علی‌رغم وجود مدعیان، اتریوم همچنان یک سر و گردن بالاتر از بقیه است

0

موضوع هزینه‌های بالای کارمزد اتریوم (Gass Fee)، بار دیگر در جامعۀ اتریوم مطرح شده است زیرا شبکه‌های “آسیب‌زننده به اتریوم” که با نام قاتلان اتریوم شناخته می‌شوند، همچنان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

اصطلاح “قاتل اتریوم” بار دیگر در بازارهای ارزهای دیجیتال در حال افزایش است زیرا توکن‌های بومی چندین شبکۀ رقیب بلاک‌چین در ماه سپتامبر، سود قابل توجهی را کسب کرده‌اند. برای اینکه هر شبکه جایگزین به عنوان بخشی از این دسته در نظر گرفته شود، باید دارای یک ویژگی اساسی باشد که به عنوان ستون فقرات شبکه اتریوم عمل می کند: قراردادهای هوشمند.

با در نظر گرفتن این نکته، برجسته‌ترین شبکه‌های بلاک‌چین بر اساس ارزش بازار که معمولاً تحت این حوزه قرار می گیرند عبارتند از کاردانو (ADA)، سولانا (SOL)، بایننس اسمارت‌چین (BSC) و پولکادات (DOT) و لونا (LUNA) Terra . توکن‌های بومی این شبکه‌ها امسال به طور کامل از بین رفته است. اخیراً، سولانا پس از ادامۀ روند صعودی حتی در مواجهه با فروش مجدد در بازار در 8 سپتامبر که بیت‌کوین را به زیر مرز 50 هزار دلار بازگرداند، مورد توجه قرار گرفت.

قیمت سولانا، در 30 روز گذشته بیش از دو برابر شده است. این توکن بیش از 300 درصد، در 90 روز گذشته افزایش داشته است و افزایش فوق العادۀ 7،871.16 % نسبت به سال گذشته (YTD) داشته است. در مقایسه، اتریوم در 90 روز گذشته، 63.77% افزایش داشته و نسبت به سال گذشته سود آن 385.36 % کاهش داشته است. سرمایۀ بازار اتریوم در حال حاضر حدود 400 میلیارد دلار است که تقریبا 9 برابر ارزش بازارسولانا است.

 

توکن‌های آسیب‌زننده به اتریوم سودهایی را به دنبال دارند

چندین شبکه چشم اندازها و دستاوردهای امیدوار کننده‌ای را نشان داده‌اند.

کاردانو، اخیراً هارد فورک Alonzo خود را تکمیل کرده است که قراردادهای هوشمند مبتنی بر Plutus را در شبکه راه اندازی کرده است که به آن امکان میزبانی برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای) و وب 3.0 را می‌دهد. اگرچه ADA، امسال نیز صعود قابل توجهی را تجربه کرده است و در زمان انتشار این مقاله حدود 2.40 دلار معامله می‌شود و در 90 روز گذشته، 74.16% افزایش داشته و 1.273.86% افزایش نسبت به سال گذشته را ثبت می‌کند.

سولانا نسبت به اتریوم سرعتهای سریعتر و قیمتهای پایین تری را ارائه می‌دهد، که در واقع همان چیزی است که با سهم بازار به دست می آید.

یکی دیگر از چشم انداز قاتل اتریوم که توکن آن در سال جاری شاهد عملکرد فوق العاده ای بوده است، Terra است. توکن بومی LUNA بیش از 500 درصد افزایش در 90 روز گذشته و 5.477 درصد افزایش YTD ثبت کرد و در زمان انتشار این خبر حدود 36 دلار معامله می‌شود.

