مهندسان هواوی با کمک هوش مصنوعی یک دوچرخه خودران ساختند

0

وقتی صحبت از سیستم‌های هوش مصنوعی برای وسایل نقلیه می‌شود، همه ذهن‌ها به سمت اتومبیل‌های خودران معطوف می‌شوند. اگر چه کمپانی‌های بزرگ از فناوری هوش مصنوعی برای ساخت اتومبیل‌های خودران استفاده می‌کنند، اما در این بین برخی از محققان و توسعه دهندگان نیز تصمیم گرفته‌اند تا هوش مصنوعی را برای هدایت دوچرخه آموزش دهند.

تیمی از مهندسان هواوی اخیراً دوچرخه‌ای کاملاً خودکار طراحی کرده‌اند که از فناوری هوش مصنوعی، سنسورهایی با دقت بالا و دوربین‌های متعدد برای حرکت استفاده می‌کند. مهندس ارشد این طرح، ژیهوی جان، پس از اینکه در هنگام دوچرخه سواری دچار یک تصادف شدید شد، به فکر پیاده‌سازی چنین ایده‌ای افتاد.

وی پس از حادثه به این نتیجه رسید که دیگر زمان آن فرارسیده تا دوچرخه‌ای خودران تولید شود و بتواند بدون دخالت انسان و به طور مستقل برای جلوگیری از حوادث حرکت کند. مهندسان ابتدا یک مدل دقیق CAD از این دوچرخه خودران طراحی کردند و سپس اجزای مختلف را برای به حرکت درآوردن آن اضافه کردند.

تیم طراحی برای کنترل مسیر حرکت دوچرخه از دو موتور بدون جاروبک و یک چرخ دنده فرمان استفاده کردند. آن‌ها همچنین یک سنسور تشخیص عمق RGBD، یک شتاب سنج، یک ژیروسکوپ و یک سنسور LiDAR نیز بر روی این وسیله خودران نصب کردند. ماژول محاسبات اصلی هم که به نوعی “مغز” دوچرخه است، در زیر صندلی و درست بالای چرخ عقب قرار دارد. جان از پردازنده هوش مصنوعی Ascend 310 هواوی به همراه سرویس خودکارسازی این شرکت برای توسعه ماژول محساباتی استفاده کرده است. بنابراین، به لطف کاری که جان انجام داده، دوچرخه هوشمند اکنون قادر به تفکر ادراکی و تصمیم‌گیری است.

علاوه بر همه این‌ها، مهندسان یک ماژول کنترل ویژه ساختند تا اطمینان حاصل کنند که دوچرخه می‌تواند به تنهایی تعادل خود را حفظ کند و به زمین نیفتد. به علاوه، یک موتور هم به چرخ‌های عقب متصل شده تا دوچرخه بدون نیاز به پدال زدن قادر به حرکت باشد.

منبع: designboom

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.