ربات معامله‌گر (Trader Bot)

0

ربات‌ تریدر یک ابزار نرم افزاری است که به شما کمک می‌کند معاملات خود را بدون درگیری ذهنی، وقت گذاری زیاد و عملیات دستی، به صورت اتوماتیک انجام دهید. اشخاص زیادی که وارد عرصه معامله‌گری می شوند ایده ربات‌ تریدر یا Trader Bot را در حکم ابزاری می‌پندارند که می‌تواند آنها را ثروتمند کند.

ربات‌ تریدر یا ربات‌ معامله‌گر، اپلیکیشنی است که تریدرها بایستی تنظیم آن را به گونه‌ا‌ی انجام دهند که خرید و فروش ارز و یا دارایی را بدون نیاز به حضور فیزیکی شخص تریدر به صورت اتوماتیک به انجام رساند. اپلیکیشن‌هایی که ربات‌ تریدر را تولید می‌کنند از الگوریتم‌های برنامه ریزی شده جهت مشخص کردن روند بازار و تعیین زمان آغاز ترید استفاده می‌نمایند.

یک ربات معامله‌گرِ مناسب فرصتی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند که بتوانند در تمام طول شبانه‌روز حتی زمانی که خواب هستند یا میز کارشان را ترک کرده‌اند، فرصت‌های معاملاتی را از دست ندهند.

 

ربات‌‌های تریدر چگونه کار می‌کنند؟

اساس کار این ربات‌ها بر روی تجزیه و تحلیل قرار دارد. این ربات‌ها بر اساس الگوریتم‌هایشان کار می‌کنند و میزان موفقیت آن‌ها به میزان دقت سازندۀ آن‌ها و درکی که از کارکردشان دارد باز می‌گردد. این ربات‌ها به کمک الگوریتم‌هایی که دارند می‌توانند خرید و فروش را انجام دهند و یا بر اساس شاخص‌های انتخابی معامله‌گر معامله می‌کنند. برخی از این ربات‌ها صرفا کار معامله را انجام می‌دهند و برخر دیگر می‌توانند به کمک تحلیل داده‌های مختلف پیش‌بینی از روند بازار به فرد معامله‌گر بدهند.

نکته‌ای که در مورد این ربات‌ها وجود دارد آن است که از احساسات انسانی به دور هستند و به همین دلیل برای انجام معاملات تنها به شاخص‌های حرفه‌ای تکیه می‌کنند. مشکلاتی مثل رفتارهای احساسی در انجام معاملات و یا طمع کردن در خرید و فروش با استفاده از این ربات‎ها حل می‌شود. این ربات‌ها به طور کلی بر روی داده‌های تاریخی تکیه می‌کنند و بر اساس آن می‌توانند پیش‌بینی و یا معامله انجام بدهند. این ربات‌ها هنوز دارای قابلیتی که بتوانند بر اساس اتفاقات روز عمل کنند و به آن‌ها واکنش نشان دهند و به سرعت استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن‌ها تغییر دهند، نمی‌باشند.

 

ربات معامله گر زمان انجام معامله را از کجا تشخیص می دهد؟

پس از آنکه در اولین مرحله سیگنال تولید گردید. در دومین مرحله، بررسی میزان ریسک معامله مورد توجه قرار می گیرد. با اتمام دو مرحله قبل، زمان انجام معامله فرا می رسد. طی این مرحله و بر پایه برنامه هایی که از پیش تعریف شده، ربات تریدر به خرید و یا فروش یک ارز رمزنگاری می پردازد.

 

آیا کار ربات تریدر‌ها قابل اعتماد است؟

به ربات های معامله گر نمی‌توان به صورت صد در صدی اعتماد کرد. چرا که هیچ تضمینی برای ربات‌ها وجود ندارد. از این رو، امکان دارد گاهی در استفاده از ربات‌ها دچار ضرر و زیان نیز شویم.

چرا که در دورۀ کنونی ربات‌های معامله‌گر امکان رقابت با خرد انسانی را ندارند. بنابراین توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید به استفاده از ربات‌های معامله‌گر بپردازید، در این صورت بهتر است با سرمایه کم شروع کنید  و این ربات‌ها را تست و امتحان نمایید.

علاوه بر این لازم است که برای شروع از ربات‌های معتبر و قابل اطمینان استفاده کنید. این ربات‌ها معمولا خطاهای برنامه نویسی کمتری دارند. علاوه بر این در بیشتر مواقع فعال می‌باشند. همچنین بهترین و مناسب‌ترین ربات‌ها دارای ویژگی‌هایی می‌باشند که می‌توانند کاربران را در برابر سقوط های ناگوار محافظت نمایند.

در نهایت می‌توان گفت که امروزه ربات‌های معامله‌گر روز به روز در حال پیشرفت می‌باشند. از این رو، هر روزه بر تعداد افرادی که به استفاده از این ربات‌ها برای انجام معاملات خود روی می آورند افزوده می‌شود.

