فناوری تبدیل فکر به کلام

0

پژوهشگران دانشگاه سانفرانسیسکو دستگاهی ساخته‌اند که به کسانی که قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند کمک می‌کند تا به‌وسیلهٔ بیان جملات ارتباط برقرار کنند.

این دستگاه، به اعصاب ناحیه ویژهٔ تکلم در مغز بیمار متصل می‌شود و سیگنال‌های مغزی مربوط به کلام را گرفته و آنها را به شکل کلماتی روی صفحه نمایش می‌دهد.

این تیم پژوهشی برای مدتها فعالیت بخش مسئول تکلم را در مغز شماری از داوطلبان ثبت کرده‌ بودند تا ببینند مغز در هنگام تکلم چه سیگنال‌هایی به اعصاب ناحیه دهان می‌فرستد تا بعد بتوانند از طریق آزمون و خطا و نیز به کمک هوش مصنوعی این سیگنال‌ها را رمزگشایی و به‌شکلی به کلمات ترجمه کنند.

آنها نخست ۵۰ کلمه مهم را انتخاب کرده و از یک بیمار داوطلب که الکترودهایی در مغزش کار گذاشته بودند خواستند تا بارها آن کلمات را تکرار کند تا پژوهشگران بتوانند سیگنال‌های مغزی مربوط به هر کلمه تشخیص داده و ضبط کنند.

آنان سپس به کمک هوش مصنوعی و نیز یک سامانهٔ خودکار تصحیح کلمات، موفق شدند این سیگنال‌ها را به جملات ساده ترجمه کنند.

هر سال هزاران نفر در جهان در اثر تصادف، بیماری یا سکته توان تکلم خود را از دست می‌دهند؛این فناوری برپایه مطالعات ده‌سالهٔ دکتر ادوارد چانگ،‌ استاد عصب‌شناسی این دانشگاه شکل گرفته است. دکتر چانگ می‌گوید:«این نخستین بار است که می‌توانیم از نظارت بر فعالیت ذهنی کسی که دچار فلج در تکلم شده جملات کامل استخراج کنیم.»

پژوهشگران امیدوارند که این فناوری بتواند در آینده از طریق بررسی کامل‌تر نظام تکلم مغز امکان ارتباط کامل را برای چنین افرادی فراهم کند.

 

منبع: usnews

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.