور تا ماه اکتبر جاری است.

این موضوع می‌تواند با نشر بی وقفۀ  اسکناس در دورۀ همه گیری بیماری  کرونا مرتبط باشد. آیا اتفاق‌های سال 2008 در حال وقوع است؟

به نظر می‌رسد دولت آمریکا در نهایت وارد رکود اقتصادی  شود و این موضوع سرمایه گذاران بزرگ را برای استفاده از بیت ‌کوین ترغیب کند. استفاده از بیت کوین می‌تواند به ابزاری برای برون رفت از شرایط وخیم اقتصادی تبدیل شود و این امر به رشد قیمت آن به بالای 100 هزار دلار کمک کند.

با تمامی اوصاف و پذیرش بیت کوین توسط برخی از کشورها، اضافه شدن آن به ترازنامه‎‌های مالی شرکت‌های بزرگ و تمجید آن توسط سرمایه گذاران بزرگ، این ارز حتی نزدیک  به قیمت تاریخی خود در ماه مه  نشده چه برسد به قیمتی که ما در سال آینده از آن انتظار داریم، اما فراموش نکنید بحران سال 2008 باعث اختراع بیت کوین شد، با وجود بحران‌های مالی  رو به رشد در جهان

قطعاٌ بیت کوین به جایگاه‌های بالا تری  خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.