معامله‌‌گران مشهور بر این باورند که برای داشتن یک درآمد ثابت از راه ترید، نباید همۀ کارها را به دوش ربات تریدرها انداخت، استفاده از گزینه‌ها و روش ‌های تحلیلی کمک کننده هستند ولی همه کاره نیستند. اینکه ربات‌ها با استفاده از هوش مصنوعی امکان یادگیری را به دست اورده اند، کمک قابل توجهی به توسعه و پیشرفت ربات تریدرها کرده ولی هنوز هوش و ادراک انسانی بالاتر است.

در حال حاضر ربات تریدرها نمی‌توانند تهدید‌های بزرگ علیه بازار ارزهای دیجیتال را تشخیص دهند و به تنهایی تصمیمات درست بگیرند. اگر همه معامله‌گران هم بخواهند از یک الگوریتم در ربات تریدرها استفاده نمایند، آنگاه سوددهی برای آنها امکان پذیر نخواهد بود.

 

مزایای ربات تریدر چیست؟

 

مزایای ربات معامله گر عبارتند از:
ربات قادر است به واسطه اندیکاتور‌های حرفه‌ای موقعیت‌های جدید را پیدا کند.
همزمان با یافتن موقعیت می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته را بررسی کند.
چیزی که جلوی فروش یا خرید به هنگام را می‌گیرد، احساسات و طمع است که ربات ‌ها درگیر آن نمی‌شوند.
برخی از ربات تریدر‌ها می‌توانند تحلیل‌های پیچیده فاندامنتال را بر اساس اخبار و رویدادهای واقعی بازار، برای معاملات خود در نظر بگیرند. در بازار بیت‌کوین ETF همواره یکی از فاکتورهای قیمت صعودی بیت‌کوین محسوب میشود. بنابراین وقتی ربات‌ها با خبر پذیرش ETF مواجه می‌شوند، معاملۀ بیت‌کوین را انجام می‌دهند.

 

معایب ربات تریدر

استفاده از ربات‌های معامله‌گر در یک بازار غیر قابل پیش‌بینی، مناسب نیست. برخی شرایط خاص مثل پاندمی کرونا، می‌توانند تاثیر ناگهانی و بزرگی را روی بازار ارزهای دیجیتال بگذارند. در چنین زمان‌هایی، معامله‌گران باید یک استراتژی معاملاتی را بر اساس روانشناسی بازار تهیه و اجرا کنند تا ظرفیت سودآوری خود را افزایش دهند. به دلیل اینکه ربات‌های تریدر نمی‌توانند روانشناسی بازار را اندازه‌گیری کنند، در چنین شرایطی باید بر اساس حس و درک خودتان از بازار، تصمیم‌گیری کنید.
بروز خطاهای فنی در ربات‌ها هم می‌توانند روی میزان کارآمدی یک ربات تریدر موثر باشد. به‌علاوه، زمانی که در حال برنامه‌ریزی و تعیین نوع اقدامات ربات هستید، باید احتیاط بالایی به خرج دهید.
توجه داشته باشید که ربات‌های معامله‌گر تنها قادر به ایجاد سودهای جزئی برای شما هستند. برای اینکه بتوانید به درستی از یک ربات معامله‌گر استفاده کنید، دانش کافی از بازار ارزهای دیجیتال و در اختیار داشتن یک سرمایه پشتیبان ضروری است.

 

جمع بندی

مزایای استفاده از انواع ربات تریدر آن است که می‌تواند شما را در انجام تعداد زیادِ معاملات روزانه کمک کند. توسط امکانات Trader Bot، تعداد زیادی ارز دیجیتال را می‌توان بررسی نموده و با تحلیل آنها دید بسیار خوبی از روند آتی بازار پیدا کرد.

یک ربات تریدر در صورتی می تواند موفق عمل کند که با الگوریتم صحیحی برنامه ریزی شده باشد. لازمه استراتژی موفق حاصل سال ها زحمت و تجربۀ یک معامله‌گر متبحر است که توانسته موفقیت‌های خوبی در بازار ارزهای دیجیتال، کسب نماید. به همین دلیل هزینۀ خرید اینگونه ربات‌ها بسیار زیاد است. در هنگام انتخاب یک ربات تریدر لازم است بسیار احتیاط کنید. جهت خرید آن حق دارید که فهرست تاریخچۀ معاملاتی آن را ببینید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان یابید. لازم است بدانید اغلب ربات‌های معامله‌گر در دراز مدت ممکن است خوب عمل نکنند و باعث ضرر گردند.

یک ربات می‌تواند عمومی یا اختصاصی باشد. اغلب ربات‌های عمومی فعلی کارایی لازم را ندارند و بیشتر اوقات فقط باعث ضرر معامله‌گر می‌شوند. معامله‌گران حرفه‌ای و بزرگ اغلب از ربات‌های اختصاصی استفاده می‌کنند.

 

منبع: finextra

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.