کیف پول اچ دی (HD Wallet)

0

قبل از پرداختن به موضوع کیف پول، لازم است با مفهوم انواع کلیدهای عمومی و خصوصی آشنا شوید.

کلید خصوصی: نقش کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی بوده و از آن برای دسترسی به دارایی استفاده می‌شود. باید از این کلید خصوصی به خوبی نگه‌داری کرده و از قرار دادن آن در اختیار دیگران امتناع کنید.

آدرس کیف پول: این آدرس یک رشته کدی مانند شماره حساب بانکی بوده و برای ارسال و یا دریافت ارز دیجیتال از سایر کیف پول‌ها استفاده می‌شود.

کلید عمومی: نول نودها یا اعتبارسنج‌ها برای تطبیق کلید خصوصی با آدرس کیف پول و اطمینان از امضا شدن تراکنش توسط کلید خصوصی نیاز به کدهای مشخصی دارند. این کدها همان کلید عمومی هستند.

کیف پول اچ دی جزو آن دسته از کیف پول‌هایی است که در آن بین تمامی کلیدهای تولید شده، یک تابع ریاضی وجود دارد. این نوع کیف در بین کاربران ارزهای دیجیتال از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و اولویت اول کاربران برای استفاده است. اچ دی (hd) مخفف کلمه Hierarchical Deterministic بوده و در برخی موارد سلسله مراتبی و قطعی ترجمه می‌شود.

کیف پول HD یا کیف پول سلسله‌مراتبی قطعی، یک کیف پول دیجیتالی جدید است که به طور خودکار یک ساختار درختی سلسله‌مراتبی از آدرس‌های خصوصی و عمومی (یا کلیدهای خصوصی و عمومی) ایجاد و با این روش، مشکل کاربر را حل می‌کند.

در کیف پول اچ دی، با هر بار درخواست آدرس، یک آدرس جدید به شما داده می‌شود تا از آدرس قبلی استفاده نکنید.

با استفاده از کیف پول HD، شما می‌توانید یک عبارت معمولاً 12 کلمه‌ای را که عبارت بازیابی (Seed) نام دارد، برای پشتیبان‌گیری دریافت کنید تا اگر به هر دلیلی دسترسی به کیف پول از بین رفت، بتوانید از این عبارت بازیابی برای بازیابی موجودی خود در یک کیف پول دیگر استفاده کنید.

هر بار که این عبارت بازیابی ایجاد می‌شود، هر Seed با استفاده از یک شمارنده، به Seed قبلی اضافه می‌شود و از آن برای استخراج سلسله‌مراتبی و ترتیبی آدرس‌های جدید و به ظاهر نامحدود رمزارز استفاده می‌گردد. چون تمام آدرس‌ها از یک Seed اصلی و تکی اشتقاق پیدا می‌کنند، نگرانی درباره پشتیبان‌ گرفتن از آنها برطرف می‌شود. به همین دلیل به این کیف پول‌ها، کیف پول سلسله مراتبی قطعی می‌گویند.

کیف پول HD، ساختاری درخت‌مانند و سلسله‌مراتبی از کلیدها ایجاد می‌کند که در ریشۀ آن، کلید اصلی Seed مبتنی بر استاندارد BIP 32 قرار دارد. هنگامی که کیف پول HD را با استفاده از کلید Seed بازیابی می‌کنید، این کیف پول در این ساختار درختی جست‌وجو می‌کند و تمام کلیدهای خصوصی موجود در درخت را با استفاده از استاندارد BIP 32 بیرون می‌کشد. هنگامی که جست‌وجو در این درخت به پایان می‌رسد، تمام دارایی‌های رمزارزی شما بازیابی خواهند شد.

در کیف پول‌ HD، برای حفظ امنیت، بکاپ یا پشتیبان‌گرفتن از Seed الزامی است.

