صد سال پیش هنری فورد به دنبال ایجاد ارزی مانند بیت کوین بوده است

0

هنری فورد، صنعت‌گر آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت خودروسازی فورد، در سال ۱۹۲۱ پیشنهاد ایجاد “ارز مبتنی بر انرژی” را مطرح کرده بود که می‌توانست یک نظامی پولی جدید را شکل دهد.

این طرح شباهت‌های قابل توجهی را با سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا که در وایت پیپر بیت کوین ساتوشی ناکاموتو آمده است، نشان می‌دهد. فورد در آن زمان گفته بود به موجب این طرح، معیار جدید این‌گونه است که مقدار انرژی به کار رفته در یک ساعت معادل یک دلار در نظر گرفته شود. وی هدف از این اقدام را یافتن جایگزین برای طلا، از بین بردن تسلط بانک‌ها و پایان دادن به جنگ‌ها عنوان کرده بود. فورد در توضیح این ایده گفته است:

“در سیستم ارز مبتنی بر انرژی، استاندارد مقدار مشخصی از انرژی است که به مدت یک ساعت عرضه می‌شود و معادل یک دلار است. این فقط یک طرز تفکر متفاوت با آن‌چه بانک‌های بین المللی برای ما تعیین کرده‌اند، است و ما آنقدر به آن عادت کرده ایم که فکر می‌کنیم هیچ استاندارد مطلوب دیگری وجود ندارد.”

البته هنری فورد نتوانست ایده خود را اجرا کند اما چنین ایده‌ای از گذشته نیز وجود داشته و در آخر عرضهٔ بیت کوین نشان داد ایجاد ارز مبتنی بر انرژی قابل اجرا بوده است.

 

منبع cointelegraph.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.