حذف چندین اپلیکیشن ایرانی از گوگل پلی

0

در پی حذف برخی از برنامه‌های کاربردی ایرانی از گوگل پلی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این موضوع را از طریق نهادهای بین المللی مسئول پیگیری می‌کند.

“طاقچه”، “روبیکا”، “ذره بین”، “آپارات”، “فیلیمو” و “بلد” جدیدترین اپلیکیشن‌های ایرانی حذف شده از فروشگاه برنامه‌های گوگل پلی هستند که تعجب کاربران ایرانی را برانگیخته اند. طاقچه پلت‌فرم خرید و دانلود کتاب است. آپارات مشابه ایرانی خدمات یوتیوب گوگل است و برای اشتراک ویدیو استفاده می‌شود. فیلیمو نرم‌افزار نمایش فیلم و بلد یک مسیریاب ایرانی است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری صدا و سیما، وزارت ارتباطات یک جانبه گرایی پلت‌فرم‌های آمریکایی و تحریم‌های ناعادلانه این کشور علیه فناوری‌ها و اکوسیستم فضای مجازی ایران را به شدت محکوم می‌کند.

به گفتهٔ عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از همه ظرفیت‌های ممکن برای احقاق حقوق پلت‌فرم‌های ایرانی در عرصهٔ بین المللی استفاده خواهد شد.

البته حذف برنامه‌های کاربردی ایرانی از پلت‌فرم‌های اپل و گوگل پلی داستان جدیدی نیست و به سال 2017 بازمی‌گردد. در آن زمان به دلیل تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، اپل به طور گسترده برنامه‌های ایرانی را از فروشگاه اپل یعنی اپ استور حذف کرد و کاربران گوشی‌های آیفون با مشکلات جدی روبرو شدند. یکی از این اپلیکیشن‌های معروف برنامه اسنپ بود که برای تاکسی‌های اینترنتی مانند برنامه اوبر استفاده می‌شود.

گفتنی است در آن زمان (سال 2017)، گوگل پلی شروع به پیروی از اپل کرده بود تا برنامه‌های ایرانی را  از فروشگاه خود حذف کند، اما بعداً وضعیت به حالت عادی بازگشت؛ امروز اما گوگل دوباره فعالیت‌های تحریمی خود را علیه ایران آغاز کرده است.

منبع: tehrantimes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.