نرم افزار تبدیل گفتار به متن ساخت ایران با عملکردی قوی‌تر از گوگل

0

جمعی از محققین یک شرکت دانش‌بنیان، نرم افزاری برای تبدیل گفتار به متن طراحی و تولید کردند که به ادعای خودشان این محصول در زبان فارسی ۱۵ درصد بهتر از گوگل عمل می‌کند.

به گزارش ایرانیتال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، موسی مأموری که یکی از محققین این پروژه است، با اشاره به تمرکز تحقیقاتی شرکتشان بر روی سیستم‌های هوش مصنوعی می‌گوید: “تبدیل گفتار به متن با عنوان “فارس آوا” از دستاوردهای دانش‌محور این شرکت است.”

او در ادامه این‌طور توضیح داد: “صدا در هوش مصنوعی یکی از مهمترین و ارزشمندترین موضوعات است، به گونه‌ای که کشورهای پیشرفته بیشترین سرمایه‌گذاری را در این حوزه داشتند، چون راه ارتباطی کلامی میان انسان و کامپیوتر به شمار می‌رود.”

ادعای شرکت سازنده این سامانه این است که این نرم افزار در تبدیل گفتار به متن ۱۵ درصد از گوگل عملکرد بهتری دارد. مأموری می‌گوید: “در گذشته شرکت‌های ایرانی از گوگل سرویس دریافت می‌کردند. اما به دلیل تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت‌های خارجی با ایران و البته افزایش قیمت ارز، این موضوع با مشکلاتی مواجه شده است.”

وی با اشاره به فعال شدن شرکت‌ها در زمینه پردازش گفتار در کشور، خاطر نشان کرد: “یکی از مهمترین مزیت‌های ما نسبت به رقبا، دارا بودن دیتای صدا است، به گونه‌ای که بیش از ۷ هزار ساعت به سیستم آموزش دادیم که در این زمینه شرکت رقیب ما دیتایی ۳ هزار ساعته دارد.”

او همچنین معتقد است اگر پردازش گفتار قوی باشد، می‌توان سامانه‌ها و محصولات مختلفی بر روی آن پیاده‌سازی کرد. طبق گفته وی یکی از محصولاتشان دستیار هوشمند فارسی است که از موتور فارس آوا استفاده کرده است. این دستیار مانند سیری در اپل (دستیار صوتی اپل) و الکسا کار می‌کند.

مکانیزم عملکرد دستیار هوشمند فارسی به این صورت است که دستور صوتی به کامپیوتر ارائه می‌شود و کامپیوتر بر اساس بانک داده‌ای که دارد، صوت را به صورت گفتار در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به برخی از کاربردهای این محصول توضیح داد: به عنوان مثال با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان به اطلاعاتی درباره آب و هوا، ترافیک شهری، دریافت خدمات اسنپ و یا ارسال پیامک دست یافت. پس از ارسال درخواست، کامپیوتر با استفاده از این نرم‌افزار اقدام به جست‌وجو می‌کند و در کسری از ثانیه پاسخ می‌دهد.

منبع: isna

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.