شناسایی و کنترل نوزادان نارس، با کمک هوش مصنوعی

0

محققان استرالیایی یک سیستم هوش مصنوعی را طراحی کردند که به دوربین‌های دیجیتال اضافه می‌شود تا شناسایی و کنترل نوزادان نارس تسهیل شود.

پزشکان با استفاده از این سیستم می‌توانند به طور خودکار نوزادان نارس را از روی چهره و پوست آنها شناسایی کنند و از راه دور نشانه‌های حیاتی آنها را کنترل و بررسی کنند تا در صورت لزوم مراقبت‌های خود را تشدید کنند.

استفاده از این سیستم نیاز به کاربرد حسگرهای الکتریکی تماسی را از بین می‌برد. این حسگرها تنها با افزودن صفحات چسبناک قابل استفاده هستند که می‌تواند منجر به پارگی پوست و عفونت‌های احتمالی در نوزادان شود. در مقابل استفاده از دوربین‌های ویدئویی غیر تماسی هوش مصنوعی هیچ آسیب جانبی برای نوزادان ایجاد نمی‌کند.

این دوربین‌های فوق دقیق می‌توانند برای کنترل ضربان قلب و تنفس نوزادان هم مورد استفاده قرار بگیرند. هوش مصنوعی دوربین‌های یادشده موجب می‌شود تا آنها حتی با بررسی حرکات بدن نوزادان هم بتوانند در مورد عادی یا غیرعادی بودن وضعیت آنها به جمع بندی برسند.

همه ساله در جهان ده درصد نوزادان به دلایل مختلف نارس به دنیا می‌آیند و این فناوری جدید به حفظ جان آنها کمک می‌کند. دقت این سیستم در بررسی و کنترل نوزادان نارس برابر با ۹۹.۷۸ درصد اعلام شده است.

 

منبع: euronews

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.