چنین دستاوردهای قابل توجهی غالباً به دلیل پلتفرم اساسی و فناوری بیشتر کاربران و افزایش نرخ پذیرش، مورد توجه قرار می گیرد. Lex Sokolin، سرپرست جهانی fintech و اقتصاددان در یک شرکت فناوری بلاک‌چین که از زیرساخت اتریوک پشتیبانی می‌کند اظهار داشت:

اتریوم در حال حاضر در مرحلۀ مهمی از تبدیل خود به اتریوم 2.0 (Eth2) است. بلاک‌چین اثبات سهام (PoS) پس از گذراندن هارد فورک لندن که به روزرسانی‌های مهمی مانند EIP-1559 را به ارمغان آورد. این به روز رسانی، توسط توسعه دهندگان مورد توافق قرار گرفت و ماینرها مستلزم تغییر مکانیسم قیمت‌گذاری تراکنش برای شبکه شدند.

این تغییر عمدتاً بر نرخ تورم توکن‌ها و درآمد ماینرها تأثیر می‌گذارد زیرا بخشی از کارمزد اتریوم (Gass Fee)، پس از ارتقا در حال سوختن است. بر اساس داده‌ها  بیش از 311،300 توکن اتریوم سوزانده شده است که ارزش تخمینی آن نزدیک به 1.1 میلیارد دلار است. نرخ سوختن فعلی 2.7 میلیون توکن اتریوم در سال است که با انتشار 5.3 میلیون توکن در سال نرخ تورم را 2.3 درصد اعلام می‌کند.

اتریوم تنها شبکه بلاک‌چین نیست که چنین مکانیسم قیمت گذاری را اجرا می‌کند، زیرا سولانا 50 درصد از هزینه های تراکنش خود را برای عرضۀ توکن SOL می‌سوزاند.

اطلاعات موجود در زنجیره می‌گوید اتریوم هنوز در صدر  است

اگرچه توکن‌های بومی این شبکه‌های “قاتل اتریوم” دستاوردهای چشمگیری داشته اند، اما با نگاه دقیق‌تر به داده‌ها نشان می‌دهد که میزان استفاده و حجم اتریوم همچنان بر کل بازار پلتفرم قرارداد هوشمند باقی مانده است.

در حال حاضر سرمایه بازار اتریوم بیش از 400 میلیارد دلار است که به طور قابل توجهی بیشتر از بقیه بازار است. نزدیکترین شبکه از نظر ارزش بازار کاردانو است، با 76 میلیارد دلار سرمایه بازار.

بر اساس داده‌های DappRadar، حجم کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های دیفای که بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده‌اند،بیش از 100 میلیارد دلار است. از نظر میزان استفاده، شبکه بلاک‌چین بایننس اسمارت‌چین (Binance smart chain)، با 18 میلیارد TVL، در رتبه دوم قرار دارد.

اتریوم یکی از اولین زنجیره‌های سازگار با قرارداد هوشمند است که می‌تواند از جوامع قبلی خود برای رشد پس از اتمام Eth2 استفاده کند.

در حال حاضر، اتریوم بازار را در فضای NFT و همچنین بزرگترین پلتفرم‌های NFT ، OpenSea ، CryptoPunks ، Axie Infinity ، Rarible و Decentraland که همگی بر روی بلاک‌چین اتریوم، ساخته می‌شوند، پیشرو می‌کند. با این حال، کل بازار NFT اغلب توسط حامیان طبقه بندی می‌شود ، زیرا حزب کمونیست چین به شهروندان چینی در مورد کلکسیون‌های دیجیتالی هشدار داد و با این وجود، بازار همچنان در حال گسترش است.

با ادامه روند صعودی اتریوم به سمت انتقال نهایی به بلاک‌چین PoS، اعتماد به نفس بازارهای مالی در حال افزایش است. در گزارش بانک چند ملیتی بریتانیایی، Standard Chartered Bank، موارد استفاده از شبکۀ بلاک‌چین در دنیای واقعی مورد بحث قرار گرفت و بر این اساس اتریوم، از نظر ساختاری بین 26 هزار تا 35 هزار دلار ارزش گذاری شد. در حال حاضر، اتریوم، همچنان به نشان دادن الگوهای معاملاتی صعودی ادامه می‌دهد و حتی چشم‌انداز رسیدن به 6،500 دلار در چند ماه آینده را دارد.

منبع:Cointelegraph 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.