تله گاوی (Bull Trap)

0

در معاملات بازار سهام، تله گاو نر یک سیگنال نادرست است که نشان می‌دهد روند کاهشی در یک سهام یا شاخص معکوس شده است و اکنون به سمت بالا حرکت می‌کند  در حالی که در حقیقت، امنیت همچنان رو به کاهش است.

این حرکت قیمتی تریدرها و سرمایه‌گذاران را به دام می‌اندازد و به افرادی که موقعیت‌های لانگ قرار گرفته بودند، ضرر وارد می‌کند.

تله گاوی زمانی اتفاق می‌افتد، که معامله‌گر یا سرمایه‌گذار با این تصور که روند نزولی به پایان رسیده است، اقدام به خرید سهام یا جفت‌ارزی می‌کند که یک سطح مقاومتی را شکسته است. این اتفاق در استراتژی‌های معمولِ تکنیکال‌محور بسیار رایج است.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید با دریافت تأییدیه‌هایی از نمودار سهم یا دارایی، از تله‌های گاوی دوری کنند. برای مثال، یک تریدر برای اطمینان از شروع روند صعودی، باید به حجم مبادلات توجه کند؛ این حجم باید از میانگین حجم کندل‌های قبلی بیشتر باشد. استفاده از کندل استیک هم می‌تواند به این موضوع کمک کند، برای اطمینان از روند صعودی باید به‌دنبال کندل‌های گاوی بود. زمانی که مقاومت شکسته می‌شود، اما حجم مبادلات به‌اندازه کافی نیست یا الگوهای شمعی غیرقطعی مانند «ستاره دوجی» در نمودار دیده می‌شود، احتمال وقوع تله گاوی وجود دارد.

اگر بخواهیم از منظر روانشناسی به مسئله نگاه کنیم، تله گاوی هنگامی رخ می‌دهد که پس از شکست ناحیه مقاومت روبه‌بالا، خریداران قادر به حمایت با قدرت از روند صعودی نیستند. این امکان وجود دارد که این قدرت نداشتن برای حمایت از روند، به خاطر کاهش اندازه و قدرت حرکت قیمتی باشد. اینجا فروشندگان وقتی واگرایی را مشاهده‌ می‌کنند فرصت را غنیمت می‌دانند و دارایی‌های خود را می‌فروشند. قیمت به مقاومت قبلی خود برمی‌گردد و آن را به سمت پایین می‌شکند و این مسئله موجب می‌گردد که حد ضررهای خریداران فعال گردد و قیمت به شدت ریزش کند.

برای اینکه بتوانید در زمان رویارویی با تله های گاوی بهتر عمل کنید، باید قادر باشید علائم هشداردهنده‌ای که قبل از اتفاق افتادن آن مشاهده می شود را تشخیص دهید. همانگونه که ذکر شد، یکی از علائم می‌تواند کم شدن حجم معاملات باشد. در این وضعیتی که ممکن است تله گاوی رخ دهد، تریدر می‌بایست هرچه سریعتر معامله را ترک کند. در اینجا تعیین کردن حد ضرر می‌تواند مفید واقع شود.

به عنوان مثال در نمودار زیر، طی یک فشار فروش شدید قیمت سهم به سرعت افت می‌کند و کف قیمتی سالانه جدیدی را ثبت می‌کند. سپس قیمت به سرعت بازیابی می‌شود و ناحیه مقاومتیِ خط روند را روبه‌بالا می‌شکند. بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران با این پیش‌بینی که مقاومت از بین رفته است، اقدام به خرید دارایی می‌کنند. اما قیمت بلافاصله افت شدیدی را تجربه کرده و روند نزولی خود را ادامه می‌دهد. خریدارانی که در دو کندل قبلی موقعیت لانگ گرفته بودند، ضررهای سنگینی را متحمل می‌شوند، مگر اینکه روش‌های مدیریت ریسک را اجرا کرده باشند.

تریدر یا معامله‌گر برای اجتناب از گیر کردن در تله گاوی، باید منتظر تأییدیه‌های محکمی باشد و بعد از گرفتن این تأییدیه‌ها وارد معامله شود یا حد ضررهای بسیار نزدیک به خط حمایتی و اندکی پایین‌تر از این خط تنظیم کند.

 

 

منبع: angelone

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.