مسلماً Seed نیز همانند کلید خصوصی باید به صورت محرمانه و در مکانی امن نزد خود شما نگهداری شود؛ چون فاش شدن یا گم‌شدن آن، یعنی از دست دادن موجودی شما.

مزیت‌های کیف پول اچ دی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کیف پول اچ دی، امکان انجام فرآیند بکاپ‌گیری از آن است. وجود رابطه ریاضی در بین کلیدهای کیف پول، این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که برای استفاده همیشگی از کیف پول، تهیه تنها یک بار نسخه پشتیبان کافی است. امکان بازیابی کلید خصوصی و دارایی از دیگر مزیت‌های مهم این کیف پول است.  هم‌چنین این کیف پول توانایی ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین را در خود دارد. با استفاده از کیف پول اچ دی، امنیت حریم خصوصی برای حفظ دارایی‌ها افزایش می‌یابد؛ زیرا استفاده از کیف پول اچ دی این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که برای هربار دریافت ارز دیجیتال، آدرس عمومی جدید تولید کند و این موضوع بر افزایش امنیت حریم خصوصی تاثیرگذار است. در کیف پول ­های اچ دی این مزیت اصلی وجود دارد که با استفاده از کلید خصوصی بتوانید آن را بازیابی کنید.

بهترین کیف پول‌ HD

در حقیقت کیف پول‌های HD به دلیل خصوصیات و ویژگی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره داشتیم، توانسته‌اند به محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران دست پیدا کنند و ازاین‌رو بیشتر کیف پول‌هایی که به‌تازگی برای استفاده در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند، از نوع کیف پول‌های HD هستند. ازاین‌رو ازجمله بهترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال HD می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم:

کیف پول سخت‌افزاری «لجر نانو اس» (Ledger Nano S): قابل‌استفاده بر روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس.

کیف پول سخت‌افزاری «ترزور» (Trezor): قابل‌استفاده بر روی پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و OSX.

کیف پول سخت‌افزاری «کیپ کی» (KeepKey): قابل‌استفاده بر روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس.

کیف پول موبایلی «مایسلیوم» (Mycelium): قابل‌استفاده بر روی گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید.

کیف پول هیبرید «جکس» (Jaxx): قابل‌استفاده بر روی پلتفرم‌های دسکتاپ و گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید و  IOS.

کیف پول دسکتاپ «الکتروم» (Electrum): قابل‌استفاده بر روی پلتفرم دسکتاپ با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و OSX.

کیف پول نرم‌افزاری «اتمیک» (Atomic): قابل‌استفاده بر روی دو پلتفرم دسکتاپ با سیستم‌عامل ویندوز، مک، لینوکس، دبین و فدورا و گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید و IOS.

کیف پول نرم افزاری اگزودوس Exodus

کیف پول نرم افزاری کوینومی  coinomi

سخن پایانی

بهتر است هیچ وقت از تکنولوژی عقب نمانیم. تکنولوژی خیلی از سختی‌ها و مشکلات را برطرف کرده است. داشتن کیف پول برای ذخیره و ارسال و دریافت رمزارز لازم است. اما برای تبادلات رمزارزی، بهترین کار استفاده از والت یا کیف پول HD است. والت HD مشکل پشتیبان‌گیری را برای آدرس‌های جدید برطرف می‌کند.

به ­طور کلی می­توان گفت بیشتر کیف پول­‌های مطرح و شناخته شده در دنیای رمزارزها از نوع اچ دی هستند. اگر به تازگی به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شدید و از طرفی بسیار نگران موضوع امنیت و حریم خصوصی هستید، کیف پول­‌های اچ دی گزینه­ بسیار خوبی برای حفظ دارایی­‌ها و حریم خصوصی شما هستند. البته دقت داشته باشید برای انتخاب کیف پول مناسب تنها بحث اچ دی بودن یا نبودن آن مطرح نیست و فاکتورهای بسیار دیگری وجود دارند که باید به آن‌ها توجه نمایید.

 

منبع: ledger

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.