انتقال دارو به سیستم عصبی مرکزی به وسیله‌ی ربات‌های ریز MANiAC

0

آیا به یک موجود کوچک اجازه می‌دهید آزادانه در سیستم عصبی‌تان گشت و گذار کند؟ شاید پاسختان منفی باشد، اما در آینده، “لوله‌هایی نانومتری با جهت‌گیری مغناطیسی در پوشش کپسول‌های آلژینات” (MANiACs) ساخته شده و به عنوان یکی از فناوری‌های انتقال دارو ایفای نقش خواهند کرد.

اخیراً پژوهشی در ژورنال “پیشگامان رباتیک و هوش مصنوعی” به چاپ رسید که برای اولین بار، کارکرد این ربات‌های ریز در نقل و انتقال دارو در بافت عصبی را مورد بررسی قرار داد. این پژوهش نشان داد در محیط مغناطیسی کنترل شده، این ربات‌های نرم و ریز غلتان می‌توانند در جهت مخالف جریان مایعات حرکت کرده و در بافت‌های عصبی، همچون نخاع، جابجا شوند و بدین طریق، مواد را دقیقاً به مناطقی که لازم است برسانند.

درمان بیماری‌هایی که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کنند کار دشواری است. لامار میر، یکی از نویسندگان این مقاله و عضو شرکت تجهیزات پزشکی “فیزیک پزشکی وینبرگ” آمریکا، توضیح می‌دهد: “مصرف داروهای سرطان یا بیماری‌های عصبی به صورت دهانی یا وریدی، می‌تواند بر نواحی‌ای از بدن و سیستم عصبی تأثیر بگذارد که ارتباطی با بیماری ندارند. انتقال هدفمند دارو کارآیی بالاتری داشته و عوارض جانبی ناشی از داروها را کاهش می‌دهد، چون آن دسته از اعضای بدن که ربطی به بیماری ندارند، هدف دارو قرار نمی‌گیرند و درگیر نمی‌شوند.”

منبع: tectales

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.